| Subkrybuj kanał RSS

Spalarnia powstaje, ale Zagłębie Śmieciowe powstać nie musi!

19 stycznia 2013 | Autor:
Kategoria: FRGK, Kleszczów, Ogólne, Spalarnia


Daje się usłyszeć tu i ówdzie, że wielu z nas, mieszkańców gminy zadaje sobie pytania po co to wszystko było. „Opadają im ręce”, czują przypływ zrezygnowania i zawodu.

PROSZĘ SIĘ TYM EMOCJOM NIE PODDAWAĆ!

To jeszcze nie koniec batalii o zmianę kierunku rozwoju gminy jaki zafundowało nam Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Gminy Kleszczów z Prezesem Szczepockim na nieformalnym czele.

Dobrze się stało, że podjęliśmy działania na które składały się starania o referendum, zbieranie podpisów pod wnioskami, złożenie wniosków. To wszystko spowodowało, że kolejne instytucje, które stały na drodze tej inwestycji uważniej podeszły do tematu. Poza Starostwem bełchatowskim, które zupełnie zignorowało obawy społeczności lokalnej, blokując jej drogę równoprawnego udziału w postępowaniu przy pomocy formalno-prawnych kruczków. Każdy z nas powinien sobie zadać pytanie gdzie w tym czasie była przedstawicielka naszej społeczności w Radzie Powiatu Pani Renata Skalska. Tak się interesuje sprawami, które żywo poruszyły mieszkańców gminy, a były rozgrywane w jej obszarze oddziaływania? Nie będę się teraz rozpisywał nad bierną postawą naszej radnej.

Najdorodniejszym owocem naszych działań była ocena inwestycji przez Regionalną Komisję ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko działającą przy RDOŚ w Łodzi. I ta komisja swoimi rekomendacjami nałożyła na Zakład dodatkowe obostrzenia, monitoringi, które mam nadzieję pozwolą nam czuć się pewniej od strony zagrożeń spowodowanych samym procesem jaki w Zakładzie będzie zachodził.

Ale…
Jest jeszcze aspekt polityczny w sensie kierunków rozwoju gminy. Grozi nam przekształcenie naszej gminy w Zagłębie Śmieciowe. Co jest totalnym nieporozumieniem gdy równolegle inwestujemy w geotermię, rekreację i odnowę zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że docelowym planem jest cały łańcuszek zakładów przetwarzających odpady w Bogumiłowie. Prezes Szczepocki mówił swego czasu o 100.000 zezłomowanych samochodów, które miałyby być przetwarzane na terenie gminy Kleszczów. Czyli oprócz 140tyś ton odpadów jeszcze 100tyś samochodów. Takie plany może potwierdzać fakt zlokalizowania walcowni aluminium w Bogumiłowie, która z takiej ilości samochodów na pewno miałaby sporo surowca.

Stowarzyszenie Twój Kleszczów i bardzo duża część mieszkańców uważa, że nie jest to kierunek rozwoju, w którym taka gmina jak Kleszczów powinna podążać. Kleszczów ma większy potencjał, stać nas na coś lepszego niż „wpuszczenie” do siebie firm śmieciowych i zalanie gminy odpadami. Taki kierunek rozwoju w przypadku naszej gminy to jest pójście przez rządzących na łatwiznę! Wpuścić firmy śmieciowe na swój teren, dodajmy jedne z najlepiej uzbrojonych działek inwestycyjnych w Polsce to jest pójście na ŁATWIZNĘ ! Za taką łatwiznę Prezes oraz Zarząd (z dwoma radnymi w składzie) Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów otrzymuje niemałe wynagrodzenie.

Stowarzyszenie Twój Kleszczów będzie dalej czynić starania by zmienić ten błędnie obrany kierunek Rozwoju. Wszystkich, którzy myślą podobnie, uważają, że stać nas jako gminę na więcej prosimy o wsparcie i pracę u podstaw wśród swoich rodzin, znajomych, sąsiadów polegającą na uświadamianiu ich, polityzowaniu, zachęcaniu do zaangażowania, bo… to jest TWÓJ KLESZCZÓW, jeśli o niego nie zadbasz to nasza szansa zostanie zmarnowana.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Spalarnia powstaje, ale Zagłębie Śmieciowe powstać nie musi!”

 1. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  W moim odczuciu pytanie z początku wpisu powinno być ogólniejsze. Gdzie byli Radni. Widząc skalę protestu (700 podpisów pod wnioskiem o referendum, 1000 wniosków na etapie wydawania decyzji środowiskowej, 452 podpisy poparcia pod wnioskiem złożonym w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko) Na pewno nie byli z mieszkańcami przeciwstawiającymi się inwestycji, a raczej wręcz przeciwnie, o czym świadczą stanowiska Rady Gminy zamieszczane w Informatorze Kleszczowskim. Mając obsługę prawną w gminie, powinni zdawać sobie sprawę, że głosowany wniosek RG do inwestora, nie miał żadnych szans powodzenia, ponieważ prośba o zmniejszenie mocy przerobowych zmusiła by inwestora do zmiany raportu i rozpoczęcia całych procedur od nowa. Gdzie była komisja RG do spraw ochrony środowiska, gdy w bełchatowskim starostwie odbywała się rozprawa administracyjna. Czyżby już wszystko wiedzieli o inwestycji i są całkiem spokojni. Czy nie zauważają, że problemy poruszone przez stowarzyszenie we wniosku są w dużej mierze uzasadnione i uzyskanie przez zakład pozwolenia na przetwarzanie komunalnych odpadów niesegregowanych w ilości 126 tys ton, co wykazano w raporcie, wcale nie jest takie pewne, skoro region wytwarza ich w granicach 220 tys ton, a plan gospodarki odpadami już wymienił instalacje do ich zagospodarowania.Dlaczego po uzupełnieniu raportu na wezwanie regionalnej komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko, nie dopuszczono ponownie społeczeństwa w celu odniesienia się do tych uzupełnień. Mam poważne zastrzeżenie co do części uzupełnienia, gdzie inwestor zalicza cały proces do odzysku R1. Co prawda RDOŚ to przyklepał, ale wedle obowiązującego w momencie wydawania postanowienia prawa, przetwarzanie niesegregowanych odpadów komunalnych, nawet jeżeli odbywa się z odzyskiem energii, powinno być uznane za unieszkodliwianie, czyli proces D10. Potwierdza to odpowiedź Ministerstwa Środowiska, jaką uzyskaliśmy na zapytanie w tej sprawie oraz odpowiedź Ministra Środowiska na interpelację poselską (dostępna pod linkiem http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/74A850B7.) Na jakiej podstawie RDOŚ przyklepał stanowisko inwestora, że jest to odzysk R1. Nowa ustawa o odpadach, która obowiązuje od dnia dzisiejszego co prawda zmienia klasyfikację, ale także nie do końca mam pewność, czy wedle jej zapisów można zakwalifikować zakład do odzysku. Warunkiem jest przetwarzanie wyłącznie odpadów komunalnych w instalacji, oraz uzyskanie współczynnika odzysku energii z odpadów wykazanego w załączniku do ustawy. Jak wiemy w raporcie podaje się, że będzie tam przetwarzane także 14 tys ton odpadów przemysłowych, a więc nie są to wyłącznie komunalne. Moim zdaniem, to także powinno skutkować zaliczeniem instalacji do procesu unieszkodliwiania D10. Są to dość istotne sprawy ponieważ w dużej mierze stawiają inne wymogi i dają inne uprawnienia inwestorowi. Trochę się dziwię, że widząc, iż w naszym regionie może braknąć im surowca, nie starli się zmienić katalogu odpadów w raporcie. To także pewnie wiązałoby się ze zmianą części raportu i ponowną procedurą, poczynając od decyzji wójta, a wtedy mogłyby się zacząć dla inwestora jeszcze bardziej strome schody.Skoro mieszkańcy nie godzili się na komunalne, to przy innym rodzaju odpadów protest mógłby być jeszcze większy, tym bardziej, że w planie ochrony środowiska powiatu bełchatowskiego gmina Kleszczów podana jest jako źródło największej emisji zanieczyszczeń wpuszczanych do powietrza w całym woj. łódzkim.


 2. Johny Bravo napisał(a):

  W najnowszym wydaniu Faktów Bełchatowskich możemy przeczytać, że: Firma bardzo długo przygotowywała się do tego przedsięwzięcia. Wybrała Kleszczów, bo została zaproszona do Kleszczowa.

  Super! Brawo „Rozwój”, brawo Fundacja, brawo radni, brawo decydenci gminy Kleszczów!


 3. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Starosta bełchatowski, wypowiada się także w tym wydaniu, że obiekt w Bogumiłowie będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce. Z tego co wiem to na taką skalę w całej Europie. Miejmy nadzieję, że to faktycznie będzie mercedes a nie ciągle psująca się syrenka. Z artykułu wynika, że zakład pod Bristolem w Anglii jeszcze nie ruszył, więc też trudno stwierdzić na ile się to sprawdzi na skalę przemysłową. O ile dobrze pamiętam w Anglii planowano docelowo 80 tys ton rocznie, czyli o 60 tys ton mniej niż u nas.Dla porównania w Burgau przetwarza się 40 tys ton rocznie.


 4. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Na stronie Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, w zakładce inwestycje mogące zagrażać środowisku, można zapoznać się z pozwoleniem na budowę dla zakładu termicznego przetwarzania odpadów http://www.e-bip.pl/4dmethod/informacjeplus2/46/-1/%23%231575679015.1

  Warto również zapoznać się z najnowszym programem ochrony środowiska powiatu bełchatowskiego http://www.e-bip.pl/4dmethod/informacjeplus2/46/-2/%23%23696536846.10
  Z takich ciekawostek zawartych w programie, możemy się dowiedzieć, że najwięcej emisji substancji szkodliwych w województwie łódzkim, pochodzi właśnie z naszego powiatu, a największym trucicielem jest gmina Kleszczów. Poniżej fragmenty programu ochrony środowiska poruszające te problemy.

  Emisja ze źródeł punktowych to zorganizowana emisja powstająca podczas wytwarzania energii
  i w procesach technologicznych, posiadająca emitory o wysokości od kilku do kilkuset metrów.
  Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi na terenie Powiatu Bełchatowskiego w 2010 roku odnotowano największą emisję zanieczyszczeń w województwie łódzkim.
  Emisja roczna wynosiła 127 051,96 Mg/rok. W porównaniu do roku wcześniejszego emisja zanieczyszczeń zwiększyła się o 17,8%. Odnotowano znaczny wzrost emisji dwutlenku siarki – o 30,9% i tlenku węgla – o 12,7%. Natomiast emisja dwutlenku azotu i pyłów zmniejszyła się

  Najważniejszymi problemami związanymi z oddziaływaniem zanieczyszczeń środowiska na stan zdrowia ludzi w Powiecie Bełchatowskim są: zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego (zanieczyszczenia z sektora przemysłowego i komunikacji), jakość wód powierzchniowych oraz hałas.
  Wśród zanieczyszczeń powietrza największy wpływ na zdrowie mieszkańców Powiatu Bełchatowskiego mają dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, pyły i benzo(a)piren.
  .
  Starostwo Powiatowe w Bełchatowie w 2011 roku wydało 16 decyzji administracyjnych na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.
  Najwięcej zanieczyszczeń do powietrza pochodzi z gminy Kleszczów, w mniejszym stopniu z miasta Bełchatów oraz z gminy Rusiec.


 5. ll napisał(a):

  Ciekawostka… czyżby ktoś kupił po 5 zł, a sprzedawał po 30?

  http://allegro.pl/dzialka-rolna-pod-inwestycje-gm-kleszczow-i2956755385.html


 6. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  A tutaj mamy przykład jak inwestycje śmieciowe mogą wpłynąć na rozwój turystyki w regionie. Co ciekawe, zarządzający ośrodkiem na Górze Kamieńsk, nie mają możliwości wyegzekwowania od właścicieli firmy prywatnej, usunięcia przyczyny tego smrodu. Wygląda na to, że jak już coś powstanie, to pomimo niedotrzymania norm, trudno cokolwiek wyegzekwować. http://belchatow.naszemiasto.pl/artykul/1707315,narciarzu-zakryj-nos-skad-nieprzyjemny-zapach-na-gorze,id,t.html#610b9050cc0b3b41,1,3,5


 7. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Dużo refleksji dają słowa Włodzimierza Dajcza z cyklu zatytułowanego „Myśli potargane”, dotyczące inwestycji w gminie Kamieńsk. Oto fragment pochodzący ze strony http://parnas.blox.pl/html/1310721,262146,14,15.html?1,2011

  Uciążliwy dla mieszkańców jest ruch potężnych śmieciarek zjeżdżających się do śmietniska ze wszystkich stron zapach ciągnący się za nimi wzdłuż gminnych dróg.

  Fatalnie wybrano lokalizację składowiska, tuż obok zbocza zalesionej góry Kamieńsk, która mogłaby zostać zagospodarowana, jako atrakcyjny teren rekreacyjny. Zaplanowany na trzydzieści lat eksploatacji gigantyczny śmietnik skutecznie tę szansę zniweczył.

  W okolicy śmietniska spadła wartość terenów budowlanych i wątpliwe czy ktokolwiek zechce tam budować. Kamieńsk kojarzony jest z wielkim składowiskiem śmieci, co miastu na pewno chluby nie przynosi i odstrasza inwestorów nie tylko z branży turystycznej i rekreacyjnej. Nie pomogą pieniądze wydane na promocję i na kolejne pomniki.

  Czy te poważne dla mieszkańców dolegliwości zostaną kiedykolwiek zrównoważone przez dochody czerpane przez gminę z tytułu uczestniczenia w spółce śmieciowej? Czy ludzie sprawujący przez te wszystkie lata władzę w gminie są tak nieudaczni, że nie potrafili ściągnąć inwestorów z prawdziwego zdarzenia do lokowania tu bardziej atrakcyjnych i mniej uciążliwych dla środowiska inwestycji? Na te pytania muszą sobie odpowiedzieć sami mieszkańcy.

  O ile plany się nie zmienią, to w pobliżu strefy nr 4 w Bogumiłowie, ma powstać największe w Polsce sztuczne jezioro. Jak obecne inwestycje wpłyną na późniejszy rozwój w kierunku turystyki z nim związanej. Czy będzie to następny niewypał jak w przypadku śmierdzącej Góry Kamieńsk?

  Zapraszam jeszcze do lektury „Korzenie zła” autorstwa Pana Włodzimierza Dajcza. Warto poznać kawałek tej ciekawej historii, związanej z naszym regionem http://sater.blox.pl/2011/04/Uczta-na-smietniku.html


 8. Sundance napisał(a):

  „Dzięki funkcjonowaniu Regionalnego Zakładu Przetwarzania Odpadów mieszkańcy regionu pozbędą się problemu zagospodarowania 140 tys. ton odpadów komunalnych” – czyli z całego województwa! Dziękujemy za zwożenie śmieci z całego województwa do naszej gminy. Warto było uzbrajać strefę. Warto żyć w tej gminie miodem i odpadem płynącej!


 9. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Ciekawe głosy pojawiają się w temacie tegorocznych przetargów na wywóz i zagospodarowanie odpadów. Na tym forum przedstawiałem już podobną tezę, jak ta wypowiedziana przez przedstawiciela Związku Miast Polskich, że nowa ustawa śmieciowa może wykończyć budowane z mozołem za duże pieniądze Gminne Spółki Komunalne (np.Eko-Region obecnie odbierający nasze odpady) http://biznes.onet.pl/wideo/wojna-firm-o-polskie-smieci,113178,w.html
  Za moje poglądy zostałem „zjechany” w Faktach Bełchatowskich. Tymczasem okazuje się , że nie tylko ja przedstawiam taki pogląd. Wiemy dobrze, że Eko-Region ma swoje instalacje do przetwarzania odpadów, które już zostały wpisane do planu gospodarki odpadami województwa łódzkiego, jako regionalne. Jeżeli Urząd Marszałkowski wyda inwestycji w Bogumiłowie zezwolenie na przetwarzanie niesegregowanych odpadów komunalnych w ilości 126 tys. ton i wpisze instalację do planu jako regionalną, to czarno widzę przyszłość spółki z Bełchatowa.Ponieważ nasza gmina ma tam spore udziały, więc może odbić się to także na naszej kieszeni.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM