| Subkrybuj kanał RSS

Jak to było z działaniami w sprawie drogi przez wkop

6 grudnia 2013 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Ogólne, Rada Gminy, Wójt


Droga przez wkop, bardzo ważny temat dla nas wszystkich. Sam dojeżdżam do pracy w Bełchatowie.
Wokół tej sprawy zaczyna pojawiać się coraz więcej niedopowiedzeń i przekłamań.

Poprzez nagrywanie sesji miałem okazję śledzić i ten temat. Postaram się po krótce przedstawić jak to było.

A w skrócie było to tak. Sprawy negocjowania budowy drogi przez wkop działy się przy okazji uchwalania Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla Kleszczowa. Była dobra okazja by wspólnie z PGE porozumieć się co do pewnych kwestii. Zadanie prowadzenia negocjacji leżało po stronie Urzędu Gminy wtedy zarządzanego przez Sekretarza Kazimierza Hudzika. Sekretarz chciał wypracować porozumienie z PGE, które w swojej mocy było by skuteczne i doprowadziło do budowania drogi przez PGE. Aby móc to zrobić Urząd Gminy wspierał się specjalistyczną kancelarią prawną – jak dobrze pamiętam – z Poznania. W tym momencie do gry wkroczyła Rada Gminy, która zaczęła na własną rękę negocjować z PGE nie informując o tym Sekretarza (zgodnie z prawem, gminę na zewnątrz reprezentuje Wójt, wtedy Sekretarz, nie Rada Gminy). Wypomniano również Sekretarzowi wydanie pieniędzy na prawników z Poznania.
No, a Radni wynegocjowali tak… że PGE drogi budować wcale nie musi, a to co w Studium chcieli mieć mają.

Tutaj wideo relacja z XIX sesji Rady Gminy z dnia 30 marca 2012, sprawa negocjacji i rekompensat zaczyna się od 16 minuty nagrania:

Dzisiaj do tematu się wraca i znowu niektórzy radni Rozwoju zgrywają rycerzy na białych koniach, którzy muszą ratować gminę z problemów, które… powstały z powodu ich złych decyzji wcześniejszych.
Jest takie powiedzenie, że komunizm to ustrój, który dzielnie zwalcza problemy, które sam sobie stwarza. Coś podobnego można powiedzieć o niektórych radnych z Rozwoju w kontekście sprawy drogi przez wkop.

Dzisiaj możemy dowiedzieć się, że Rada Gminy znowu działa, że zaprosiła przedstawicieli PGE i będzie negocjować.
Ja zapytałem się Wójta jak to z tą drogą jest i dowiedziałem się czegoś innego, że to On zaprosił dyrekcję na spotkanie w Gminie. Co prawda odbyło się to jeśli dobrze zrozumiałem na nieformalnym spotkaniu, koleżeńskim jak ktoś to ujął i tutaj można mieć uwagi, bo rzeczywiście w tak ważnej sprawie lepiej umówić się na oficjalne spotkanie, sporządzić z niego notatkę i złożyć ją w Urzędzie oraz przedstawić radnym.

Spotkanie z przedstawicielami PGE odbędzie się 17 grudnia. Zostawmy to z czyjej inicjatywy, ja wiem, że z inicjatywy Wójta, Rada Gminy, a konkretnie Rozwój twierdzi, że z inicjatywy Rady Gminy.
Ważne, że coś w temacie się rusza.

Odpowiedzi: 23 do wpisu “Jak to było z działaniami w sprawie drogi przez wkop”

 1. Witold Gawryś napisał(a):

  Czy na to spotkanie będą mogli przybyć również mieszkańcy, czy jest to spotkanie jedynie dla Wójta i RG?

  To nie pierwszy raz gdy radni gminy z „Rozwoju” coś partolą a później zgrywają wielkich bohaterów i pokazują jak to naprawiają „czyjeś” błędy. Szkoda tylko, że nie mają na tyle odwagi aby przyznać się, że naprawiają WŁASNE błędy.

  Tak poza tym, strasznie się cieszę, że w końcu będziemy w miarę na bieżąco z wydarzeniami z gminy i jej rady. Tak trzymać panie Jarku.


 2. Jarosław Rzeźnik napisał(a):

  Decydenci z PGE zostali zaproszeni na wspólne posiedzenie Komisji Rady Gminy. Obrady komisji czy to poszczególnych czy wspólnego posiedzenia są jawne i każdy ma prawo być i je obserwować. Od woli Przewodniczącego zależy i można nawet mieć prawo głosu.


 3. Alicja Maj napisał(a):

  Temacik odgrzany!!! to co się ukazało wczoraj na najlepszym portalu o gminie kleszczów to stek wyssanych z palca głupich plotek. Po pierwsze dlaczego o drodze wypowiada się radny Pacholik, a nie przewodniczący Rady? Czyżby konflikt interesów Przewodniczącego nie pozwolił się wypowiadać o działaniach Pracodawcy jego i rodziny? Czy radny Pacholik ma rzetelną wiedzę nt. tego co mówi. Może nt. tego co mówi ma ale rzeczywistość jest trochę inna. Druga sprawa, czemu najlepszy portal o Gminie Kleszczów zapomniał wspomnieć o oficjalnym spotkaniu Wójta z Dyrekcją KWB tylko wyciąga jakieś koleżeńskie spotkania. Być może to standard że podczas koleżeńskich spotkań to najlepszy portal o gminie kleszczów uzyskuje informację do swojej działalności.
  To że PGE, ustami Pani rzecznik, jest nadal zainteresowana drogą przez wkop to nie znaczy że ją wybuduje. No chyba że górnicy i energetycy zrzekną się swojego uposażenia (łącznie z Przewo).
  Chciałabym zobaczyć miny radnych jak przedstawiciele PGE mówią „nie” drodze przez wkop ze środków własnych. Gmina ma kasę to niech buduje, mało dostała już od kopalni i elektrowni? To tak się towarzystwo nauczyło, że daj to, daj tamto.


 4. Ania napisał(a):

  Ciekawa jestem, czy radni pokażą pięść koncernowi i wykorzystają swoje atuty w negocjacjacjach, czy dalej będą bali się odpowiedzialności związanej ze zgodą na gipsy i zrzucą temat na Wójta. Szanowna Rado, to w Waszych rękach jest główny atut. Wystarczy do MPZP dla tego terenu (bo chyba jeszcze nie był zatwierdzany) wpisać zalesienie. Ciekawe, czy odważycie się na takie posunięcie? Może wtedy PGE w sprawie drogi zmięknie.


 5. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Przecież zawsze wygodniej powiedzieć: To nie my podpisaliśmy, tylko tamta rada, wójt, czy sekretarz.


 6. Alicja Maj napisał(a):

  Aniu zapomniałaś, że koncern może gipsy ulokować w gminie Bełchatów. Nie musi się barować z Radą w Kleszczowie. Zresztą patrząc na zachowanie lokalnych polityków w Kleszczowie to nie zdziwiłabym się gdyby PGE powoli zaprzestawało działalności na terenie gminy. Ościenne miejscowości przyjmą takiego przedsiębiorcę z otwartymi rękoma. Tylko jak wytłumaczycie mieszkańcom gminy będącymi pracownikami PGE (szeroko rozumianego) że dzięki staraniom włodarzy będą ich miejsca pracy przenoszone bądź likwidowane. Pamiętajcie pracownicy PGE to około 700 mieszkańców gminy. razem z rodzinami to jest około 2000, 2000 głosów. Stać nas na to by zaszkodzić tak dużej ilości osób. i powtórzę pytanie. Mało gmina Kleszczów dostała od kopalni i elektrowni?


 7. Efka napisał(a):

  Stawianie sprawy: mało PGE dała gminie jest nieuzasadnione.
  Dała co miała dać, bo wynikało to z przepisów prawa.
  Przy okazji zabrała 2/3 terenu gminy, wpłynęła na środowisko. Itd. itd. Coś za coś.

  Nikt niczego ekstra od PGE nie chce, mówi się tylko o rekompensatach. O odtworzeniu tego co zostało zniszczone. Mało dróg pochłoną wkop? W Żłobnicy, w Kleszczowie, w Woli Grzymalinej. A mieszkańcy (w tym pracownicy PGE) proszą o odbudowanie JEDNEJ.


 8. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  A czym oni się będą przejmować. Przecież stworzyli przy pomocy FRGK funkcjonalne strefy przemysłowe, które dadzą dobrze płatną pracę wszystkim mieszkańcom gminy. Przejmujemy drogi od powiatu i wkładamy niemałe sumy na ich remont i utrzymanie, a rada walczy do upadłego z „gminnym chlebodawcą” o 6 km drogi. Jeżeli jest możliwość budowy na świeżym jeszcze jakby nie było zwałowisku, to nie wiem na co jeszcze czekamy. Budujmy za swoje i dbajmy o jak najlepsze relacje z największym pracodawcą w regionie. Jesteśmy zdani na siebie i powinniśmy to w jakiś sposób uszanować. Nie twierdzę, że za wszelką cenę, ale ktoś nam daje te 200 mln. do budżetu. Chyba, że to te sławetne strefy są tak dochodowe?


 9. Alicja Maj napisał(a):

  A jak koncern nie wybuduje to co? protesty będą? Ludzie, są pieniądze w gminie, pośrednio z podatków płaconych przez kopalnię i elektrownię, to budować tę drogę. Na co czekamy. Sama się nie zrobi. Tylko jak się chce jeszcze przy okazji coś ugrać i to jeszcze w świński sposób to niech rada kombinuje. Wójt jasno powiedział robimy za swoje to róbmy i nie oglądajmy się na PGE czy innych. Pora wziąć sprawy we własne ręce i koniec. Kopalnia wiecznie trwać nie będzie. Co to za gmina co patrzy tylko na innych żeby coś zrobiła za nich. Do działania Panowie szlachta.


 10. Witold Gawryś napisał(a):

  Może jak będzie większa grupa mieszkańców to się „rozwojowicze” opamiętają. 🙂


 11. Violetka napisał(a):

  A czemu obwodnicy nie finansowały spółki z kleszczowskiej strefy przemysłowej skoro to przede wszystkim na ich potrzeby budowano? Jak coś za coś, to czemu nie dołożyli się do inwestycji? A może one nie są uciążliwe dla mieszkańców? W takim razie ciekawe skąd się bierze ten hałas, że czasami w nocy spać nie można.


 12. Piotr napisał(a):

  Czyżb rzetelny portal info blokował niewygodne komentarze? Wczoraj przed południem zamieściłem tam komentarz pokazujący w trochę innym świetle temat dotyczący sprawy drogi przez wkop i zasług negocjacyjnych Rady Gminy w tej sprawie. Do dzisiaj nie doczekałem się zatwierdzenia przez administratora. Czyżby prawda zabolała? Widocznie pokazywanie nierzetelności dziennikarskiej portalu info nie jest tam mile widziane.


 13. stiwi napisał(a):

  Moje gratulacje. Najlepiej pozamykać wszystkie firmy, drogi zlikwidować a Wójt i reszta świty będą zatrudniać w komunalce i solparku .Potem zrobi się wigilie i ludziska będą się cieszyć. Fajną przyszłość gotuje nam pan Wójt,Grzegorczyk ,Gawryś, i reszta świty z pod znaku ‚ TWOJ KLESZCZOW’


 14. redaktor napisał(a):

  Piotr, łyso ci teraz? przeprosisz panów z portalu info?


 15. Piotr napisał(a):

  Czemu nie. Przepraszam za tą sugestię o blokowaniu komentarzy. Ale z drugiej strony tak profesjonalny portal i to pewnie prowadzony nie za gratis, powinien trochę lepiej sobie radzić z tak prostym tematem jakim jest moderacja komentarzy. Czekanie 12 godzin na zatwierdzenie to jednak trochę długo. Pan Jarek prowadzi portal za friko i lepiej sobie z tym radzi.


 16. redaktor napisał(a):

  no, pan jarek w ogóle jest super…


 17. Witold Gawryś napisał(a):

  @stiwi
  Nikt nigdzie nie mówił o zamykaniu firm, likwidowaniu dróg i zatrudnianiu w gminnych jednostkach.

  „Twój Kleszczów” cały czas działa w kierunku otwierania nowych firm, rozwoju infrastruktury i nie tylko. A przede wszystkim działa na rzecz rozwoju świadomości społecznej mieszkańców gminy Kleszczów. Może gdyby Pan/i bardziej się interesowała naszymi działaniami to nie mówił/a by takich bzdur i głupot.


 18. praktykant napisał(a):

  Piotr –> zapamiętaj, każdy komentarz na prze-rzetelnym portalu info musi mieć błogosławieństwo prezesa przez duże P. Może akurat prezes był gdzieś na wyjeździe i Twój komentarz nie mógł być od razu opublikowany bez ocenzurowania. Ale zaprawdę powiadam Ci, jak tylko napiszesz jakiś komentarz na tym portalu i dostanie on błogosławieństwo prezesa, to choćby minął miesiąc, to na pewno się tam pojawi. Więcej optymizmu 🙂


 19. Zbigniew nie M. napisał(a):

  Podobno Pan Przewodniczący wczoraj załatwił drogę przez wkop…wie coś ktoś


 20. Efka napisał(a):

  Taa, a Kaczorowski jak się dowiedział, że Henio mówi, że droga ma być bo nam się należy to złapał za słuchawkę i wykręcił numer na IRy żeby chłopaki dzisiaj od rana sprzęt budowlany odpalali i wio drogę robić. Ponoć mają też trochę ludzi z wydobycia przesunąć na front budowy drogi przez wkop.


 21. Zbigniew nie M. napisał(a):

  Niech nam rządzi pan przewodniczący długie lata ,słyszałem że, i Henio też już ma gotową nową łopatę,do roboty do roboty…


 22. uważnie czytając napisał(a):

  przewodniczący nie uzgodni drogi, zapomnijcie o tym, on tylko czeka aby dotrwać do końca kadencji, sekretarz chciał załatwić to nie pozwolił bo się boi o swoją robotę, jak już ktoś wspomniał podobno łopata czeka jak się wychyli za mocno z żądaniami do PGE


 23. Marek napisał(a):

  A ja myślę, że droga tak czy inaczej powstanie. Nie jestem do końca w temacie, ale sądzę, że skoro jest szansa na to by PGE za nią zapłaciło to należy ją wykorzystać. Raz oszczędzimy na jej budowie, dwa na utrzymaniu i kosztach eksploatacyjnych, które biorąc pod uwagę teren na którym droga powstanie mogą być bardzo wysokie.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM