| Subkrybuj kanał RSS

Polska rzeczywistość śmieciowa. A miało być tak pięknie.

15 listopada 2013 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Spalarnia


Dziennikarze śledczy TVN ostatnio trafili na trop następnej afery śmieciowej. Zastanawiające jest to, że za ten biznes w Polsce biorą się ludzie mający raczej małe pojęcie o tej branży. Z treści reportażu zamieszczonego w Superwizjerze można wysnuć wnioski, że jest to interes nastawiony nie na ekologię, tylko na zysk. Wiele razy pisałem, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest powstawanie zakładów utylizacji, czy przetwarzania odpadów z udziałem samorządów, działających na zasadzie non-profit. Zatrważające jest podejście do tematu inspektoratów ochrony środowiska, choć trudno się dziwić ich działaniom, skoro nie mają możliwości przeprowadzenia kontroli z tak zwanego marszu. Materiał nie jest długi, więc w wolnej chwili można pokusić się o obejrzenie całości.
http://superwizjer.tvn.pl/odcinki-online/jak-utylizuje-sie-toksyczne-odpady-w-polsce,24196,o.html
Myślę, że komentarz do materiału jest zbędny.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Polska rzeczywistość śmieciowa. A miało być tak pięknie.”

 1. christian napisał(a):

  U nas mamy inzyniera roku czy innego vipa co sie zna, wiec spoko.


 2. Violetka napisał(a):

  Naprawdę szok. To co daje ta nowa ustawa śmieciowa?


 3. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  @ Violetka. Nowa ustawa w większości jest przystosowaniem prawa polskiego do wymogów unijnych. A co daje? Prawdopodobnie otwiera furtkę do powstawania takich wynalazków nastawionych na zysk. Wprowadzenie obowiązku przetargowego raczej skreśla małe firmy komunalne z powodów ekonomicznych. Większy moloch zawsze może więcej zejść z ceny przetargu i gminne zakłady komunalne wycofać z konkurencji. Co z tego wyjdzie dalej to się okaże dopiero z kilka lat, jak wykończą całą konkurencję.Dlatego nie bardzo rozumiem dlaczego gmina wycofała swoje udziały z tak poważnego i strategicznego przedsięwzięcia. Będąc wspólnikiem zakładu przetwarzania odpadów, mielibyśmy stałą kontrolę nad tym co się tam dzieje.


 4. Ania napisał(a):

  Orientuje się ktoś czy ruszyła już budowa zakładu w Bogumiłowie i co dalej w fotowoltaiką? W tym drugim temacie jakieś ploty słyszałam że nic z tego nie będzie. To prawda?


 5. mieszkaniec gminy napisał(a):

  Halo mieszkańcy gminy, może ktoś chce płyty eternitowe, są a raczej leżą przy drodze z Łuszczanowic do Żłobnicy, w lesie przed rondem jakieś 150-200 metrów a może trochę więcej, na jakąś szopę albo garaż na pewno wystarczy. Leżały na pewno 18.11.2013 o godz. 15:00.

  http://naforum.zapodaj.net/0df446e6e452.jpg.html

  A teraz na poważnie: co za durny debil tak postąpił, u siebie sprzątnął a gdzieś dalej to może być nas-ane, mają ludzie jeszcze tupet i poczucie uczciwości ale co ja się dziwie, to nasze polskie piekiełko, kleszczowskie też. Ciekawe czy to mieszkaniec naszej gminy czy ktoś z sąsiedniej, myślę że ktoś z sąsiedniej gminy. Może ktoś widział jak zwalał to niech zadziała by gościa spotkała zasłużona „nagroda”.


 6. praktykant napisał(a):

  Czego się mieszkaniec gminy unosisz? Gostek nie miał jak się tego pozbyć to wypieprzył do lasu i ma problem z głowy. Jak się tak przejąłeś tym azbestem to podpowiedz mieszkańcom gminy jak szybko pozbyć się płyt eternitowych i basta. A może nie ma takich możliwości w gminie Kleszczów, albo są ale drogo? No to jest punkt obrad dla Rady Gminy jak pomóc mieszkańcom w usuwaniu szkodliwych odpadów. A może Gminy Kleszczów nie stać na pomoc mieszkańcom w usuwaniu płyt eternitowych?


 7. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  @ praktykant. Widzę, że masz super podejście do tematu. Pozostaje Ci życzyć, żeby ktoś poczęstował Cię jagodami albo grzybem z tego lasu. Ciekawe, czy po takiej przekąsce zaświecisz kulturą, czy azbestem?


 8. Przemyslaw Grzegorczyk napisał(a):

  @ mieszkaniec gminy. Dzięki za info. We wtorek spróbujemy ruszyć temat i może uda się podać informację,czy jest możliwość odebrania takich odpadów od innych potencjalnych nieodpowiedzialnych ludzi, czy muszą sobie sami z tym radzić.


 9. Witold Gawryś napisał(a):

  @Anna
  W każdej plotce jest ziarenko prawdy, a w tym przypadku to już spore te ziarno.

  Odnośnie płyt z azbestu. Zawsze można wywieźć (niestety za opłatą) do Eko-regionu w Bełchatowie. Muszą się znaleźć dodatkowo na palecie i opakowane w folię.

  @Przemek Grzegorczyk

  Z tego co jeszcze pamiętam, to gmina ma możliwość (poprzez zakład komunalny albo umowę z Eko-regionem) odbierania azbestu. Był/jest jakiś program ministra w tym zakresie.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Czy w Naszej Gminie liczy... (1)
  • Avatar użytkownikakasjer { Przykazania: Przemek pamiętaj: 1. Kasa zawsze musi być w korycie. 2. Jeżeli koryto jest za małe i kasy jest za dużo, to trzeba zbudować większe... } – sty 17, 9:29 PM
 • Gmina bez barier-prezesi się zmieniają... (3)
  • Avatar użytkownikawindiarz { Myślę, że gdyby nie ta nieszczęsna winda, to chłopak pracowałby do dziś. Ale jeżeli ciągle winda się psuje, to jak pracownik ma dotrzeć do pracy... } – sty 12, 10:30 PM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Widać kogoś interesuje, bo chłopaka niepełnosprawnego zwolnili z pracy w FRGK motywując likwidacją stanowiska pracy. Co niektórych udało się przesunąć na inne stanowiska i w... } – sty 08, 1:51 PM
  • Avatar użytkownikawindiarz { Przemku przy całym moim poparciu dla Twojej inicjatywy, to jednak radzę Ci, abyś dał sobie siana z tą windą i z tymi podjazdami. Przecież widzisz,... } – gru 27, 11:13 PM
 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM