| Subkrybuj kanał RSS

Rozwój technologiczny szansą na lepszą komunikację.

27 listopada 2013 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Rada Gminy, Techniczne


Tym wpisem chciałbym rozpocząć dyskusję na temat niezbędnych działań Urzędu Gminy ale i nas mieszkańców dla gminy i dla nas samych.

Pierwszy wpis dotyczyć będzie pomysłu na ulepszenie komunikacji między UG a nami mieszkańcami, ale również na lepszą prezentację dla turystów i przyszłych inwestorów.

Każdy z nas nie raz słyszał słowa „Kleszczów. Gmina XXI wieku. ”  itd.  Zapewne, jeśli chodzi o rozwój infrastruktury to na pewno jesteśmy w czołówce, ale jeśli chodzi o rozwój multimedialny, technologiczny i teleinformatyczny gminy to utknął on gdzieś jeszcze w XX w. W dobie rozwoju internetu i mobilnych multimediów większość informacji szukamy w sieci i najlepiej by było aby znaczna część pożądanych informacji znajdowała się w jednym miejscu. Tak powinno być w naszej gminie, uważam że strona www.kleszczów.pl powinna również informować o tym co się dzieje w Gminie, czyli w GOKu, w Solparku i innych instytucjach. Tak się niestety nie dzieje.

Wygląd i szata graficzna to już „zabytek”. Nie ma informacji o bieżących wydarzeniach w Gminie, np.: wybory uzupełniające do Rady Gminy (pojawiła się informacja, że takie wybory się odbyły), czy ostatni turniej o puchar Solparku w podnoszeniu ciężarów (o którym dowiedziałem się z fanpag`u Solpraku na Facebook`u już niestety po fakcie). Z tym drugim można mi zarzucić, że można śledzić stronę kompleksu. Owszem, ale ile stron mam codziennie śledzić aby wiedzieć co się dzieje w Gminie? Dlatego właśnie podnoszę głos, że strona Urzędu Gminy powinna również informować o wydarzeniach sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych (tych przeszłych i przyszłych) na terenie naszej gminy.

Ostatnio na osiedlu „Zacisze” prowadzone są dwie inwestycje. Pierwsza na ul. Spacerowej to bez pytania widać że prowadzona jest budowa chodnika, ale inwestycja na ul. Miłej to już zagadka.  Moim zdaniem, nawet tak małe inwestycje powinny być komunikowane na stronie www. Być może są, ale w tak nieposegregowanych wiadomościach ciężko cokolwiek znaleźć.

Drugi aspekt  to  wizerunek gminy na zewnątrz, zwłaszcza w oczach przyszłych inwestorów. Pierwszym miejscem gdzie inwestorzy szukają informacji o gminie (również i turyści) to strona www. Wiem, że ofertą dla inwestorów zajmuje się fundacja, ale… Moim zdaniem, na stronie FRGK jest zbyt mało informacji a rzekome tłumaczenia na języki obce (na górze po prawej stronie) na moim komputerze nie działają. Czy zadziałają na komputerze potencjalnego zagranicznego inwestora?

Działanie to wpisuje się w program o polepszeniu wymiany informacji w gminie, szerszego zaangażowania naszej społeczności w życie gminy. Wpisuje się również w działania promocyjne gminy, o których mówił m.in. pan Jarek na spotkaniu przedwyborczym.  Zdaję sobie sprawę, że przy obecnym układzie sił w Radzie Gminy możemy się nie przebić, więc wstępnie chciałbym aby pomysł ten został wpisany w działania KWW „Razem Dla Gminy”.

Podsumowanie dla mojego pomysłu:

 • nowa szata graficzna, segregacja informacji,
 • więcej informacji z życia gminy (inwestycje i ich przebieg, gospodarcze, kulturalne, rozrywkowe),
 • więcej informacji turystycznych (baza noclegowa, mapa ścieżek rowerowych – utwardzonych i innych, atrakcje turystyczne),
 • lepsze informacje dla inwestorów (mapy stref, tłumaczenie),
 • możliwość zadania pytania wójtowi/radnemu przez stronę www,
 • więcej informacji o sporcie, zwłaszcza dla dzieci – jakie zajęcia są dostępne, kiedy i gdzie można się zapisać.

Czekam na pomysły dodatkowe, rozwijające i ulepszające ten pomysł. Chętnie porozmawiam nad ulepszeniami i możliwym planem wdrożenia tego pomysłu. Krytyki się nie boję.

 

PS. Następne pomysły umieszczę w następnych postach. A może Ty masz pomysł ale nie wiesz od czego zacząć. Napisz o tym w komentarzu bądź na adres witgawrys@gmail.com lub adres serwisu Twój-Kleszczów.pl

 

Odpowiedzi: 21 do wpisu “Rozwój technologiczny szansą na lepszą komunikację.”

 1. Devil napisał(a):

  Ja napiszę o sprawie bardziej przyziemnej – czy musi ktoś zginąć na skrzyżowaniach kierowanych sygnalizacją świetlną,żeby ktoś zaczął myśleć w tej gminie ???
  Czy nie było by bezpieczniej zrobić tam ronda ???


 2. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @ Devil. Zgodzę się, że rondo jest najbezpieczniejszym skrzyżowaniem, ale czy faktycznie musi być na każdym skrzyżowaniu dróg? Włożono sporo kasy w te światła i teraz wszystko burzyć? Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Są światła, a w razie awarii znaki. Każdy kto dostał prawo jazdy powinien wiedzieć jak się do tego stosować. Wystarczy pojeździć po miastach o dużo większym natężeniu ruchu jak Łódź, Bełchatów, Piotrków. Tam też nie ma rewelacji jeśli chodzi o ronda, a jakoś nie jest tak tragicznie ze statystyką wypadków. Rondo dla pirata drogowego też nie jest rozwiązaniem. Sam miałem zdarzenie jak gość wyskoczył mi od strony strefy przemysłowej na rondzie i jakby nie szybka reakcja to by mnie nieźle skasował. Nie wiem czy jest sens robić ronda na skrzyżowaniu dwóch dróg, jak w przypadku skrzyżowania Ogrodowej z obwodnicą. Trochę więcej kultury jazdy, albo kamerki na skrzyżowaniach i temat powinien się sam rozwiązać.
  Jedyne zastrzeżenia można mieć do synchronizacji świateł. Jadąc wieczorem czy w nocy czeka się nie wiedzieć na co, skoro prawie nic nie jeździ. Nawet w B-towie na skrzyżowaniu Wyszyńskiego z Wojska Polskiego w nocy są żółte pulsujące. Z tego co zauważyłem ruch na drodze Kleszczów- Łuszczanowice jest większy w ciągu dnia niż na obwodnicy i tam też należałoby wydłużyć zielone światło.


 3. Witold Gawryś napisał(a):

  A o które skrzyżowanie chodzi?


 4. aleksander napisał(a):

  Pewnie o poniedziałkowe zdarzenie.
  Skrzyżowanie przy OSP w Łuszczanowicach.


 5. nowy mieszkaniec osiedla napisał(a):

  zgadzam się co do jasnego podziału ogloszen na dzialy, szczegolnie te ogloszenia o zajeciach dla dzieci i mlodziezy, co kto gdzie i kiedy organizuje!


 6. Devil napisał(a):

  Wielokrotnie widziałem jak auto podjeżdża do skrzyżowania za sygnalizator,kierowca patrzy(nie zawsze) czy nic nie jedzie i jedzie sobie dalej,tak robią kierowcy samochodów,rowerzyści.
  Nie ma co porównywać Bełchatowa czy Piotrkowa bo to nie jest żadne porównanie, Przemek-właśnie chodzi o to natężenie ruchu !! Im jest większe natężenie tym jest bezpieczniej bo musisz mieć oczy dokoła głowy i spodziewasz się wszystkiego,a u nas skrzyżowanie w polu,dobra droga,do tego pusta – wbrew pozorom to drugie jest zdecydowanie gorsze-taki paradoks ! . Lepiej by było gdyby nie było tych sygnalizatorów a na pewno bezpieczniej.Piszesz o kosztach – ok to jest wydatek ale czy nie warto inwestować w dobre rzeczy ? Rondo w zasadzie jest bezobsługowe(chyba że TIR w nie wjedzie),nie wymaga przeglądów,nie pobiera prądu,raczej trudno rondo popsuć,no i nie spowalnia ruchu.Wracając do kosztów tego ronda- czy gminy nie stać na nie ? Aleksander – nie chodzi o poniedziałkowe zdarzenie w Łuszczanowicach – to jest tylko przykład(dobrze,że nic nikomu się nie stało). To skrzyżowanie w Łuszczanowicach jest jednym z nich, drugie to skrzyżowanie ul.Ogrodowej z obwodnicą. Przemek a co do kultury jazdy to chyba wiesz jak to z tą kulturą za kierownicą w Polsce wygląda ? Pozdrawiam


 7. xyz napisał(a):

  w sprawie skrzyżowań typu „rondo” przyznaje Devilowi 100% racje, na rozsądek ludzi nie ma co liczyć, niestety ale jakiś odsetek populacji ludzkiej nie kieruje się rozsądkiem, rozwagą, przepisami czy jakimiś regułami. Pozostają tylko zabezpieczenia techniczne i tu rondo bije na głowę skrzyżowanie ze światłami. Przemek, doskonale znasz z dziedziny elektryki jakie są przemyślne zabezpieczenia przed nie odpowiednim włączeniem prądu w urządzeniach elektrycznych.
  Tylko na rozum elektryka się nie stawia lecz instaluje się blokady że jak nie spełni odpowiednich warunków (czy to fizycznych czy werbalnych)to nie włączy urządzenia.
  A koszty, ludzkie życie i zdrowie chyba nie ma takiej ceny.
  Taką instalację sygnalizacyjną można chyba też odsprzedać na jakimś przetargu, tylko ją odpowiednio zdemontować, nie zniszczyć co się niestety dzieje gdy coś się rozmontowuje, pracownicy wcale nie uważają, byle szybko rozebrać.


 8. Ilona napisał(a):

  Dołączając się do dyskusji na temat rozwoju technologicznego w naszej Gminie myślę, że warto zastanowić się nad możliwościami stworzenia miejsc(skwery, park) gdzie będzie możliwy darmowy dostęp do sieci WiFi. Co sądzicie?


 9. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Sprawa WiFi w miejscach publicznych była punktem programu wyborczego Pana Chojnowskiego. Z tego co przedstawił Jarek podczas spotkania w Solparku, jest to na etapie uzgodnień Wójta ze spółką Arreks.


 10. Ilona napisał(a):

  Dziękuje za info, na ten punkt spotkania z Panem Jarkiem w Solparku widocznie się spóźniłam 🙂


 11. Marcin napisał(a):

  Wi-Fi w miejscach publicznych… Temat spoko, fajna sprawa, w miastach są takie rzeczy. Jestem jak najbardziej „za”.

  Inna sprawa to internet w naszych domach… Ja się właśnie dowiedziałem, że w miejscu gdzie mieszkam nie mogę mieć łącza szybszego niż 6mb/0,5mb, bo „linia nie wytrzyma” – miałem mieć 8/1 i zostałem pozbawiony na pewien czas internetu.

  Tak więc czy bawienie się w Wi-Fi ma sens w momencie, gdy stacjonarne sieci są marne ? To już kwestia samego Arreksu ale chyba warto na to zwrócić uwagę – wywalenie pieniędzy w Wi-Fi publiczne nie ma sensu w momencie, gdy część mieszkańców odłączymy od dostępu do internetu w domach.

  MMarcin.


 12. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @ Marcin. Wszystko zależy od przyczyny tak słabego transferu. Ciekawe czy to jest wina centrali, czy okablowania. Kleszczowska centrala była szykowana pod światłowód i nie wiem dlaczego do tej pory jedziemy na telefonicznej napowietrznej linii kablowej. Warto spytać czemu nie mają możliwości podłączenia szybszego łącza. Jak tak dalej będzie to działać, to konkurencja z Pajęczna podbierze abonamentów Arreksowi. Coraz więcej osób podłącza się pod ich radiówkę. Ceny mamy też nierewelacyjne dla oferowanego transferu. Jeżeli chodzi o WiFi w miejscach publicznych, to nie powinno to aż tak bardzo obciążyć centrali. W takich projektach wykorzystuje się raczej łącza o ograniczonej prędkości przesyłania danych.


 13. gość napisał(a):

  Witam, a ja mam pytanie dotyczące zakupu nowego sprzętu do gabinetu ginekologicznego (chyba chodzi o aparat do USG), gdyż temat ten został pominięty…zapomniany przez naszych Radnych, a wiem, że już miało to być załatwione jakiś czas temu. Myślę, że każda kobieta, która korzysta z usług lekarzy ginekologów w gminie Kleszczów rozumie potrzebę zakupu takiego sprzętu. Może uda się wrócić do tematu? Pozdrawiam


 14. Witold Gawryś napisał(a):

  Sprawa jakości łącza internetowego oferowanego przez Arreks to trochę zawiła sprawa. Po pierwsze sama agencja raczej ma niewielkie fundusze na własny rozwój, a pieniędzy na dogonienie konkurencji czy standardów potrzeba by naprawdę dużo. Ja sam korzystam z mobilnego internetu i już na chwilę obecną korzystam ze standardu 3G+, niedługo zapewne korzystać będę z LTE.

  Arreksowi raczej szybko się nie uda dociągnąć do tych standardów i to w przystępnej cenie. Samej agencji potrzebna jest restrukturyzacja i zastanowienie się nad kierunkami własnego rozwoju (przedsiębiorstwo które się nie rozwija poprostu umiera). I tak na chwilę obecną agencja ciągnie na minusie oraz brak jej pomysłu na cokolwiek.

  Parę powyższych uwag są również do zrobienia, same ronda to jestem za, tam gdzie one mogą być zrealizowane. Niestety nie wszędzie da się wybudować rondo chociaż by ze względu na ograniczenia przestrzenne. A i rondo da się zepsuć, czego nie raz byłem świadkiem. 🙂 Czego byśmy nie wymyślili i nie zrobili to jak trafi się bezmyślny kierowca za kierownicą któremu nic mu nie przeszkodzi aby złamać prawo.


 15. Mariusz Andrzejczak napisał(a):

  JA mam pytanie odnośnie służby zdrowia bo trudno zauważyć nie mamy w gminie jej w ogóle, a już o lekarzach dla dzieci ” porządnych lekarzach” to już można pomarzyć. Jak to jest ze gmina jest w stanie miliony dawać dla szpitali w innych miastach a sami nie maja lekarza w weekend. Jak ja powiem dziecku rocznemu żeby nie chorowało w weekend bo nie ma lekarza w gminie niech dopiero zachoruje w tygodniu, bo tylko wtedy lekarz przyjmuje i to jeszcze jaki eh. Zostaje iść tylko prywatnie do czego tu dochodzi paranoja i zal ze człowiek mieszka w tak skorumpowanej gminie!!!


 16. Mariusz Andrzejczak napisał(a):

  Kolejne pytanie dlaczego nie ma zadnej informacji ze sa jakies zebrania wiejskie robione, niech jakis bilborm powstanie czy cos Gmina ma wlasna telefonie niech wysylaja smsy o zebraniach dla zainteresowanych. Puszczanie kartki po domostwach jest zlym pomyslem nie dochodzi do tych co powinno, pewne osoby specjalnie zatrzymuja. A jestem dosc mocno zainteresowany tym burdelem w gminie i czekam az moze wkoncu cos sie zmieni


 17. christian napisał(a):

  Tez mnie boli ze nie ma pediatry w tym osrodku niezdrowia


 18. Witold Gawryś napisał(a):

  @Mariusz Andrzejczak
  Nie znam jeszcze żadnej przychodni która otwarta byłaby 7 dni w tygodniu i święta. Jeżeli uważa Pan, że lekarze pediatrzy przyjmujący w kleszczowskiej przychodni nie są dość wystarczający to niestety na chwilę obecną pozostaje wizyta prywatna. Powiem tyle, że mieszkając w Bełchatowie też miałem do wyboru tylko te dwie opcje, a po godzinie 17, weekendy i święta to albo gabinet prywatny albo szpital. Kiedy powstawał budynek przychodni zamiarem było aby przychodnia ta działała na zasadzie samorządnej publicznej przychodni, czemu jest inaczej to raczej pytanie do władz samorządowych. Ale nawet wtedy przychodnia nie działała 7 dni w tygodniu. Na pewno jest to temat do podjęcia, zastanowienia się, rozważenia z ludźmi którzy choć trochę się na tym znają. Na teraz nikt nie powie, że obecny stan jest zadowalający ani że wybudujemy sobie drugi szpital. Po prostu trzeba nad tym pomyśleć w szerszym gronie, w gronie w którym muszą się znaleźć również specjaliści od służby zdrowia.

  Odnośnie zebrań wiejskich. Informacje takie pojawiają się wcześniej czy później na stronach gminy, ale jak pisałem powyżej, bez odpowiedniej segregacji wiadomości oraz specjalnego wyeksponowania ważnych informacji to na chwilę obecną jest to mało wyraziste i czytelne. Ku temu właśnie rozpocząłem obecny temat. Takie informacje muszą być konkretnie podane w danym dziale wiadomości, zaznaczone na kalendarzu gminnym jako ważne wydarzenie, bo w końcu na tych zebraniach mamy możliwość porozmawiać z wójtem i radnymi.


 19. praktykant napisał(a):

  Spokojnie Witold, widzę, że mamy tu nowego mieszkańca gminy. Nasłuchał się opowieści o Kleszczowie, a teraz tu zamieszkał od bardzo niedawna i myśli, że od razu mu się wszystko należy.
  Panie Mariuszu Andrzejczaku, gdzie to przychodnie są czynne w niedzielę? Tam skąd Pan do nas przyszedł? To super i niech Pan nie zapomni za niecały rok wystartować w wyborach do Rady Gminy. Naprawdę dużo może Pan wnieść dobrego dla naszego regionu:)


 20. Mariusz Andrzejczak napisał(a):

  Praktykant Po pierwsze nie mieszkam tu od niedawna tylko od kilku lat i mam oczy i widzę co tu się dzieje i mam już dość lekceważenia mieszkańców. Po drugie chodziło mi ogólnie ze w Kleszczowie mamy słaba opiekę medyczna, a to ze w niedziele mógłby być lekarz to coś złego? Gmina jest na tyle bogata stać ich na inwestowanie poza gmina na rzeczy z których nie skorzystamy pewnie nigdy, wystarczy obejrzeć video-relacje z XLII sesji rady gminy, miliony się wydaje a nie można podpisać umowy z dobrym lekarzem który miałby dyżur w weekend i w razie potrzeby pomógł by.


 21. praktykant napisał(a):

  To od ilu lat mieszkasz od 2, czy od 3, a może od 4.
  A po drugie jak długo mieszkasz, to wiesz, że przychodnia w Kleszczowie jest prywatna i z takimi pytaniami jak lekarz w niedzielę to odsyłam cię do Dyrektora Chrostowskiego, czy tam kierownika przychodni.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM