| Subkrybuj kanał RSS

DPS – dalsze wyjaśnienia Księdza Sławka

20 września 2013 | Autor:
Kategoria: DPS, Kleszczów, Ogólne


Na profilu Fundacji Servire Homini pojawiło się kolejne oświadczenie w związku z nierzetelnymi artykułami zamieszczanymi przez media sponsorowane przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów.
Ponieważ Ksiądz Sławek prosi o możliwie szerokie rozpowszechnienie oświadczenia zdecydowałem o jego publikacji w swego rodzaju „strefie wolnego słowa” jaką stał serwis twoj-kleszczow.pl

Witam ponownie.
Ostatnio na stronie www.gminakleszczow.info, prowadzonej przez Fundację Rozwoju Gminy Kleszczów, pojawił się kolejny „ciekawy” artykuł, w którym, aż roi się od przekłamań i półprawd. Postaram się pokrótce przeanalizować ten inspirujący tekst:
1. Zaczyna się od mówienia o wielkich kwotach itp. Warto może porównać sumę, która potrzebna jest na wybudowanie i organizację DPSu w Kleszczowie z sumą remontu GOKu w Kleszczowie. Każdy kto zna te kwoty potrafi spokojnie porównać czy DPS to droga inwestycja czy nie. Około 2 razy więcej kosztował będzie remont GOKu i to połowy budynku.
2. Mówienie wciąż o prywatnej fundacji również nie jest uprawnione, gdyż zgodnie z Konkordatem art. 26 (Kościelne osoby prawne mogą zakładać fundacje. Do fundacji tych stosuje się prawo polskie.) i Ustawą o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego art. 58 par. 1 (Kościelne osoby prawne mogą zakładać fundacje. Do fundacji tych stosuje się ogólnie obowiązujące przepisy o fundacjach, ze zmianami wynikającymi z przepisów ust. 2–5.) , każda kościelna osoba prawna, w tym parafia, może zakładać fundacje dla prowadzenia różnorakich dzieł kościelnych. Dodam, że prowadzenie takich placówek należy do działalności Kościoła o czym również można przeczytać w stosownych dokumentach prawnych i doktrynalnych dotyczących działalności Kościoła.
3. Fundusz założycielski 3000 zł. Szok! Tak mało. Dodam tylko tyle, że fundacja o nazwie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ma fundusz założycielski w kwocie 2000 zł. Czy to przeszkadza jej w działaniu? Czy ktokolwiek podczas akcji tej fundacji mówi nie rozmawiam z Wami bo macie zbyt niski fundusz założycielski? Dodatkowo warto dodać, że to właśnie WOŚP jest prywatną fundacją założoną przez prywatne osoby, ale czy to zmienia ocenę jej działalności?
4. Posądzanie w artykule o pomyłce w działkach to już zwyczajna parodia. Każdy, kto choć trochę zna się na komputerze może wejść sobie na stronę www.geoportal.gov.pl i sam sprawdzić zarzuty kierowane pod adresem urzędników czy notariusza. Zarówno urzędnik jak i notariusz to zawody szczególnego zaufania publicznego, a takie nieprawdziwe oskarżenia czy insynuacje mogą im zwyczajnie zepsuć opinię i stracą klientów. Proszę wyobrazić sobie co przeżywała rodzina, która czytając artykuł przeszukiwała dom w poszukiwaniu aktów notarialnych, w których widnieje numer działki? Przecież z pewnością przeżyli szok, że dorobek ich życia ma jakąś hipotekę i to w wysokości 3 mln zł. Czy możemy sobie to wyobrazić?
5. Ciekawą także wrzutką jest analiza prawna dotycząca działalności Kościoła i podnoszony kan. 1291 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Myślałem, że autor artykułu jest tak biegły w Prawie Kanonicznym, a tu nie… owa analiza prawdopodobnie została zaczerpnięta ze strony internetowej http://www.kancelaria-nowicki.pl/nasze-publikacje/opinia-dotyczaca-prawa-kanonicznego/
Ciekawą rzeczą jest to, że ów prawnik nie jest prawnikiem kościelnym, a radcą prawnym.
6. Sprawa działalności gospodarczej. Powołując fundację do istnienia należy określić pewne zasady statutowe. W statucie faktycznie widnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, z której dochód musi być przeznaczony na cele statutowe. Zdecydowałem się na taki zapis, mając na uwadze spłatę zaciąganych zobowiązań. Może się zdarzyć, że w spłata pożyczki będzie wymagała jakiejś innej działalności wspomagającej, ale to ewentualnie w przyszłości. Dziś fundacja działalności gospodarczej nie prowadzi. Aby mogła to czynić musi być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w spisie przedsiębiorstw. Nie jest. Skąd więc takie wymysły autora artykułu?
7. Dodatkowo pisze autor o ordynariuszu powołując się na analizę owego radcy prawnego, który jako źródła wymienia Kodeks z 1917 r. lub inne pisma z 1931 r. lub 1922r. Warto może wskazać, że w Kościele Katolickim jest „nowy” Kodeks Prawa Kanonicznego wprowadzony w 1983 r. przez papieża bł. Jana Pawła II.
8. Temat zatrudnienia po raz kolejny. Z czapki wzięte 50 osób. Pisałem już o tym. Mówienie o takich sprawach nim dom jest skończony być może służy temu, aby później mówić: widzicie miało być 50 a jest 32 itp. Każdego tygodnia przychodzą osoby pytając o pracę. Czasem zdesperowane, że już wszędzie były i nic. Także ostatnio pojawiło się sporo pytań dotyczących umieszczenia swoich bliskich w DPSie. Te dwie sprawy utwierdzają mnie i moich przełożonych, że inicjatywa jest nie tylko słuszna, ale i potrzebna.
9. Już nie piszę o tym, że żadna nieruchomość parafialna nie została zastawiona. Mylenie hipoteki z zastawem to też swoisty żart. Dodam tylko, że zastaw może być ustanowiony jedynie na rzeczach ruchomych, a działka to nieruchomość. Ciekawe czy to przypadkowy czy celowy błąd?
10 Wreszcie na koniec. Rozumiem, że mogą być czasem różne interesy prywatne, czy grupowe, ale w tym wypadku chodzi o wspólną sprawę i to dotyczącą osób starszych, które nie potrafią może dostatecznie głośno upominać się o własne godne życie.
Tak dużo udało się już dokonać i nawet widoczny jest już koniec, że może warto choć na chwilę zapomnieć o tych prywatnych interesach i zrobić coś dla innych? Może warto zapisać się w pamięci ludzkiej czymś więcej niż tylko pomówieniami? Ocenę pozostawiam każdemu osobiście. Liczę także, że przy wsparciu mieszkańców Gminy Kleszczów i nie tylko, uda się zakończyć tę inwestycję, która stanie się z pewnością, ostatnim przystankiem w życiu dla wielu osób. Decyzja o pomocy dla dokończenie DPS ma zostać podjęta pod koniec września (na sesji Rady Gminy). Po przeszło półrocznym odkładaniu wreszcie będzie jakaś decyzja, abym wiedział co dalej mam robić. Dom w każdym razie powstanie.

Pozdrawiam i proszę o modlitwę
ks. Sławomir Bednarski

Odpowiedzi: 41 do wpisu “DPS – dalsze wyjaśnienia Księdza Sławka”

 1. Miłek Zbigniew napisał(a):

  Proszę pana,chciałbym poznać biznes plan tegoż przedsięwzięcia,bo to by była dla mnie ciekawsza lektura.


 2. Ilona napisał(a):

  Ja trochę nie na temat, mianowicie w dniu 24 września o godz. 18 w SP w Kleszczowie odbędzie się zebranie wiejskie, warto pójść:) A co się tyczy wrześniowej Sesji to w porządku obrad nie figuruje temat DPS (chyba że coś przeoczyłam), swoją drogą ciekawe co tym razem stanęło na przeszkodzie.


 3. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Temat DSP trafił pod obrady komisji wspólnej we wtorek 24 września.Początek o godzinie 12.


 4. redakcja napisał(a):

  Na stronach portalu Twój Kleszczów ukazał się tekst księdza Sławomira Bednarskiego, prezesa prywatnej fundacji Servire Homini, która buduje w Kleszczowie Dom Pomocy Społecznej. Fundacja pożyczyła na budowę DPS od gminy 3 miliony złotych i żąda od Rady Gminy Kleszczów kolejnych 3 milionów złotych.
  Ksiądz Prezes odpowiadając na artykuł ,,Zabezpieczone interesy gminy?”, który ukazał się na łamach Tygodnika Fakty oraz na http://www.gminakleszczow.info nie odpowiada na żadne ze stawianych w tekście pytań.
  Bo artykuł – już drugi jaki poświęciliśmy budowie DPS i gigantycznej pożyczce na budowę jest zaproszeniem do dyskusji. Stawia też pytania. Ksiądz Prezes nie udziela jednak odpowiedzi. Ksiądz Prezes obraża, zarzucając nierzetelność. Co ciekawe zarzuty dotyczą stwierdzeń, których w naszym tekście nie ma. Redakcja nie ma zamiaru odnosić się do treści, których nie ma w artykule. Ani udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądem.
  Nie napisaliśmy przecież historii Kodeksu Prawa Kanonicznego ani historii fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie pisaliśmy o remoncie GOK w Kleszczowie. O art. 1291 Kodeksu red. Anna Staniaszek pytała ks. Piotra Zaborskiego, rzecznika Archidiecezji Częstochowskiej. Odpowiedział. Pełny tekst jego odpowiedzi znalazł się w artykule.
  Napisaliśmy za to o przyszłym zatrudnieniu w DPS w Kleszczowie. Jeśli Ksiądz chce, by DPS którym będzie kierować został wpisany na listę wojewody, musi stosować się do obowiązujących w kraju przepisów. Z ustawy o pomocy społecznej wynika, że na 65 pensjonariuszy musi być zatrudnionych 45-50 osób. A przecież Ksiądz Prezes planuje jeszcze dzienny pobyt dla 20 osób. Wymogów dotyczących zatrudnienia nie wzięliśmy ,,z czapki” lecz z ustawy, która obowiązuje także Księdza. I co ważniejsze – do których muszą się też stosować radni gminy Kleszczów.
  Ustawa o pomocy społecznej reguluje także wysokość opłat za pobyt w DPS. Wyliczenia są ścisłe i publikowane w obwieszczeniu starosty. To obecnie 3258,52 zł. Pensjonariusz oddaje 70 procent swojej emerytury. Resztę dopłaca rodzina bądź gmina. Oczywiście Ksiądz może być pewien, że starszym ludziom w DPS będzie lepiej, niż w wielopokoleniowej rodzinie. My mamy wątpliwości.
  Przede wszystkim jednak uważamy, że ksiądz powinien odpowiedzieć na pytania podstawowe: Czy fundacja, której fundusz założycielski wynosi 3 tysiące złotych jest w stanie spłacić pożyczkę w wysokości 3 milionów złotych i potem kolejnych 3 milionów.
  Gmina Kleszczów udzieliła pożyczki Fundacji Servire Homini. I pożyczone zostały publiczne pieniądze. Mieszkańcy chcą wiedzieć jaki jest los tych pieniędzy!

  Anna Staniaszek, red. naczelna tygodnika Fakty
  Robert Kornacki, gminakleszczow.info


 5. Jarosław Rzeźnik napisał(a):


 6. ll napisał(a):


 7. Zbigniew nie M. napisał(a):

  Jakie upoważnienie do reprezentowania UG w Kleszczowie ma portal http://www.gminakleszczow.info , kim jest p. Robert Kownacki,w czyim interesie występuje ,kto ponosi koszty utrzymania w/w portalu .


 8. redaktor napisał(a):

  To powinno uciąć dyskusję, taką informację przyjęli dziś radni:

  Informacja w sprawie dalszego finansowania budowy Domu Pomocy Społecznej przyjęta na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy Kleszczów w dniu 24.09.2013 r.
  Rada poprzedniej kadencji przychylając się do wniosków ówczesnej Wójt Kazimiery Tarkowskiej, jak i prywatnej Fundacji „Servire Homini”, założonej przez parafię NMP
  w Kleszczowie reprezentowanej przez Prezesa Zarządu księdza Sławomira Bednarskiego
  i Rafała Chinalskiego, wyraziła zgodę na udzielenie pożyczki w kwocie 3 mln złotych
  na organizowanie i zbudowanie budynku dla celów pomocy społecznej.
  W prognozowanych nakładach inwestycyjnych, jak i źródłach finansowania budynku wymienione są środki własne 400.000 zł jako grunt pod inwestycję, pożyczka od Gminy, fundusze strukturalne, dotacje państwowe, stowarzyszenia „Caritas” czy PAH. Wykonanie uchwały powierzono Wójtowi Gminy w zakresie zawarcia stosownej umowy, gwarancji spłaty, jak i bieżącej kontroli nad realizacją inwestycji w zakresie udzielonej pożyczki. Zgodnie z przedłożonym planem finansowym przez Prezesa ks. Bednarskiego 3mln zł miały pokryć koszty inwestycji, a spłata I raty w kwocie 250 000 zł miała nastąpić w styczniu 2014 roku. Tymczasem pismem z dnia 12.02.2013 r. Prezes Fundacji ksiądz Sławomir Bednarski zwrócił się do Rady Gminy o dalsze 3 mln złotych celem kontynuacji budowy. Rada Gminy niezwłocznie wstępnie zapoznała się z wnioskiem i zobowiązała Wójta jak i Sekretarza Gminy do przygotowania dokumentów rozliczających dotychczasowe wydatki. Niekompletne dokumenty wpłynęły do Rady Gminy po pięciu miesiącach w dniu 17.07.2013 r. Przewodniczący chcąc rozesłać te materiały do radnych spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony Sekretarza, który uznał, że dokumenty te są „poufne” i nie mogą być rozpowszechniane poza urzędem gminy. Dopiero przed ostatnią sesją doręczono radnym te materiały. Natomiast Wójt Gminy Sławomir Chojnowski poparł powyższy wniosek bez propozycji gwarancji spłaty pożyczki, domagając się wraz z obecną na sesji
  v-ce Wójt Kazimierą Tarkowską podjęcia pozytywnej uchwały w tej sprawie. Rada Gminy
  w tych okolicznościach nie może działać pod presją, dlatego przełożyła ten punkt obrad do następnej sesji celem zapoznania się z wnioskiem oraz załączonymi dokumentami.
  Z dotychczasowej analizy przedstawionych materiałów nasuwa się szereg wątpliwości co do ważności dotychczas zawartych dokumentów, jak i prawidłowego zabezpieczenia interesów Gminy. Pilnego wyjaśnienia wymagają następujące sprawy :
  1. Czy była pisemna zgoda na utworzenie fundacji wydana przez biskupa diecezjalnego?
  2. Co stanowi zastaw pod poręczenie 3 mln złotych przez proboszcza Andrzeja Pękalskiego i czy na to poręczenie i utworzenie hipoteki była pisemna zgoda biskupa diecezjalnego?
  3. Dlaczego ustanowiona hipoteka jest na innej działce, niż na której wznoszony jest budynek DPS, przecież to budynek wraz z działką winien stanowić zabezpieczenie spłaty pożyczki ?
  4. Na jakiej podstawie notariusz sporządził akt zamiany działek, skoro w uchwale rady istnieje działka, która nie jest własnością gminy a osoby prywatnej?
  5. Dlaczego parafia tylko „użyczyła” fundacji grunt pod budowę, a w planie finansowym fundacji widnieje „posiadanie” działki o wartości 400 000 zł ?
  6. Czy dział Skarbnika Gminy zgodnie z treścią zwartej umowy o pożyczkę, prowadził kontrolę
  i nadzór nad pożyczonymi pieniędzmi, przecież przekroczono szacowane koszty już o 100%
  i czy sprawdzono jaka jest tego przyczyna, skoro Wójt Gminy
  w zaistniałej sytuacji zobowiązany jest do żądania zwrotu pożyczonej kwoty wraz
  z odsetkami ?
  7. Wiele wątpliwości budzi zabezpieczenie finansowe funkcjonowania DPS. Przy kosztach około 3200 zł od osoby miesięcznie, nie uwzględniono spłaty zaciągniętych pożyczek,
  a wnioskodawca nie posiada żadnego doświadczenia w prowadzeniu tego typu obiektów,
  a jak sam mówi, tylko pasję.

  Szanowni Państwo.
  Rada Gminy nie jest przeciwna tego typu inicjatywom, jednak biorąc pod uwagę przepisy prawa,
  jak i obowiązek Rady Gminy dbania o majątek gminy, postaramy się
  w jak najkrótszym czasie wyjaśnić te wątpliwości , jeżeli zajdzie taka potrzeba przy pomocy biegłych. Musimy jednak pamiętać, że prowadzenie DPS nie jest zadaniem gminy
  ale powiatu, a prawo i odpowiedzialność są takie same w stosunku do osób podejmujących decyzje w biednej jak i zamożnej gminie.

  Rada Gminy Kleszczów


 9. ll napisał(a):

  Widać, że redaktor zamieszcza wpisy na Twoim Kleszczowie… Czyżby ich własnych portali nikt nie czytał?


 10. sebamed napisał(a):

  Widac,ze w Kleszczowie klechy maja wciaz sile przebicia i robia dobry business i fantastyczne interesy kosztem glupiej rady gminy,solectwa i ludnosci. Glupi by sie zmiarkowal,ze taka pozyczka, jest na zawsze i na wieczne nieoddanie. Na nagrode bedzie latwiejsze przejscie przez kontrole po smierci… Oni to moga zagwarantowac. W koncu kantujac ludzi nabrali wprawy ,to i ze swietego Pietrka zrobia glupiego. Ciekawe do czyjej kieszeni beda szly pieniadze od rezydentow. I ciekawe kogo z Kleszczowa bedzie stac na zaplacenie takiego wysokiego czynszu.Jak ludzie nie beda mieli pieniedzy na podstawowe, godne zycie,to juz widze,jak poleca do klechy na lekkie umieranie. A oni sobie sprowadza VIP-ow i juz. Potem sie okaze,ze personelowi zaplaca marne grosze, no bo przeciez w tak chlubnej inicjatywie,to nawet nie bedzie wypadalo brac pensji…:)
  Widac,ze w tej gminie siedza same napuszone moherowe berety,co sie boja odezwac,zeby ich ksiezulo nie wytykal na niedzielnym przemowieniu. W calym swiecie na takich domach Opieki dla ludzi starych i schorowanych, to sie robi ogromne pieniadze. To klechy wyniuchali i prosze bardzo,interes sie bedzie krecil… W zamian za zbawienie dostana 6 milionow PLN, dobra nasza, nie moja kasa,ale czy wszystko musi byc pieczetowane kosciolem ? nawet umieranie…?
  A co do tego gdzie pisza redaktorzy, to co za glupek ,to napisal? Przeciez na temat Kleszczowa nie beda pisac w portwlu o Zakopanem. Jak kto chce czytac o Warszawie,to szuka wiadomosci na stronie o warszawie… proste jak kurza dupa. Brawo redaktorzy, troche sie ksiezulo rozsierdzil i prawem kanonicznym sie zaslania. Oni tym prawem wszystko przykrywaja,ale glupi narod nie widzi ich cwaniactwa.


 11. Neutralny napisał(a):

  A to ci rewelacje. Z fusów to wywróżyłeś czy może wizje oraz majaki masz i postanowiłeś się nimi podzielić z czytelnikami Twojego Kleszczowa?


 12. sebamed napisał(a):

  A moze przeczytaj jeszcze raz..? Troche pozno i moze nie zrozumiales? Jak czekasz na pochwale od ksiedza,to sie ujawnij…:)


 13. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Nie wiem czemu wymagasz ujawnienia się gościa skoro sam jedziesz pod nickiem. Czyżbyś bał się księdza? A teraz już na poważnie. Rada wydała decyzję i przyznała transzę pieniędzy. Jak obiekt nie powstanie to faktycznie nie ma szans na odzyskanie tej pożyczki.Zostają dwie opcje. Dać drugą transzę na dokończenie DPS zabezpieczając odpowiednio interes gminy, o ile wszystkie dokumenty, o które wystąpiła RG, będą w porządku. Lub czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Trzeba się naprawdę głęboko zastanowić co lepsze. To, czy to będzie dochodowy biznes księdza, czy nie to zależy tylko i wyłącznie od fundacji zarządzającej obiektem. Jeżeli będą działać z zasadami kościoła, czyli non profit, to z pewnością będzie to dla dobra pensjonariuszy. Czas pokaże o co chodzi. zawsze jakiś zysk dla gminy zostanie, chociażby w postaci kilkudziesięciu miejsc pracy. Trudno negować coś, co jeszcze nie działa. Myślę, że z zabezpieczeniem pożyczki gmina nie powinna mieć problemu. Jest prawie gotowy budynek i działka, na której stoi. W razie draki można to przejąć i skoro piszesz, że to jest taki dochodowy biznes, to pewnie gmina na tym nie straci.


 14. hmmm napisał(a):

  WITAM.
  SEBAMENT..MASZ COŚ DO PROBOSZCZA CZY WIKAREGO TO IM TO POWIEDZ MYŚLĘ,ZE KAŻDY Z NICH CHCIAŁBY ZNAĆ ZDANIE NA TEMAT SWOJEJ PRACY W PARAFII.BĘDA TO Z PEWNOŚCIĄ CENNE INFORMACJE DLA NICH OBU.
  SZYKANOWANIE CZY OBRAŻANIE POZA PLECAMI TO DLA MNIE ETAP PIASKOWNICY A NIE DOROSŁYCH LUDZI..A TAK NAWIASEM MÓWIĄC:
  NAWET GDY KTOS JEST ANIOŁEM TO ZAWSZE ZNAJDZIE SIE KTOS KOMU BĘDZIE PRZESZKADZAŁ SZELEST SKRZYDEŁ..
  POZDRAWIAM SŁONECZNIE


 15. Witold Gawryś napisał(a):

  Odnośnie tych „kilkudziesięciu” miejsc pracy to bym był bardziej skłonny powiedzieć, że raczej kilkanaście. Z zainteresowanych pracą w DPS źródeł wiem, że będzie to raczej „wolontariat” czyli praca z minimalnym wynagrodzeniem, bądź nawet umowa zlecenie z naciskiem na wolontariat. Co do zasad działania – nie powinien być non-profit bo jak DPS spłaci kredyty i pożyczki? Kto w takim razie będzie finansował tą organizację non-profit, która będzie generować spore koszty działalności? Gmina?

  Najgorsze moim zdaniem w tym jest, że obecni radni beztrosko udzielili pożyczki nie zabezpieczając gminnych/naszych interesów. Oby tylko obiekt nie został sprzedany po „okazyjnej cenie” prywatnemu inwestorowi bo i takiej ewentualności wykluczyć nie możemy.


 16. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  Z tym non-profit, to może troszkę źle to ująłem. W tym względzie mam na myśli samą fundację i jej zarząd. Wiadomo, że muszą wygenerować zysk na utrzymanie placówki i spłaty zobowiązań. Trudno się odnieść do tematu nie mając pełnego biznes planu działalności. Zresztą nie jest tajemnicą, że miesięczny koszt pobytu pensjonariusza w DPS-ach waha się w przedziale 2700-3000 tys. zł. Czy to wystarczy na utrzymanie obiektu, wypłaty dla pracowników i spłatę pożyczki? Czy fundacja zamierza pozyskać jakieś dodatkowe środki oprócz tych opłat?
  Jak widać jest sporo pytań i wątpliwości. Otoczka robiona wokół tematu wcale nie jest pomocna w ocenie przeciętnego mieszkańca. Przydałoby się proste wytłumaczenie sprawy z pokazaniem jak to ma w rzeczywistości wyglądać, żeby nie było jakiś teorii spiskowych i niedomówień.


 17. redaktor napisał(a):

  To dziwne, że ani ksiądz nie chce podać prostego wytłumaczenia sprawy, ani wójt nie jest w stanie – choć mija już miesiąc – udzielić odpowiedzi na słuszne pytania postawione przez radnych… I skąd twoje przekonanie, Przemysławie Grzegorczyku, że „otoczka” nie jest pomocna w ocenie?


 18. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  @ redaktor. To o co wystąpiła rada, to jest jedynie sprawdzenie czy wszystko jest zgodne z prawem i czy dotychczasowe środki zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Jak widać ludzi interesują raczej inne tematy dotyczące inwestycji. Ta „otoczka” zrobiona przez radnych i wyjaśnienia księdza nie wyjaśniają tych podstawowych rzeczy. Ile osób będzie tam mogło pracować, na jakiej zasadzie i za jakie pieniądze. Sposób finansowania i spłaty pożyczki. O to ludzie pytają w komentarzach. Bynajmniej ja nie widzę tu próby spokojnego dialogu, a obrzucanie się dziwnymi zarzutami. Nie zostaje nic innego jak poczekać na opracowanie zlecone przez RG i usiąść do stołu w normalnej atmosferze, bez wzajemnego obrzucania się błotem. Znaczna część społeczeństwa mówi, że chce aby ten obiekt powstał. Są też przeciwnicy, więc może warto w ten dialog włączyć też mieszkańców?


 19. redaktor napisał(a):

  czekaj tatka latka…


 20. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  @ redaktor. Na wyjaśnienia, czy merytoryczne rozmowy w normalnej atmosferze?


 21. Devil napisał(a):

  Sebamed ma w 100% racje – ciemny lud cały czas klęczy przed pasożytami w czarnych sukienkach!!! Ten „facet”tzn prezio „fundacji”Servire Homini (a może nowy ojciec dyrektor ?) zaczyna szukać odpowiednika dla swojej działalności czepiając się wszystkiego łącznie z WOŚP ! Tyle,że WOŚP od samego początku przedstawia wszelkie dokumenty,rachunki,itd. ,po prostu uczciwie funkcjonuje w przeciwieństwie do „firm” panów w czarnych sukienkach .


 22. ll napisał(a):


 23. Devil napisał(a):

  Zgadzam się ,że zawsze znajdą się osoby ,które będą oszukiwać – tym bardziej w Polsce ,na każdym kroku ,w każdej dziedzinie życia,- takie typowe polactwo katolickie. Ale porównując np. WOŚP do firmy znanej szerzej jako kościół katolicki to jest wręcz kryształowo czysta fundacja.


 24. tez jarek napisał(a):

  OJ COS MISZASZ STARY! n
  N

  DEVIL COS KRECISZ I WYCOFUJESZ SIE JAK RAK! CO WLASCIWIE CHCESZ OD NASZEGO PROBOSZCZA I WIKAREGO?
  NIE POROWNUJ ICH DZIAŁALNOSCI DO OWSIAKA! TO ZUPEŁNIE INNA BAJKA!DAJ IM TROCHE POPRACOWAC,WYKAZAĆ SIE A POTEM KRYTYKUJ!A MOZE WPADNIESZ DO NICH NA KAWKE I POGADASZ O TYM CO CIE NURTUJE! A MOZE WPADNIEMY TAM OBAJ? BODOBNO PANO GOSPODYNI JEST MIŁA I PARZY DOBRĄ CHERBATKE..
  NO TO KIEDY?


 25. Devil napisał(a):

  Nie wycofuje się jak rak ,po prostu wszyscy wiedzą jak działa ta firma. Napisałem tylko,że wszędzie są ludzie którzy oszukują (przy zbieraniu pieniędzy na WOŚP było wiele takich przypadków) ,tylko 3000000 zł im dali i mało. Przede wszystkim to GMINA powinna budować DPS i go prowadzić bo stać ją na to a nie dawać pieniądze publiczne na działalność firmy kościelnej.Na kawkę nie wpadnę ponieważ nie mam ochoty i o czym z tymi panami rozmawiać. Herbatkę to trzeba księciuniom parzyć i podawać ?


 26. Sebamed napisał(a):

  Dokładnie tak,Devilu. Czytając te bzdety,to człowiekowi przychodzi na mysl,ze w tej radzie ,albo siedzą same kmioty bez pojęcia, albo ich klecha przekupil,żeby mu ładnie wyglosowali 6 milionów. I teraz zamiast mieć państwowy,czy tez gminny dom dla ludzi starych,to sobie będzie kościelny. Bo kościół łatwo władzy nie odda.Jak już odpadli,to sie bedą pazurami trzymać i ideologie dorabiać.
  A mając 6 milionów na zbyciu można sobie było pod parasolka gminy wybudować domeczek spokojnej starości, zatrudnić ludzi po stawkach średniej krajowej, rezydentomwystawić cennik, bez oszukiwania się, doszukiwania teraz ,jak to ma działać ( non profit,czy profit)? I ile tego profitu, i martwienie sie ,jak ksiezulo spłaci 6 milionów pożyczki…etc,etc.. I wszyscy już teraz dobrze wiedza,ze jak nie spłaci,to sprzeda prywatnemu inwestorowi ( koniecznie z rodziny, żeby sie tyle publicznego dobra nie zmarnowało ) , a ten investor sobie otworzy SPA lub może nawet dom publiczny i będzie im to przynosiło dochód w czystej postaci pieniężnej. Klecha sobie będzie siedział , pierdzial i panienki oprowadzał po Kleszczowie. Ale proszę zle sobie nie myślec,te panienki to bedą z kolka dziewic niepokalanych…:)

  Dodam jeszcze,ze to nie jest żadne obrażanie nikogo. Prawdziwa cnota krytyk sie nie boi. Bo jeśli ksiezulo już taki święty i pomocny za free dla ludności,to czemu nie uruchomił środków własnych,albo kościelnych, tylko przyleciał wyciągnąć od gminy kasę. Na łatwiznę poszedł? Zamiast budować wypasione kościoły na co drugiej ulicy,kościół ,jako instytucja mógłby sie włączyć do chlubnych czynów. Tylko,ze w naszym kraju tak już jest wszystko do góry nogami. Włącznie z zakazem aborcji …
  Jedno trzeba księdzu Slawkowia przyznać,ze ma głowę w odpowiednim miejscu i udała mu sie piękna robota. I chociaż tak serdecznie zaprasza do dyskusji i krytyki i nawet już na napoje na pokoje, to dobrze wie,ze nikt nie pójdzie i sie nie wydrze. Bo rada udaje inteligencje i byłoby to lokalne faux pas, a do tego nie chcą sie narażać, bo jakby w razie wyszło, to nam ksiezulo potem odmówi przyjęcia mamusi,czy tatusia. A zwykły mieszkaniec tez nie pójdzie,bo mu to zwisa. Niektórzy liczą na prace i jest im ganc pomada,kto im ta prace tam da. Byleby praca była dobra,lekka i dobrze płatna,i blisko domu. A dodatkowo lokalne staruszki zaniosa księdzu swoje emerytury,żeby im czasem za dużo na jedzenie nie zostało, wiec sie fundacja będzie rozrastala w sile.
  I w taki to sposób chwalebne dzieło będzie kontynuowane bez słowa krytyki ze strony lokalnej społeczności i władzy. ( niekoniecznie w tej kolejnosci) ( sic !) 🙂


 27. tez jarek napisał(a):

  NO TAK TROCHĘ MASZ RACJI. NASI KSIĘZA (SZCZEGÓLNIE PROBOSZCZ) TO TERAZ PRAWDZIWI CELEBRYCI I OBRACAJĄ SIE TYLKO W TAKIM TOWARZYSTWIE ZAPOMINAJĄC O MALUCZKICH.
  ALE CO TAM..ZA KILKA DNI MA IMIENINY-PEWNIE JAK ZWYKLE HUCZNIE OBCHODZONE-WIEC OKAZJA JEST ZEBY POGADAĆ-NIEKONIECZNIE PRZY HERBATCE!
  PS. A KTO TO JEST WG CIEBIE” KSIECIUNIO”?


 28. ll napisał(a):

  Najczęściej tak już jest w naszym kochanym kraju. Najwięcej i najbardziej „kompetentnie” wypowiadają się Ci, którzy nic nie mają do powiedzenia. Ludzi chcących zmieniać świat wyłącznie przez gadanie jest cała masa. I co z tego? Oprócz tego, że źle się mówi, bez żadnej wiedzy w temacie, to jeszcze z przekonaniem, że to tylko i wyłącznie sama prawda.
  Przecież już wkrótce się okaże co i jak wygląda… wystarczy poczekać. Tyle czasu nic się nie działo i poza drogami nic nie budowało, że jeszcze spokojnie można poczekać kilka miesięcy.


 29. hmmm napisał(a):

  ….poczekajmy więc i niech się wreszcie coś dobrego dzieje-tego sobie i wszystkim Kleszczowianom życzę!


 30. Sebamed napisał(a):

  No wlasnie II, nic sie nie dzialo,bo gmina sie zastanawia zbyt dlugo nad przelaniem kolejnej kasy dla plebana. Cos sie za bardzo ociagaja. Chyba sie zrobil problem: bo jak sam P.G. napisal teraz gmina jest pomiedzy mlotem,a kowadlem. Jak nie da kasy,to sie ksiezulo wypnie,domu nie ukonczy, a 3 miliony PLN z koniecznosci bedzie mu zalegalo w kieszeni. Jak dadza drugie 3 miliony,to sie za rok moze okazac,ze w zwiazku z kryzysem w budownictwie, jest to wciaz za malo…no I…moze trzeba bedzie jeszcze cos dolozyc…?? A tu styczen 2014 nadchodzi wielkimi krokami I pierwsza rata- 250 tysiecy pewnie nie zostanie splacone?! No bo I skad,jak jeszcze zaden rezydent tam nie moze zamieszkac? Tu chyba sie juz o cud trzeba zaczac modlic…:)

  „Tez Jarek” pisze,ze klechy z Kleszczowa sie teraz w celebryckich towarzystwach obracaja. Co sie dziwic drogi Jarku, z mniejszymi pieniedzmi sie celebryci robili,to co tu mowic o takich milionerach… No zobaczymy „hmmm” zobaczymy…


 31. hmmm napisał(a):

  Zabawny ten Twój tekst Sebamed, ale nie pozbawiony złościwości.wiesz co..a może z okazji imienin proboszcza zwyczajnie życzmy mu zeby sie wszystko wikaremu fajnie udało?Z korzyścią dla nas wszystkich przecież no nie??
  ps.a jak sie ma takich wływowych kumpli to takie 250tys to poprost pryszcz…
  dobrej nocki wszystkim forumowiczom


 32. Sebamed napisał(a):

  „Hmmmm” , Miało tak być: trochę zabawnie,trochę złośliwie 🙂

  ty jesteś trochę ,jak żmija co sie swoim jadem podtruła . ” I chciałabym i boje sie”. Fajnie by było mieć taki pryszcz na gwiazdkę . Może masz jakieś dojścia ?
  Chcesz sie dołączyć do życzeń dla klechy? No to jednym głosem … I na prezent dajmy mu te drugie 3 miliony. Niech sie ucieszy.. A ,jak mu nie wyjdzie, to sie wepnie do folderu błędów Homo Sapiens. I już.


 33. hmmm napisał(a):

  ..żmija? a niech tam..przyłączam sie do życzen dla proboszcza(tych pozytywnych) bo lubię jak ktos przynajmniej próbuje coś robić .Zapamietaj,że nieważne ile jest dni w Twoim życiu,ważne ile jest życia w Twoich dniach..
  I to Ty w końcu zatrujesz sie swoim jadem..
  Miłego weekendu.idż na spacer..uspokaja…


 34. hmmm napisał(a):

  ..czekam i czekam na zatwierdzenie wpisu przez moderatora…


 35. Devil napisał(a):

  Sebamed – ze ścianą szybciej się dogadasz niż z prawdziwym polakiem katolikiem.


 36. hmmm napisał(a):

  …hejka..co tak ucichło o DPSie? Nawet Devil sie nie odzywa?Sprzątacie na święta czy co??


 37. stiwi napisał(a):

  DPS to wielki przekręt …nie dawać nawet grosza ,niech się wytłumaczą gdzie są 3melony …a Wójt i jego świta niech ze swoich dadzą …taki choiny nasz’ wójt Chojnowski’ radni macie plusa ,nie dawać się .


 38. genowefa napisał(a):

  A ja chciałam zapytać, czy mogę się już zapisać do DPS?
  Jako przyszła pensjonariuszka oczywiście, pozdrawiam budowniczych i inicjatora:)


 39. Parafianka napisał(a):

  1.Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni.

  2.Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą;

  i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.

  3.Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?

  4 Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku?

  5 Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.

  6.Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały.

  Nie myli się tylko ten który nic nie robi..

  Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo dlaczego gardzisz swoim bratem? Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga.Napisane jest bowiem:
  Na moje życie – mówi Pan – przede Mną klęknie wszelkie kolano.
  a każdy język wielbić będzie Boga.
  Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu.

  Myślę,że tyle wystarczy nic nie trzeba dodawać.


 40. praktykant napisał(a):

  Nie trzeba jeszcze dodać AMEN


 41. pampalini napisał(a):

  i puknąć się mocno w czoło


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM