| Subkrybuj kanał RSS

„Rozwojowy” chwyt poniżej pasa.

4 lipca 2013 | Autor:
Kategoria: Sport, Wybory


Jakież było moje zdziwienie, gdy przeczytałem, że Rozwój jest zaskoczony!
W przedwyborczym wydaniu „Kuriera Kleszczowskiego” (nr 18 z dnia 28.06.2013 r.) po całej serii oszczerstw pod adresem Pana Chojnowskiego niezasługujących nawet na komentarz natrafiłem na fragment:

„Nie wiedzieliśmy, że Sławomir Chojnowski ma niepełnosprawnego syna. Znaliśmy go jako młodego, zdolnego zawodnika I Ligii Tenisa Stołowego, który konkurował z normalną wysportowaną młodzieżą. Jakie wielkie było dla nas zaskoczenie, kiedy został mistrzem paraolimpiady, wygrywając w finale z młodym zawodnikiem bez ręki”.

Jako pierwszy w oczy rzuca się zwrot „normalną wysportowaną młodzieżą”. Czy młodzież i sportowcy niepełnosprawni są w takim razie nienormalni? Czy Rozwój stawiający na kulturę, sport, opiekę nad osobami niepełnosprawnymi widzi to inaczej? Czy młodzież niepełnosprawna jest inna od tej normalnej młodzieży?…

Widać także, jak ludzie z Rozwoju interesują się losowymi przypadkami mieszkańców gminy. Pamiętają różne przedziwne szczegóły, ale nie przypominają sobie, że Patryk w wieku siedmiu lat miał poważny wypadek. Przeszedł skomplikowaną operację i tylko dzięki wysiłkowi lekarzy udało się uratować zmiażdżoną stopę. Wielu moich znajomych dobrze to pamięta, ale – o dziwo – nie kojarzy tego nikt z licznego grona „rozwojowiczów”. A są to osoby ze środowisk pielęgniarskich, oświatowych, jak choćby sama kandydatka na wójta. Widać, jak interesowała się młodzieżą, którą uczyła, skoro nie zna tych faktów. Przecież była dyrektorem kleszczowskiego gimnazjum w czasach, gdy Patryk do niego uczęszczał. Ponadto mieszkała w tym samym budynku co państwo Chojnowscy, kiedy miało miejsce to zdarzenie.

Nie wiem, co jest dziwnego w tym, że sportowcy niepełnosprawni startują w zawodach dla pełnosprawnych. Jest wiele podobnych przypadków. Na ostatniej olimpiadzie w Londynie biegacz z RPA – Oscar Pistorius – który porusza się na protezach z włókna węglowego, próbował swych sił z grupą pełnosprawnych sportowców. Również polska tenisistka stołowa, Natalia Partyka, która nie ma prawego przedramienia, startowała w narodowej kobiecej drużynie tenisa stołowego. Wspomniani zawodnicy brali udział w tym samym roku w paraolimpiadzie, zdobywając złote medale.

Nie bardzo zrozumiałem tę aluzję, że wygrał z młodym zawodnikiem bez ręki. Czy to znaczy, że Patryk był bardziej uprzywilejowany? Czyżby jego niepełnosprawność dawała mu przewagę nad przeciwnikiem? Ten, kto to pisał, nie ma zupełnie pojęcia o idei sportu niepełnosprawnych. Mimo to uzurpuje sobie prawo równe z prawami sędziów i profesjonalistów pracujących przy organizacji olimpiady. Bez wiedzy, wykształcenia i niezliczonych licencji autor artykułu wie lepiej! Najwyraźniej nie zna zasad kwalifikowania zawodników do poszczególnych grup. Patryk nie wybierał sobie ani grupy, ani przeciwnika. Wszyscy zawodnicy niepełnosprawni przechodzą szczegółowe badania specjalistyczne, prowadzone przez grupę niezależnych lekarzy uprawnionych przez międzynarodowe federacje sportowe. To oni oceniają sprawność sportowca i zaliczają go do grupy, w której wszyscy zgodnie z ich oceną mają podobne szanse. Tu nie wystarczy zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu.

Zamiast docenić pasję i zaangażowanie sportowca przynoszącego chlubę naszej gminie, wyrażają dwuznaczne opinie, z których nie bardzo wynika, do czego zmierzają. Trzeba podziwiać tego chłopaka, który ma pełną świadomość, że jedno złe stąpnięcie w sporcie obciążającym stopy może spowodować koniec kariery i nieodwracalne skutki pogarszające stan zdrowia. Jego pasja jest widocznie większa od świadomości, do czego może to doprowadzić.

Zamiast szczycić się osiągnięciami sportowca rozsławiającego dobre imię Polski i naszej gminy, który jako jedyny w historii gminy i powiatu, a może nawet i województwa, osiągnął tak znaczący sukces, wyciąga się go przed szereg. Przypomnę, że Patryk zdobył na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku złoty medal indywidualnie w klasie 10 oraz srebrny drużynowo w klasie 9–10 wraz z Sebastianem Powroźnikiem. Rok wcześniej zdobył mistrzostwo Europy indywidualnie i w drużynie.

Jaki cel chce osiągnąć Rozwój, wyciągając jego osobę w kampanii wyborczej, przytaczając niezrozumiałe aluzje zdeterminowanej i zdolnej do wszystkiego grupy ludzi? Zamiast takich osobistych wycieczek należałoby docenić jego sukces, który znacząco wpłynął na młodzież uczęszczającą do szkół na terenie gminy. Warto zwrócić uwagę, jak pozytywnie witany był przez uczniów podczas spotkań w gimnazjum i szkole podstawowej. W ilu młodych ludziach rozbudził zapał do uprawiania tej dyscypliny sportu!

Dziwię się samej kandydatce, że mając tak duże doświadczenie w pracy z młodzieżą, godzi się na takie sięgające dna zagrywki grupy, którą – jak sama powiedziała – reprezentuje. Przecież od 2010 r. pełni funkcję przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Bełchatowie. Jak można sprawując takie stanowisko akceptować paszkwile godzące w ideę sportu? Znam wielu mieszkańców należących do Stowarzyszenia Rozwój. Nie wiem, czy czytali te teksty z „Kuriera Kleszczowskiego” i czy wyrazili zgodę na kampanię obelg i pomówień. Jeżeli tak, to nie wiem, co za determinacja posunęła ich do takiego czynu. Ośmieszacie Państwo nie tylko siebie, ale i naszą gminę na oczach całego kraju. Wypaczacie ideę sportu osób niepełnosprawnych na całym świecie. Ciekawe, co na te wypociny odpowiedziałyby władze PKOl-u, prasa, telewizja czy grupy związane ze sportem niepełnosprawnych w naszym kraju. Na podsumowanie powiem jedno: wstydzę się za Was.

Warto w tym miejscu poruszyć jeszcze sprawę doświadczenia Pana Sławka w kierunkowaniu rozwoju młodzieży. Wsparł pasję i zamiłowanie do sportu swoich dzieci. Pozwolił im iść w kierunku, który pokochali. Nie ciągnął ich na siłę w inne dziedziny, które mogły dać dobry zawód i przyszłość. Dobrze wiem, ile poświęcenia wymagało to od Pana Sławka i jego synów. Sam na własny koszt opłacał ich treningi. Dowoził ich w tym celu do Łasku, ponieważ bliżej nie było żadnego klubu na takim poziomie, który pozwoliłby na doskonalenie techniki i umiejętności gry w tenisa stołowego. Czas pokazał, że było warto. Czyżby w niektórych wzbudzało to aż taką zazdrość?

Jeszcze słowo do Patryka. Nie przejmuj się tymi bzdurami i dalej rozwijaj w sobie swoją pasję. Gratuluję Ci dotychczasowych sukcesów i życzę następnych. Wiem, że masz ambicje, aby na następnych igrzyskach olimpijskich zmierzyć się z zawodnikami pełnosprawnymi. Życzę Ci udanej kwalifikacji, chociaż wiem, że łatwo nie będzie, ponieważ w narodowej reprezentacji mamy coraz więcej naturalizowanych Chińczyków. W ich kraju tenis stołowy jest przecież sportem narodowym. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz o Tobie usłyszymy w relacjach sportowych z najważniejszych imprez na świecie. Powodzenia!

Odpowiedzi: 31 do wpisu “„Rozwojowy” chwyt poniżej pasa.”

 1. ll napisał(a):

  Panie Przemku dziękuję za dobry artykuł i kompleksowe wyjaśnienie tematu. Żal mi tego „Zespołu redakcyjnego”, który posunął się do tak niskich pobudek. Myślę, że powód jest prosty… czują, że ziemia pod nogami znika. Jestem przekonany, że „Zespołowi redakcyjnemu” mieszkańcy podziękują poprzez oddanie głosu w wyborach na p. Chojnowskiego.
  A swoją drogą dziękuję całemu komitetowi „Razem dla Gminy”, że nie podejmują tej tyrady obelg rzucanych przez oponentów. Nie podejmujcie tej poniżającej dyskusji o normalnych i nienormalnych dzieciach. Cieszę się także, że wszystkie artykuły czy pisma stosowane przez Was w kampanii wyborczej są oparte na faktach i co najważniejsze… PODPISANE!
  Nie ma co brać na poważnie jakiegoś „Zespołu redakcyjnego”. Kto to w ogóle jest? Ileż można się ukrywać i nawet ludziom, mieszkańcom słać niepodpisane brednie.
  Na koniec warto wspomnieć, że był już w historii XX wieku taki człowiek, który wraz ze swoimi podwładnymi decydował kto jest normalny, a kto nienormalny. Nie mamy raczej, jako naród, dobrych wspomnień z tego okresu. Darujmy sobie takie argumenty!


 2. agnieszka napisał(a):

  Nikt nie zniszczy mojego poczucia dumy z osiągnięcia Patryka Chojnowskiego – absolwenta Szkoły Podstawowej w Kleszczowie, mieszkańca Kleszczowa, syna moich przyjaciół. Powtarzam NIKT!!!
  Dobrze pamiętam emocje towarzyszące mi podczas Patryka meczu o złoty medal. Ogromną radość gdy wygrał i wzruszenie podczas wręczania medalu. Mazurek Dąbrowskiego dla Naszego wychowanka, ucznia naszej szkoły… ( i znów mam łzy w oczach) patryk-chojnowski-zdobyl-zloty-medal-na-paraolimpiadzie-w-londynie-g-r-a-t-u-l-a-c-j-e/
  http://www.lodz.sport.pl/sport-lodz/1,117108,12414737,Patryk_Chojnowski_z_Kleszczowa_zlotym_medalista_paraolimpiady.html
  zobaczmy to jeszcze raz http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vlB6N5KrfW8

  Jestem DUMNA i cieszę się każdym nawet najmniejszym sukcesem mieszkańców Kleszczowa. Szczególnie dużą radość i satysfakcję odczuwam gdy dotyczy to byłych i obecnych uczniów kleszczowskiej podstawówki. Gdy mogę obserwować jak rosną, dojrzewają, wytrwale dążą do celu, pokonują słabości, realizują swoje zamierzenia i są szczęśliwi – wiem że moja praca ma sens. DZIĘKUJĘ za to PATRYKOWI i wszystkim „moim uczniom” (za takich uważam każdego kto był uczniem SP w Kleszczowie od kiedy ja w niej pracuję.
  Myślę, że podobnie myśli wiele osób.


 3. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Dla zainteresowanych historia Patryka i osiągnięcia w pigułce. http://www.sportowefakty.pl/tenis-stolowy/patryk-chojnowski


 4. niunia napisał(a):

  Otrzymaliście list od pani Danuty Janson? oni chwytają się brzytwy, bo toną !


 5. Sport napisał(a):

  Kto jak kto ale Kręcina zna sie na sporcie wysmienicie. Ma bardzo dobry czas na Pięćdziesiątkę.


 6. heleiela napisał(a):

  Rozwojowicze nie cofną się już przed niczym -zrobią wszystko byle zostać „przy korycie”


 7. Sport napisał(a):

  Co to za list niunia?


 8. Wacek napisał(a):

  niunia o jakim liście piszesz bo ja nic nie wiem


 9. Roman napisał(a):

  Rozwój jakieś działa wytacza pisząc o „kręgosłupie moralnym”. Jakże znajome to stwierdzenie. W każdej wypowiedzi jednego pana się to powtarza. Tonący brzytwy się chwyta.Tylko niech uważają bo brzytwa najczęściej właściciela rani.


 10. agnieszka napisał(a):

  lecz ludzi dobrej woli jest więcej
  http://www.youtube.com/watch?v=gzACDJCfQvs


 11. kleszczow1 napisał(a):

  Rozwój tonie, jest juz prawie na samym dnie ! Już teraz zaśmieca Kleszczów papierkami.


 12. michael napisał(a):

  Niedawno się tutaj przeprowadziłem z Bełchatowa z myślą na spokojne życie. Ale po pół roku jestem w stanie stwierdzić ze polityka uprawiana przez tutejszych włodarzy niczym nie odbiega od ich przyjaciół z Bełchatowa czyli PLUS-A. chciałbym tylko powiedzieć że wczoraj otrzymałem list od (P)pani Janson w którym to oczernia niemal z każdej strony Pana Chojnowskiego. Do tego wszystkiego nijaka pani Janson jest tak bardzo nieszczęśliwa że musi wciągać w to wszystko swoje dzieci którym to do tej pory krzywda się dzieje i tak prawdę pisząc są tak biedni że brakuje im na życie.
  I jeszcze jedno pytanie czy Jansonowie przez tyle lat swojej działalności wszystkiego uczciwie się dorobili??????? Niech Jansonowie wystartują w wyborach to zobaczymy jakie brudy wyjdą.
  Panie Chojnowski, trzymam kciuki za Pana i mam nadzieję że wybór Pana na stanowisko Wójta Gminy będzie bardzo dobrym wyborem.

  Spalarni śmieci – STANOWCZE NIE.
  Kolesiostwu – STANOWCZE NIE Nie.
  Przeciwnikom w wyborach – STANOWCZE NIE!!!!!!!!

  LUDZIE NAUCZCIE SIĘ DZIAŁAĆ WSPÓLNIE DLA DOBRA GMINY BO TUTAJ JEST POTENCJAŁ I WIELE MOŻLIWOŚCI.


 13. niunia napisał(a):

  Wacek i Roman w gazetce rozwojowej już o tym troche było, jak to po śmierci męża Pani Danuty Janson Pan Chojnowski ją potraktował źle. Może do Was jeszcze dotrze.


 14. Ilona napisał(a):

  Czytałam list o którym wspomina niunia, muszę przyznać że są tam zawarte mocne zarzuty wobec Pana Chojnowskiego, no i w przeciwieństwie do pozostałych publikacji rozwoju list jest podpisany. W związku z tym mam prośbę do kandydata aby ustosunkował się do zawartych w tym piśmie zarzutów, o ile oczywiście miał możliwość zapoznać się z nimi.


 15. ll napisał(a):

  Do Ilona. Nie chcę być obrońcą p. Chojnowskiego, ani oskarżycielem p. Janson. Ale… Jeśli ktoś nie mieszkając w Kleszczowie od lat w takim momencie zabiera głos to warto zapytać dlaczego. Jeśli to faktycznie napisała p. Janson to czemu dopiero po tylu latach i dopiero na koniec kampanii wyborczej. Czy to nie kolejny chwyt „poniżej pasa”?
  Na takie zarzuty są odpowiednie paragrafy i gdyby p. Janson była tak potraktowana jak piszę, mogła złożyć sprawę do sądu o działanie na szkodę spółki itd.
  Można było się także rozpisywać na różne sposoby przez kilka lat co tydzień, a skoro stało się to dopiero teraz, od razu pojawia się refleksja i pytanie czyj to interes?
  Poza tym pisanie jak to ktoś błaga prawie na kolanach itd. a później ten błagany wypisuje takie historie ukazuje, że do interesów się zwyczajnie nie nadaje. Zresztą ten wniosek potwierdziły dalsze losy autorki listu, o których sama pisze.
  Mogli się spierać i kłócić do woli, ale żeby wywlekać jakieś historię sprzed lat? Pamiętniki, a jakby kartką z pamiętnika jest ten rzekomy list, mają to do siebie, że wiele w nich wspomnień, emocji i wybielania własnych działań i decyzji. I co najważniejsze nie da się z nimi polemizować. Wydaje się jednak, że mijające lata same potwierdzają nasze życiowe decyzje.
  Na koniec jeszcze jedno. Można oszpecić każdego, można mu przypisać różne wady i błędy, ale czy nie warto przypomnieć starego przysłowia: ktoś kto przestaje być przyjacielem… nigdy nim nie był.


 16. Ilona napisał(a):

  michael: również nie mieszkam tutaj długo i również myślałam że życie polityczne w tej gminie nie przypomina kolesiostwa jakie panuje w PLUS-ie, no cóż byłam naiwna:)Liczę na to, że po najbliższych wyborach się to zmieni.


 17. Roman napisał(a):

  Re”Ilona” do czego tu się odnosić? Do steku bzdur. Większość mieszkańców wie jak to wyglądało. Jestem zszokowany tą publikacją i zastanawiam się co pchnęło tą „Panią” do takiego czynu. Kto drążył koło niej, aby podjąć taki temat? Wystarczy popatrzeć kto zajął się kolportażem listu, a wiele się wyjaśni.W czyim tonie jest używanie zwrotu „kręgosłup moralny”? Myślę, że Pan Sławek nie zniży się do poziomu tej „Pani”. Zarzuty postawione w liście nie nadają się raczej do debaty publicznej i jak już, to powinny być kierowane na salę sądową. Myślę, że Pan Sławek powinien z tej drogi skorzystać. Chętnie wystąpię w roli świadka.


 18. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  I jak zawsze. Program wyborczy z tyłu, a wyciąga się co możliwe, aby temat przyszłości gminy zszedł na boczne tory. Kiedy doczekamy się normalnej kampanii wyborczej w gminie, gdzie kandydaci będą walczyć na argumenty związane z programem a nie paszkwilami uderzającymi w poszczególne osoby. Rozwój gra metodą, daj mi klienta, a my już coś na niego znajdziemy i opiszemy to ludziom, kolportując pod osłoną nocy.


 19. agnieszka napisał(a):

  Rozumiem rozterki jakie mogła wywołać ta podpisana makulatura z koszulce. Jednak są w Kleszczowie szanowani obywatele, wspólnicy, którzy pamiętają tamte zdarzenia zgoła inaczej i nazywają to pismo stekiem kłamstw. Prawdą jest, że wdowa, którą wielu mieszkańców pamięta jako miłą kobietę, była Sławka wspólniczką.
  Proszę i apeluję do mieszkańców, żeby pamiętali co jest stawką tych wyborów. Wybieramy kierunek rozwoju gminy Kleszczów!!! To nasze referendum w sprawie przemysłu śmieciowego. Nie dajmy się omamić propagandzie nienawiści.


 20. Ilona napisał(a):

  Re”Roman” większość mieszkańców, którzy są tu od lat może i wie, ale dla osób które zamieszkały tu niedawno treść tego listu, jak sam Pan to podkreślił, jest szokująca. Myślę że głosy nowych mieszkańców odegrają w tych wyborach znaczną rolę, dlatego choć sprawa nie nadaje się na publiczną dyskusję, to głos Pana i innych, którzy wiedzą jak było i zgodnie twierdzą że to stek bzdur, utwierdzą tych, którzy zdecydowali się głosować na Pana Chojnowskiego (a tak naprawdę nie znają go i niewiele o nim wiedzą), że dokonują słusznego wyboru i warto obdarzyć go mandatem zaufania.


 21. Myslnik napisał(a):

  Dlatego kandydatem powinien być p. Jarek, na niego ciężko byłoby znaleźć haka, na p. Chojnowskiego łatwiej, coś tam się zawsze znajdzie z okresu kiedy był radnym …


 22. Jan napisał(a):

  [ADMIN: To pisał Kotowski.] Ciekawe teksty piszą ludziska na portalu /Bełchatów Nasze Miasto/—przedterminowe wybory wójta w kleszczowie


 23. jam z kleszczolasu napisał(a):

  pod osłoną nocy do skrzynki pocztowej
  trafił do mnie paszkwil Pani Jansonowej
  czytam i nie wierze, że tak można „radzić”
  ale co za „dzielny rycerz” ten papier mógł wsadzić?

  sam kolportaż poczty onej jest dla mnie pogięty
  tak jak pismo onej Pani, że niby przekręty….
  winnych tej pisaniny trza by w sądzie zgłosić
  a „rycerza” co roznosił rózgami nagrodzić…


 24. niunia napisał(a):

  a Pani Skalska w koło o tym samym , w każdym wywiadzie……………….wyuczone, wyklepane na pamięć regułki………….


 25. kleszczowiak napisał(a):


 26. lolek napisał(a):

  [ADMIN: To pisał Kotowski.]Wreszcie cisza,w tym waszym świecie dziecinady,ludziska mają was dosyć,oby na zawsze


 27. icek napisał(a):

  [ADMIN: To pisał Kotowski.]do roboty,a nie polityka, od tego są inni,mądrzejsi i po prostu dobrzy w te klocki


 28. miro napisał(a):

  [ADMIN: To pisał Kotowski.]wcale mi ich nie szkoda,to wywrotowcy odgórnie sterowani,na dodatek nazywają się Twój Kleszczów,a czyj,może Wasz


 29. Iwona napisał(a):

  :)czekami czekam:)


 30. Iwona napisał(a):

  i wiem to na pewno:)
  Gratuluje:)!!!!


 31. Mateusz napisał(a):

  Czy mozna liczyć na cząstkowe wyniki na tej stronie.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM