| Subkrybuj kanał RSS

XXIII Nadzwyczajna sesja Rady Gminy

16 czerwca 2012 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Rada Gminy, Spalarnia


W środę 13 czerwca 2012 odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy, kolejna nadzwyczajna w ciągu kilku tygodni.

Pierwszy film przedstawia dyskusję na temat porządku obrad oraz wniosek radnego Chojnowskiego, który jeśli został by przyjęty skutecznie uchronił by gminę Kleszczów przed przyszłością w postaci Zagłębia Śmieciowego.

Drugi film przedstawia dwa punkty, zajęcie stanowiska oraz zlecenie zamieszczenia w Informatorze Kleszczowskim politycznej agitki, wręcz paszkwilu.
Stanowisko Rady Gminy w sprawie budowy Zakładu Przetwarzania Odpadów w Bogumiłowie zawiera szereg manipulacji i półprawd, ale najważniejsze jest to by mieszkańcy wiedzieli iż takie pismo, list wysłany do inwestora nie ma żadnej mocy prawnej, nie zobowiązuje go do niczego. Radni „Rozwoju” myślę, że dobrze o tym wiedzą. Gdyby tylko chcieli na prawdę zająć się tematem to dokonali by odpowiednich zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Bogumiłowa.
Paszkwil z kolei napisany jest w starym stylu „Rozwojowym” czyli mnóstwo oskarżeń, a zero dowodów oraz brak odniesienia się do powodów nieakceptowania działań Rady Gminy czy wytłumaczenia dlaczego według „Rozwoju” najlepszą ścieżką rozwoju gminy Kleszczów jest bycie Zagłębiem Śmieciowym.

W kontekście wymiany zdań między radnym Olczakiem, a Przewodniczącym Michałkiem co do tego czy Rada w końcu coś może czy nie można obejrzeć film sprzed roku gdzie Przewodniczący Michałek z „żalem” stwierdza, że Rada nic nie może (4 film we wpisie, od 25 minuty). Można również przypomnieć sobie inną sprawę w której Przewodniczący Michałek zmienia zdanie w zależności jak mu jest wygodnie. Chodzi o wykorzystywanie Informatora Kleszczowskiego do publikacji politycznych tekstów.
http://twoj-kleszczow.pl/2011/07/11/i-kto-tu-manipuluje-propaganda-rozwoju/

Odpowiedzi: 16 do wpisu “XXIII Nadzwyczajna sesja Rady Gminy”

 1. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Nie powiem, ciekawych rzeczy dowiedziałem się z tego drugiego wniosku. Zastanawiające jest czego tak boją się Radni skoro proszą mieszkańców o nie podpisywanie żadnych list i wniosków.Uważam, że sytuacja w gminie na tyle zrobiła się gorąca, że Rada Gminy, zamiast namawiać do nie podpisywania list, powinna sama podjąć uchwałę o rozpisaniu referendum gminnego z pytaniem „Czy jesteś za odwołaniem Rady Gminy”. Wykorzystaliby wtedy najbardziej demokratyczny sposób na zweryfikowanie dotychczasowych działań.W przypadku akceptacji społecznej ucięliby wszelkie spekulacje na temat działań Rady.
  W przypadku odwołania mogą startować ponownie w wyborach weryfikując swoją osobę i uznanie za dotychczasową działalność w tej kadencji.
  A może boją się jednak tej weryfikacji podobnie jak niektóre osoby w naszej gminie, o czym wspominała Pani Wójt na poprzedniej sesji nadzwyczajnej.
  Sprawa inwestycji w Bogumiłowie, to na tym etapie jest to raczej zagranie pod publiczkę, że jesteśmy z wami. Szkoda, że nie zrobili tego wcześniej, o czym wspomniał na sesji Pan Radny Olczak. Nie widzę tu czystych intencji skoro na wstępie odrzucili wniosek o zmiany w MPZP Bogumiłowa Radnego S. Chojnowskiego.
  Co do całości to wszystko po staremu. Szkoda komentować coś, co brzmi jak „agitka” za czasów komunizmu.
  I tak jeszcze od siebie. Nigdy nie miałem i nie mam nic wspólnego ze służbami bezpieczeństwa a wręcz przeciwnie, w latach 80-tych walczyłem w szeregach Solidarności o demokrację, którą Szanowna Rada próbuje mi odebrać.Jeżeli już chcecie szkalować obywateli, to proszę po nazwiskach.Też jestem mieszkańcem gminy od urodzenia. Mieszkali tu moi dziadkowie i rodzice. Nie wiem ilu uda Wam się znaleźć rdzennych mieszkańców w gminie, którzy powiedzą, że ktoś z mojej rodziny działał na jej szkodę.Większość radnych z pewnością zna moich rodziców,(niektórych z Was uczyli) i mnie osobiście,więc dziwię się, że tak łatwo wychodzi Wam podnoszenie ręki podczas głosowania dotyczącego wniosku , w którym znieważa się moją osobę w oczach mieszkańców.Wnioskodawca pisząc o inicjatywie Twój kleszczów był pewnie dobrze zorientowany do kogo „pije”. Jako, że wszystkie moje publikacje na stronie i w gazecie Twój Kleszczów zamieszczam pod własnym imieniem i nazwiskiem, to z całą pewnością jestem postrzegany w gminie jako jeden z głównych działaczy tej inicjatywy i większość tych bezpodstawnych oszczerstw będzie odczytywanych w kierunku mojej osoby.
  Serdecznie dziękuję za uświadomienie mi tego jak jestem postrzegany przez część Radnych. W kontaktach osobistych z nimi, takich intencji nie wyczuwałem. Szczególnie gorąco pragnę podziękować tym którzy najlepiej i najdłużej mnie znają. Jak np.T.Kuśmierek, H.Gurazda, M.Misiak, P.Bujacz,H.Michałek,M.Sobociński.


 2. ka napisał(a):

  Ciekawe, który z podpisanych na wnioskach radnych je napisał? To naprawdę dziwne… skąd u radnych taka wiedza i znajomość konkretnych i szczegółowych spraw? Może warto, aby jakiś dziennikarz spytał poszczególnych radnych, np. Czym różni się piroliza od spalania? Co znaczy, że zakład może znacząco oddziaływać na środowisko? Albo nawet elementarne pytanie: czym są odpady komunalne i jak się klasyfikuje?
  Przecież radny jest osobą publiczną…

  A patrząc na te karykaturę demokracji, w której zamiast działania dla dobra mieszkańców jest, jak się wydaje, rozmycie odpowiedzialności za konkretne decyzje, warto posłuchać niezapomnianego…
  http://www.youtube.com/watch?v=3gfMJBcjRPM&feature=related


 3. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Z tymi konkretami, to ciężko wymagać od Rady znajomości tematu, skoro w Ministerstwie Środowiska trudno uzyskać odpowiedź na pytanie niewiele trudniejsze. Czekam już prawie dwa miesiące na odpowiedź, a pismo krąży między Wydziałem Prawnym a Departamentami. Coś mi się wydaje,że z nową ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach to samo ministerstwo się pogubiło. Zamawiają i publikują analizy, które jak się okazuje prawdopodobnie łamią polskie prawo zapisane w ustawach odpadowych i środowiskowych.
  Tak jeszcze raz słuchając pisma do inwestora, wyłapałem też ciekawy wątek. Tam proszą o zmniejszenia mocy przerobowych zakładu na okres roku i przeprowadzenie w tym czasie pomiarów emisji substancji szkodliwych. A co po tym roku? Zakład na full i cztery razy większa emisja z zakładu i transportu związanego z dowożeniem odpadów?
  Wcale się nie zdziwię jak na następnej sesji odczytają odpowiedź inwestora, że przystaje na ich propozycję.Ciekawe ile wynosi to minimum opłacalności ekonomicznej?
  Na początek to radzę Radzie, aby wystąpiła z pismami do Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Środowiska, czy będzie tam można unieszkodliwiać niesegregowane odpady komunalne, bo na ten typ odpadu są duże obostrzenia. Czytając dyrektywę Komisji Europejskiej BREF, dotyczącą najlepszych dostępnych technologi w gospodarce odpadami, można mieć poważne zastrzeżenia. http://eippcb.jrc.es/reference/BREF/wi_bref_0806.pdf niestety jest tylko wersja anglojęzyczna.


 4. Kibic napisał(a):

  Ale ściema, ludzie, to co insynuują radni w tym oświadczeniu co czytał pan przewodniczący Rady to najzwyklejsza ściema. To jest właśnie metoda SB, obrzucić błotem, zawsze coś zostanie na człowieku. Kto im podsuwa takie pomysły, widać sami mają jeszcze z członkami nieboszczki SB kontakty. Ja pie_dziele jaką wielką armatę wytoczyli na tych młodych ludzi. Aż nieboszczkę Służbę Bezpieczeństwa wyciągnęli, w głowach im się NIE MIEŚCI że że to może być najzwyklejsza oddolna inicjatywa mieszkańców, ludzi dwudziestego pierwszego wieku którzy potrafią myśleć i działać by zmienić skostniałe struktury gminnego samorządu. Radni wietrzą spisek, podpowiem a może to jaka MAFIA albo KGB, Rozwój ma dobrego szpeca od strategi działania. Szok i tacy ludzie są radnymi. Nota bene, zawsze robią albo oświadczają wszystko grupowo, czy to radni czy fundacja, to też metoda rodem z czasów komunistycznych, jak by coś nie wypaliło to jest winne ciało kolegialne, osobistej odpowiedzialności nie ma. Ktoś nad tym myśli, to na pewno ten szpec a tym szpecem jest kto?. W Kurierze KC „Rozwój” też jak ktoś zauważył tu na forum nikt się nie podpisuje pod artykułami nazwiskiem i imieniem. Myślę że Czerepach który tym wszystkim zawiaduje to jest stara szkoła, już nie napisze jaka, każdy się domyśli. A że idą za nim jak baranki na rzeź to by wskazywało że ma na nich haki. Przecież myślący człowiek by się nie podpisał pod takim stekiem BZDUR.
  Tu należą się słowa uznania Panu Chojnowskiemu że odpowiednio zareagował na to lipne oświadczenie.
  A do przewodniczącego Rady Gminnej: przypominam panu że Informator Kleszczowski miał być bezstronnym, obiektywnym pismem, sam pan tak żeś mówił, to co pańskie słowo coś znaczy czy nie?
  Kończę, już nie chce mi się pisać, przegrana naszej drużyny mnie dobiła i to oświadczenie poważnej Rady też, normalnie szok że jeszcze tak można myśleć.


 5. Jola napisał(a):

  Aż strach z ludźmi w gminie rozmawiać,jak tu jeszcze takie podziemia dawnego aparatu działają. Nie wiem na co jeszcze Rada czeka. Takich wrogów demokracji to trzeba natychmiast ujawniać.
  A tak naprawdę , to nieźle się uśmiałam. Szkoda mi tylko tych młodych ludzi, którzy nie wiedzą pewnie jeszcze, że Rozwój nie zna granic w obrzucaniu błotem swoich przeciwników.Trzymam za Was kciuki i wspieram całym sercem.


 6. Krzysztof napisał(a):

  Strach spojrzał w oczy no i proszę do jakich metod można się posunąć. Myślę że niektórzy w końcu zrozumieją z kim trzymają. Dalej komentować to żenujące wystąpienie to strata czasu.
  Pozdrawiam!


 7. agnieszka napisał(a):

  Przepraszam Szanownych 11 Radnych, że chcę pozbawić Radnych
  Waszych „dobrodziejstw”(22:15)-diet, stanowisk w zarządach…

  Ale nie ma innego wyjścia tylko zmiana MPZP dla strefy w Bogumiłowie może zapewnić mi, moim bliskim i wszystkim mieszkańcom życie w środowisku już bardziej nie niszczonym przez zakłady znacząco oddziaływając na środowisko.

  Ta Rada, Rada w której większość ma ROZWÓJ, tego nie zrobi.

  Dlatego jestem za przeprowadzeniem referendum.
  Niech mieszkańcy Gminy Kleszczów sami zdecydują czy są za odwołaniem Rady Gminy.


 8. alina napisał(a):

  Radni czego lub kogo Wy się boicie, że dajecie się wmanowrywać w takie pomówienia niewinnych osób, jeżeli coś jest na rzeczy to powinny być dołączone dowody. Takie oszczerstwa to powiny znaleść finał w sądzie, mam nadzieję że ludzie z Twój Kleszczów się na to zdecydują. Jestem pewien że to oświadczenie będzie podpisane zbiorowo Rada Gminy by rozmydlić odpowiedzialność, bez nazwisk tak jak by to wszyscy radni z tym się zgadzali. To oświadczenie powinno być podpisane przez tych radmych co się z nim zgadzają bo jeżeli bedzie ogólnie podpis Rada Gminy to jak się będą czuć Ci radni co byli przeciwni.


 9. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Skoro wniosek był głosowany, to prawdopodobnie podpis będzie Rada Gminy, ponieważ prawnie, innej opcji chyba nie ma. Tak więc trzech radnych, którzy byli przeciwko i jeden nieobecny, też będą podciągnięci pod te oszczerstwa. Ostatnie stanowisko Rady Gminy zamieszczone w IK nr.12/320 z 16-30 VI 2011 było opatrzone takim wstępem:
  „Poniżej zamieszczamy list skierowany przez Radę Gminy do mieszkańców gminy
  Kleszczów. Wniosek o zamieszczenie tego listu w najbliższym wydaniu „Informatora
  Kleszczowskiego” zgłosił podczas IX sesji Rady Gminy Kleszczów w dn. 21 czerwca
  Klub Radnych „Rozwój”. Rada Gminy przegłosowała decyzję o jego opublikowaniu na
  pierwszej lub drugiej stronie „Informatora Kleszczowskiego” 10 głosami „za”, 2 głosami
  „przeciw” oraz 2 głosami wstrzymującymi.”
  Ale podpis był Rada Gminy.

  Wygląda na to, że jeszcze jakiegoś Radnego lub Radną urobili. Teraz było 11- za, 2- przeciw, 1- wstrzymujący , jeden nieobecny.


 10. norton napisał(a):

  Boże nie wierzę w to co usłyszałam.


 11. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Jak wielka musi być determinacja Rozwoju, skoro do walki politycznej zaczynają wykorzystywać Informator Kleszczowski. Czyżby Kurier stracił na popularności? Nie wiem jaki nakład mieli ostatnio, ale jeszcze tydzień po wydaniu widziałem niemałą kupkę tych plakatów w sklepie.


 12. Krzysiek napisał(a):

  Ja trochę z innej beczki ale temat na stronie ciągle żywy.

  Polecam stronę http://srodowisko.dzp.pl/

  sporo artykułów o gospodarce odpadami, a zwłaszcza artykuł mówiący, iż na obecnym gruncie prawa instalacje pirolizy nie mogą być instalacjami regionalnymi. Zatem skąd wezmą odpady jak nie będą instalacją regionalną??. przecież surowych odpadów nie można wozić poza region gospodarki odpadami. link poniżej.

  http://srodowisko.dzp.pl/prawne-mozliwosci-stosowania-w-instalacjach-regionalnych-procesow-pirolizy-zgazowania-i-plazmy-alternatywa-dla-spalarni/

  Pozdrawiam

  Krzysiek


 13. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Re „Krzysiek”
  Ten redaktor porusza trochę inny problem.Dotyczy to instalacji, pirolizy i zgazowania, które nie spalają produktów uzyskanych w tych procesach. Planowanej u nas instalacji to nie dotyczy, ponieważ zakład ma spalać gaz uzyskany w tym procesie (silniki gazowe, pochodnia). Zgodnie z prawem (ustawa o odpadach) ten zakład można zaliczyć do regionalnych instalacji pod warunkiem spełnienia wymogów zawartych w ustawach.
  Ustawa o odpadach-15c) regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych — rozumie się przez to zakład zagospodarowania odpadów o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 000 mieszkańców, spełniający wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. — Prawo ochrony środowiska oraz zapewniający termiczne przekształcanie odpadów

  20) termicznym przekształcaniu odpadów — rozumie się przez to:
  b) inne procesy termicznego przekształcania odpadów, w tym pirolizę, zgazowanie i proces plazmowy, o ile substancje powstające podczas tych procesów termicznego przekształcania odpadów są następnie spalane;

  A warunki, które musi spełnić instalacja są zawarte w ustawie Prawo Ochrony Środowiska art 143.
  Art. 143. Technologia stosowana w nowo uruchamianych lub zmienianych w sposób istotny instalacjach i urządzeniach powinna spełniać wymagania, przy których określaniu uwzględnia się w szczególności:

  1) stosowanie substancji o małym potencjale zagrożeń;

  2) efektywne wytwarzanie oraz wykorzystanie energii;

  3) zapewnienie racjonalnego zużycia wody i innych surowców oraz materiałów i paliw;

  4) stosowanie technologii bezodpadowych i małoodpadowych oraz możliwość odzysku powstających odpadów;

  5) rodzaj, zasięg oraz wielkość emisji;

  6) wykorzystywanie porównywalnych procesów i metod, które zostały skutecznie zastosowane w skali przemysłowej;

  7) (uchylony)

  8) postęp naukowo-techniczny.

  Tak więc jeżeli spełni się powyższe warunki można mieć kwalifikację regionalną.
  Tamten artykuł dotyczy tych instalacji pirolizy i zgazowania, które nie spalają w instalacji gazu powstałego z procesu.Gaz ten prawdopodobnie byłby użyty do innych celów poza instalacją.
  W przypadku polskich odpadów komunalnych przy tym procesie może być duży problem z uzyskaniem współczynnika odzysku energii aby spełnić wymogi BAT. Nasze odpady mają średnią wilgotność powyżej 30%, więc duża część energii będzie zużyta na ich suszenie, a kaloryczność odpadów niesegregowanych też pozostawia dozę niepewności na ile to się sprawdzi. W większości opracowań podaje się, że ten proces jest stabilny przy stałym składzie odpadów i wilgotności poniżej 20%.
  Dochodzi jeszcze pkt.6 ustawy. Z dostępnych danych wynika, że wszystkie próby zastosowania tego procesu dla odpadów komunalnych w UE w skali przemysłowej powyżej 100 tys. ton zakończyły się niepowodzeniem. Ten proces sprawdza się dla gumy, plastiku, drewna, czyli odpadów wysokokalorycznych.


 14. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Na stronie BIP Urzędu Gminy dostępny jest najnowszy numer Informatora Kleszczowskiego http://www.kleszczow.pl/assets/kleszczow_v_1_0/informator/12_2012.pdf


 15. tubylec napisał(a):

  Jednak ktoś mądrzejszy pomyślał i nie opublikował tych wypocin przedstawionych na ostatniej sesji RG przez radnych Rozwoju


 16. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  No i słusznie. IK nie powinien służyć do takich celów. Mają przecież Kurier Kleszczowski. Tam mogą „opluwać” przeciwników Rozwoju do bólu.Zresztą przed każdymi wyborami to robili w tej znanej wszystkim gazecie.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Czy w Naszej Gminie liczy... (1)
  • Avatar użytkownikakasjer { Przykazania: Przemek pamiętaj: 1. Kasa zawsze musi być w korycie. 2. Jeżeli koryto jest za małe i kasy jest za dużo, to trzeba zbudować większe... } – sty 17, 9:29 PM
 • Gmina bez barier-prezesi się zmieniają... (3)
  • Avatar użytkownikawindiarz { Myślę, że gdyby nie ta nieszczęsna winda, to chłopak pracowałby do dziś. Ale jeżeli ciągle winda się psuje, to jak pracownik ma dotrzeć do pracy... } – sty 12, 10:30 PM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Widać kogoś interesuje, bo chłopaka niepełnosprawnego zwolnili z pracy w FRGK motywując likwidacją stanowiska pracy. Co niektórych udało się przesunąć na inne stanowiska i w... } – sty 08, 1:51 PM
  • Avatar użytkownikawindiarz { Przemku przy całym moim poparciu dla Twojej inicjatywy, to jednak radzę Ci, abyś dał sobie siana z tą windą i z tymi podjazdami. Przecież widzisz,... } – gru 27, 11:13 PM
 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM