| Subkrybuj kanał RSS

DPS – wyjaśnienia Fundacji Servire Homini

5 września 2013 | Autor:
Kategoria: DPS, Kleszczów, Ogólne


Na „fejsbuku”, na profilu Fundacji Servire Homini jej Prezes opublikował sporą porcję informacji jak się sprawy z budową DPSu mają.
Ponieważ zostało to opublikowane na forum publicznym postanowiłem zacytować to tutaj aby zwiększyć zasięg tej informacji.

Zawsze wszystkich zachęcam by wszelkie rewelacje kolportowane przez kogokolwiek sprawdzać w miarę możliwości u źródła.

Pojawiło się ostatnio w lokalnych mediach wiele nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji dotyczących budowy Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie. Ciekawą jest rzeczą, że nigdy nikt o nic nie pytał, ale wielu wie wszystko i wprowadza w publiczny obieg absurdalne informacje. Kilka najważniejszych spraw:

 1. 1. Fundacja Servire Homini nie zatrudnia ani jednej osoby, a ludzie podejmujący się inicjatywy budowy DPSu w Kleszczowie działają społecznie (bez wynagrodzenia).
 2. 2. Koszt utrzymania fundacji w roku 2012 wyniósł – 148 zł. (wyłącznie utrzymanie konta bankowego).
 3. 3. Sam DPS miał początkowo liczyć 1000-1100 m2, jednak po wielu podpowiedziach różnych ludzi co do funkcjonalność budynku znacznie urósł i dziś ma powierzchnię użytkową ponad 1500 m2. Wiele z tych podpowiedzi zostało wyrażonych na spotkaniach z Radnymi Gminy Kleszczów (Sesja czy Komisja – myślę, że dostępne w protokołach).
 4. 4. Fundacja, aby mieć łatwość w rozliczeniu środków finansowych, pożytkowała je wyłącznie na budowę DPSu. Ograniczając do minimum, czasowo, inne inicjatywy charytatywno-społeczne.
 5. 5. Fundacja, choć została powołana przez Parafię Katolicką w Kleszczowie, składała stosowne sprawozdania i rozliczenia finansowe do organów państwa, gdyż jest podmiotem prawa państwowego i osobowość prawną uzyskała po wpisie do KRS.
 6. 6. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej i jest organizacją non profit czyli nie działa dla zysku.
 7. 7. Co do samego powstającego budynku: Jest to budynek użyteczności publicznej, który musi spełniać określone standardy, nie tylko samego wykończenia, ale i bezpieczeństwa. Stąd instalacja przeciwpożarowa, przyzywowa, oddymiająca, awaryjnego oświetlenia i wiele innych. Została nawet założona instalacja internetowa i telewizyjna do każdego pokoju, aby w trakcie użytkowania niczego, bez konieczności, nie przerabiać.
 8. 8. Także kuchnia wymaga znacznych nakładów finansowych, nie tylko na wyposażenie kuchenne, ale i wentylacyjne.
 9. 9. Przy planowaniu tak dużej inwestycji nie da się wszystkiego przewidzieć, a dodatkowe, wnioskowane pomieszczenia na tzw. dzienny pobyt i węzeł pralniczy i wiele innych sprawiły, że dom wygląda okazale i jest faktycznie duży.
 10. 10. Czy DPS w Kleszczowie jest potrzebny? Odpowiadam: Jeśli nie w Kleszczowie to gdzie? Oczywiście będzie on służył nie tylko mieszkańcom Kleszczowa, ale większość inicjatyw podejmowanych na terenie gminy ma szerszy charakter: np. szkoły i przedszkola, Solpark, odwierty geotermalne, strefy przemysłowe i firmy na nich ulokowane przecież nie służą wyłącznie mieszkańcom, ale szerszej społeczności. Tematowi starzenia się społeczeństwa w Polsce poświęciłem kilka lat nauki i analiz, i zapewniam, że DPS w Kleszczowie nie będzie miał trudności z ilością mieszkańców. Wartością dodaną z powstania DPSu w Kleszczowie będą z pewnością miejsca pracy. Wskaźnik zatrudnienia w takich placówkach, przy opiece, musi wynosić minimum 0.4 pracownika na 1 mieszkańca, a miejsc całodobowych w domu planowanych jest 65.

Niech to na dziś wystarczy. Wkrótce każdy będzie mógł poznać więcej szczegółów.
ks. Sławomir Bednarski

Odpowiedzi: 14 do wpisu “DPS – wyjaśnienia Fundacji Servire Homini”

 1. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Te dane powinny znaleźć się w bardziej dostępnych środkach przekazu, typu informator, czy portale internetowe często odwiedzane przez mieszkańców gminy. W moim przekonaniu ktoś celowo robi nagonkę na tą inwestycję. Jak się mają do rzeczywistości artykuły, w których piszą, że nikt z terenu naszej gminy nie czeka w kolejce do podobnej placówki w Bełchatowie. Chciałbym się bardziej dowiedzieć, czy do bełchatowskiej placówki można wejść z marszu, czy może trzeba czekać w kolejce. Słyszałem, ze okres oczekiwania na miejsce wynosi nawet do 2 lat. nie wiem ile w tym prawdy, ale warto sprawdzić i opisać jak to wygląda. Społeczeństwo się starzeje i można spodziewać się, że chętnych na taką opiekę będzie coraz więcej. Może gdyby taki ośrodek zaczął funkcjonować w Kleszczowie, to więcej osób zdecydowałoby się na taką formę opieki nad najbliższymi. Starszy człowiek niechętnie zmienia otoczenie, a tym bardziej gdy wiąże się to z przeprowadzką do miasta. Tutaj miałby więcej znajomych i znacznie lepszy kontakt z rodziną. Do tego narzekamy, że w gminie jest bezrobocie. To przecież 30 miejsc pracy dla sprzątaczek, kucharek, opiekunek, czyli dla grupy, która ma największe problemy ze znalezieniem pracy. Sam opiekuję się osobą niepełnosprawną i wiem ile to kosztuje pracy i wyrzeczeń. Na chwilę obecną radzę sobie z tą sytuacją tylko dzięki temu, że żona nie pracuje i wkłada wszystkie siły w ogarnięcie tego wszystkiego. Nie wiem co będzie za rok, czy dwa. Czy dam sobie radę jeżeli stan zdrowia się pogorszy. Wcześniej miałem doświadczenia z opieką na innym członkiem rodziny. Niestety w tamtym przypadku nie dałem rady i musiałem najbliższą osobę umieścić w podobnej placówce w Bełchatowie. Dużym utrudnieniem było to, że trzeba tam było dojeżdżać dwa trzy razy w tygodniu, a przecież ktoś w tym czasie musiał opiekować się w domu tą drugą niepełnosprawną osobą.Ktoś kto nie miał w domu takich przypadków nie potrafi niestety zrozumieć ile pracy kosztuje taka opieka. Nie można wyjechać nawet na dwu trzydniowy odpoczynek jeżeli nie znajdzie się opiekunki całodobowej. Pamiętajmy, że taka sytuacja można dotknąć każdego z nas w każdej chwili. Dopiero wtedy ludzie zdają sobie sprawę co to znaczy i szukają ratunku gdzie tylko to możliwe.


 2. ll napisał(a):


 3. hmmm napisał(a):

  WITAM. CZY JUZ WIADOMO JAKIE BEDA DALSZE LOSY DPS-U? ZNALAZŁY SIE PINIĄZKI NA UKOŃCZENIE TEGO OBIEKTU? JUZ DAWNO NIKT NIE PODEJMOWAŁ TEGO TEMATU..
  POZDRAWIAM


 4. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Na ostatniej sesji RG padło zapytanie radnego pana Pawła Bujacza w tej sprawie. Wygląda na to, że zbieranie dokumentów, o które wystąpiła RG jest na finiszu i Wójt czeka jedynie na wycenę budynku.Temat poruszano w 5 części wideo-relacji (40min.28sek.) http://www.youtube.com/watch?v=WfvTG0lyQig&list=PL834pkeCSbyaMvPpFD-eRjnDF43_en17o
  Najbardziej niepokojące jest stwierdzenie inwestora w rozmowie z Wójtem, że bez ogrzewania budynek przez zimę może popaść w ruinę. Ostatnio na ten temat wypowiadał się także ks.Sławomir Bednarski na Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej – 23 listopada 2013 r.które odbyło się w auli Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. http://www.akcjakatolicka.czest.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=190%3Arelacja-z-forum-diak-z-23-listopada-2013-r&catid=1%3Awydarzenia&Itemid=4 Wypowiedź ks.Sławomira Bednarskiego znajduje się na stornie 2 i 3 w powyższym linku. Patrząc jak do tematu podchodzi obecna rada, można liczyć się z tym, że trzeba będzie szukać gdzie indziej funduszy na dokończenie inwestycji, bo przez trzy lata zmienił się diametralnie pogląd rady, która początkowo wyraźnie wspierała działania Fundacji Servire Homini.


 5. hmmm napisał(a):

  DZIEKI PRZEMKU ZA INFO.
  SZKODA,ZE PRZEZ PRYZMAT NIECHĘCI DO OBU KSIĘZY ZOSTANIE ZMITRĘŻONY CZAS I WYSILEK WŁOZONY W WYBUDOWANIE TEGO OBIEKTU..
  WG MNIE SĄ DWA WYJŚCIA:ALBO BUDYNEK PRZEJMIE GMINA ALBO PRZYJACIEL PAN SZ.URUCHOMI SWOJE ZNAJOMOŚCI I MOZLIWOŚCI I POMOŻE DOKOŃCZYĆ BUDOWĘ..
  CZY TO MOŻLIWE?
  POZDRAWIAM


 6. Devil napisał(a):

  Jeśli ktoś z mieszkańców gminy chciałby wybudować dom,założyć firmę, kupić auto, itp.,itd.,to powinien zwrócić się do gminy o przyznanie pożyczki na te szlachetne cele (na pewno gmina łaskawie da, tak samo jak dała sukienkowym)!!! Proszę nie starać się o kredyt w bankach skoro mamy naszą gminę ,która jest jak bank ! Tylko jest jedno pytanie – ??? – dlaczego ci „dobrzy” panowie w czarnych sukienkach nie poszli po pieniążki do banku ??? Odpowiedź jest prosta i każdy normalny i myślący człowiek o tym wie – żaden bank by im nie dał nic !!!!!!!!!!!


 7. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Pomijając przytyki „Devila” do księży, jestem ciekaw, jak zachowałaby się RG, gdyby DPS budowany był przez powiat, a nie Fundację Servire Homini związaną z Kościołem. Znając życie powiat wystąpiłby o dotację do tej inwestycji. Dostaliby czy nie? Na ostatniej sesji radni przyznali 10 tys. złotych dotacji dla bełchatowskiego DPS z przeznaczeniem na bieżące funkcjonowanie. Ciekawe, czy to pierwsza taka dotacja, czy wcześniej też przyznawali? Trzeba by trochę w uchwałach z ostatnich lat pogrzebać.


 8. hmmm napisał(a):

  POWIEDZENIE „ZEBY COS WYJĄĆ TRZEBA NAJPIERW WŁOZYC” JEST W TYM PRZYPADKU ADEKWATNE.DPS TO POTĘZNE DOCHODY..TYLKO MUSI ZACZĄĆ FUNKCJONOWAĆ!
  DEVIL-BANK NIE DAJE PIENIĘDZY TYM CO NIE MAJĄ UDOKUMENTOWANYCH DOCHODÓW! ZAROBKI W SZKOLNICTWIE NIE WYSTARCZĄ ŻEBY WZIĄĆ TAKI KREDYT!
  DLATEGO GMINA POWINNA TO KUPIĆ .NOOO ALBO PAN SZ.POMOŻE!
  MIŁEGO DNIA


 9. hmmm napisał(a):

  PRZEMKU-DOBRY POMYSL Z TYM”GRZEBANIEM W UCHWALACH” TYLKO DOWIESZ SIE TEGO CO JUZ WIESZ..


 10. redakcja napisał(a):

  rada gminy pewnie zachowałaby się identycznie jak w przypadku servire homini – poprosiłaby o komplet dokumentów.
  na tym portalu obserwujemy szytą grubymi nićmi manipulację, że oto rada gminy kleszczów chce zaprzepaścić trud i starania księdza w sprawie dpsu. tylko że i przewodniczący i radni mówili wielokrotnie – pieniądze pożyczymy, jeśli „papiery” będą w porządku. bo chodzi o pieniądze wszystkich mieszkańców, ktoś tego musi pilnować. póki co ani ksiądz, ani wójt nie dostarczyli wymaganych dokumentów. ciekawe dlaczego?


 11. Efka napisał(a):

  Rada Gminy coś późno przebudziła się w tym swoim zatroskaniu, bo to co teraz próbuje dopilnować powinna zrobić zaraz przy pierwszej transzy.
  To wszystko sprawia, że bardziej daję wiarę tezie, że to działanie polityczne wymierzone w nowego Wójta, który miał w programie dokończenie budowy DPSu.
  Już widzę te hasła w 2014 roku – nie zrobił tego, nie zrobił tamtego. Nie łudźcie się Rozwojowicze, że mieszkańcy dadzą się nabrać, bo widzimy dokładnie kto tutaj jest hamulcowym w samorządzie.


 12. a jednak napisał(a):

  Z tego co widac było na sesji wszystkie dokumenty sa w porzadku i dostarczone tak jak trzeba..Zadziwiajace,ze informacja,ze czegos brakuje przyszła tak pózno..Zgadzam sie,ze komus bardzo zalezy zeby ten pomysł poniósł klapę! Pewnie fakt .ze księza sa zaprzyjaznieni z byłym i terazniejszym wójtem a proboszcz z p.SZ nie najlepiej rzutuje na jakąkolwiek współpracę.
  Wiec lepiej żeby sie zniszyło niz żeby ksiądz i wójt miał satyfakcje????? „ZGODA BUDUJE -NIEZGODA RUJNUJE!!”
  cZAS SIE OPAMIETAĆ! dO ROBOTY ZANIM BEDZIE ZA PÓZNO-A ŚWIĘTYA TUŻ TUŻ..i CO BEDZIE NA SPOWIEDZI???


 13. Devil napisał(a):

  Przytyki do kleru są jak najbardziej zasadne. Większość społeczeństwa bezkrytycznie podchodzi do działalności kleru,wystarczy,że zobaczą księdza to jakby im coś odbierało rozum(może to te ich sukienki tak działają?) ! ,to dotyczy nie tylko zwykłych szarych ludzi ale także tych rządzących zaczynając od gmin a kończąc na rządzie !!!
  Napisze jeszcze raz – TO GMINA POWINNA WYBUDOWAĆ I PROWADZIĆ DPS – gmina ma na to pieniądze i dobrze by to o niej świadczyło.
  Hmmm – ksiądz jak nie ma pieniędzy to niech się nie bierze za to !, poza tym piszesz ,że DPS to potężne dochody (non-profit ??) – dla kogo ? Kler niech strzyże dalej swoje owieczki,a nie bierze się za interesy. Piszesz o szkolnictwie ???, oni nie są nauczycielami ,raczej mitomanami – wmawiają swoją mitologię dzieciakom już w przedszkolu ! Zamiast religii w szkole powinno być więcej matematyki,fizyki,języków obcych – to przyda się dzieciom na pewno !
  Hmmm – wracając do zarobków – jak nie stać kogoś na budowę domu,kupno samochodu,bank nie da kredytu to nie się nie buduje i nie kupuje.
  Pozdrawiam


 14. hmmm napisał(a):

  DEVIL-PRZECIEŻ MOWIĘ-NIE MAJĄ ZAROBKÓW (????) WIĘC NIE MOGĄ WZIĄĆ KREDYTU! PROSTE JAK DRUT! A ŻE CHCĄ PROWADZIĆ DPS? ZNALEZLI SPONSORA-BOGATĄ GMINĘ I ZAPRZYJAZNIONYCH WÓJTÓW TO MOGLO SIĘ UDAĆ..LOS CZASAMI LUBI PLATAĆ FIGLE..
  I ZNÓW SIE Z TOBĄ ZGADZAM W KWESTII WLASNOŚCI..NIECH TO ROBI GMINA A NIE KOŚĆIOL..BĘDZIE I WILK SYTY I OWCA CAŁA.
  NIEDŁUGO KOLĘDA WIĘC MOŻE LEPIEJ ZROBIĆ PACZKI SAMOTNYM?
  NIE NARZEKACIE NA „NASZYCH SUKINKOWYCH”-NIECH ROBIĄ TO CO UMIEJĄ NAJLEPIEJ..
  POZDRAWIAM WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM