| Subkrybuj kanał RSS

Zebranie wiejskie w Kleszczowie

12 lutego 2015 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Ogólne, Rada Gminy, Wójt, Wybory


W dniu 4 lutego 2015 roku odbyło się zebranie wiejskie w Kleszczowie, które oprócz  omówienia bieżących spraw sołectwa miało za zadanie wyłonić Sołtysa oraz radę sołecką na kolejną kadencję.

Zebranie zgromadziło około 150 osób. Ze strony władz gminy był Wójt Sławomir Chojnowski wraz z podległymi mu urzędnikami, szczególnie tutaj wymienić należy Pana Olewińskiego, który jako kierownik referatu inwestycji miał najwięcej do przekazania. Radę Gminy reprezentowało 4 radnych, Panie Szczęsna, Rutkowska i Tarkowska Ewa, zabrakło Pani Tarkowskiej Kazimiery, był również Pan Marek Kuśmierek.

Sołtysem ponownie został Pan Tadeusz Kuśmierek z liczbą głosów około 90, jego jedyny kontrkandydat, Pan Marek Kil zdobył głosów około 50. Jeśli chodzi o skład rady sołeckiej to składa się z 5 członków, a wczoraj, z pośród 12 kandydatów wybrani zostali: Pani Magdalena Tomczewska-Olas (została przewodniczącą Rady Sołeckiej), Panowie: Tadeusz Bujacz, Przemysław Grzegorczyk, Mariusz Naturalny oraz Dariusz Kurowski.

Na zebraniu poruszono kilka ciekawych tematów.

 1. Przebudowa ulicy głównej
  Temat tej inwestycji ciągnie się już kilka lat, ale dzieje się tak głównie z uwagi na błędy projektowe przez które często trzeba było poprawiać dokumentację. Przy czym czy rzeczywiście to firma projektowa coś źle pokreśliła czy może nasze Starostwo Powiatowe w sobie specyficzny sposób interpretuje przepisy (taka ewentualność też jest możliwa) tego nie wiadomo. Sporo opóźnień pojawiło się również w związku z ochroną środowiska. Okazało się, że w ciągu drogi głównej swoje siedliska mają jakieś płazy, bociany i trzeba o to zadbać…
  Ale może nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło?
  W świetle zbliżającej się perspektywy radykalnego spadku przychodów budżetowych na prawdę musimy pakować dziesiątki milionów złotych w marmury i asfalty? Ten remont ma kosztować 80 mln zł, a jak znamy realia to pewnie je przekroczy. Ba, przecież wymiana sieci elektroenergetycznych nie obejmuje starego osiedla za Kościołem, pasowało by je przy okazji włączyć. Taki wniosek zresztą Pani Rużena Buresz złożyła.
  Warto JESZCZE RAZ pochylić się nad tą inwestycją i ją PRZEMYŚLEĆ! Zobaczyć gdzie popuszczono wodze fantazji – niczym u arabskich szejków – i czy aby przypadkiem nie da się obniżyć kosztów rewitalizacji centrum Kleszczowa.
 2. Remont murawy na stadionie Omegi
  Zaplanowano w budżecie środki na remont murawy na stadionie Omegi. Trochę zastanawia ta inwestycja w świetle dających się słyszeć tu i ówdzie głosów, że III liga nie potrzebna, że zlikwidować. Stadion w obecnym kształcie spełnia warunki stawiane klubom z niższych niż trzecia lig.
 3. Kanibalizacja Omegi i Alfy
  Po likwidacji III ligi Omega miała by w sekcji piłki nożnej stworzyć drużynę lig niższych i koniecznie złożoną z mieszkańców naszej gminy. Cel świetny, ale czy ktoś snujący takie wizje dla dzisiejszej Omegi wziął pod uwagę, że coraz lepiej radząca sobie Alfa właśnie wypełnia tą lukę? Teraz to już musztarda po obiedzie, próby mieszania w tym obszarze to ciosy w Alfę.
 4. Solpark – ciąg dalszy problemów obiektu
  Na jesieni 2014 roku było pierwsze podejście do remontu cieknącej niecki basenowej w Solparku. Wiemy już dzisiaj, że remont się nie odbył. Oficjalne wyjaśnienia mówią o jakichś nieporozumieniach na linii Polimex vs. firma mająca wykonać remont. Efekt był taki, że basen na kilka tygodni pozbawiono przychodów, a jak remontu nie było tak nie ma. Ponoć sprawa ma znaleźć swój finał w sądzie, bo nie z winy Solparku wystąpiła utrata możliwych przychodów. Ale to jakby pokłosie wątku głównego czyli cieknącej niecki basenowej, która będzie miała drugie podejście remontowe tym razem za pieniądze z rezerwy gwarancyjnej, która została założona przez Polimex, a na koncie której jest około 2mln zł. Przy czym możliwe, że ta kwota na remont nie wystarczy. Oprócz cieknącej niecki wszyscy chyba widzieli nie raz plamy na sufitach czy kałuże wody na korytarzach, tudzież podstawione wiadra.
  Jak to w ogóle się stało, że tak młody obiekt jak Solpark, do tego tak bardzo kosztowny (250 mln zł) został wybudowany w tak niechlujny sposób? Kto jest za ten stan rzeczy odpowiedzialny? Dlaczego nowy Wójt nie wyjaśnia tych kwestii przyjmując tym samym odpowiedzialność za to na swoje barki?
  To są ważne pytania, które czas zacząć publicznie stawiać i oczekiwać na nie odpowiedzi.
 5. Łączenie stanowisk
  Dość sporo czasu podczas zebrania wiejskiego w Kleszczowie zajęła kwestia łączenia stanowisk przez radnych. Temat poruszył Pan Sylwester Grącki, który słusznie zauważył, że Nowa Jakość przewidywała poprawę w tym obszarze, a tym czasem w przypadku Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów mamy do czynienia z naruszeniem tego zdrowego standardu w sposób bardziej zuchwały niż za „Rozwoju”. Ze szczególnym naruszeniem, bo ponownie mamy sytuację w której osoba nadzorująca Fundację zasiada bezpośrednio w Zarządzie oraz z tego co wieść gminna niesie jest również zatrudniona na umowę o pracę na kierowniczym stanowisku. Totalna paranoja, sama dla siebie jest przełożoną i to podwójnie, bo najpierw w relacji radna – zarząd, a potem zarząd – pracownik. Radni obecni na zebraniu w sposób dość naiwny tłumaczyli się, że przecież Oni stanowisk nie łączą. Zgoda, chwała im za to, ale… ktoś jednak głosował za tym, żeby jedna radna do zarządu FRGK mogła trafić, sama się nie wybrała.
  Nic, sprawa być może zakończy się pozytywnie ponieważ radni obecni na zebraniu, już po jego zakończeniu w kuluarowych rozmowach zdradzili, że skoro jest to bulwersujące dla mieszkańców to trzeba ten problem rozwiązać. Należy więc oczekiwać, że na najbliższej sesji pojawią się wnioski o zmiany w zarządzie FRGK, które tą patologiczną sytuację naprawią. Czy znajdzie się większość? Czy radni zdobędą się na niezależność i PRZYZWOITOŚĆ w tej kwestii? Kolejne pytania, których odpowiedzi wszyscy jesteśmy ciekawi.
 6. Wniosek o zasady przy nominacjach Wójta
  Ten temat też ciekawy i dobrze, że wreszcie został podjęty. Jakoś tak się utarło, że Wójt w naszej gminie nominuje sobie przedstawicieli w spółkach w których gmina ma udziały w zupełnym oderwaniu od jakichś elementarnych zasad jakie takim procesem powinny kierować. To nie jest prywatny majątek Wójta, dzisiaj Pana Chojnowskiego, jutro kogoś innego lecz jest to własność publiczna i zasady powinny być. Tym czasem jakiekolwiek nominacje, powołania dotychczas odbyły się bez żadnych zasad. Z tego miejsca brawa dla Pana Jurka Maciochy, że temat na zebraniu podjął. Zawnioskował by Wójt przy pomocy podległych mu pracowników takie zasady opracował i się nimi zaczął kierować. Niestety Pan Chojnowski w mojej ocenie z drwiną i lekceważeniem podszedł do tematu, bo wdał się w słowne przepychanki z wnioskodawcą udając, że nie wie o co wnioskodawcy chodzi. Stanęło na tym, że Pan Maciocha zadeklarował się, że skoro Wójt nie wie o co chodzi to On sam opracuje przykładowe zasady i je Wójtowi przekaże. Na szybko można oczekiwać chociażby tego, że za każdą nominacją przez Wójta wysuwaną powinno pójść obszerne przedstawienie danej osoby, jej kompetencji i doświadczenia oraz uzasadnienie dlaczego akurat ta osoba i co wniesie swoim powołaniem, czy ma jakieś konkretne zadania przypisane do zrealizowania wraz ze swoim pojawieniem się w danym podmiocie.
 7. Nieczynne linie energetyczne-demontaż
  Podczas zebrania padło także pytanie dotyczące demontażu nieużywanych linii energetycznych. W związku ze zmianą zasilania gospodarstw domowych z linii napowietrznej na ziemną, na terenie gminy pojawia się coraz więcej nieużywanych linii napowietrznych. Padło więc pytanie, czy jest możliwość demontażu tego niepotrzebnego już elementu krajobrazu. Niestety Urząd Gminy nic nie może zrobić w tym temacie, ponieważ linie są własnością PGE, która nie jest zainteresowana likwidacją swojego majątku. Może liczą na to, że ktoś w przyszłości zdecyduje się na skorzystanie z ich oferty i chcą mieć zabezpieczenie możliwości przyłączenia ewentualnych odbiorców pod te sieci.
  Ta sytuacja rzuca nowe światło na to co się dokonało przez minione lata w związku z decyzją władz gminnych o de facto zdublowaniu infrastruktury energetycznej na terenie gminy. W związk z tym zarzut o nieprzemyślane wydanie środków publicznych wcale nie jest z dzisiejszej perspektywy taki absurdalny.
 8. Wniosek o filmowanie komisji
  W Kleszczowie ponownie pojawił się wniosek o publikowanie na stronach gminy Kleszczów również wideo nagrań z posiedzeń wspólnych komisji Rady Gminy Kleszczów. Poruszyłem ten temat na zebraniu w Łękińsku, a w Kleszczowie wniosek złożył jeśli dobrze pamiętam Pan Jerzy Maciocha. Trzeba przypomnieć, że w poprzedniej kadencji Wójt publikował takie nagrania, dlaczego teraz zarzucono tej dobrej praktyki?
 9. Wniosek o rozwiązanie kwestii miłośników sportów motorowych
  Ciekawy temat poruszył Pan Buresz, który zwrócił uwagę na problem (ja tutaj widzę szansę) fanów sportów motorowych, którzy upodobali sobie dobre kleszczowskie odcinki dróg.
  Pamiętam jak dziś, gdy w zeszłym roku na spotkaniu z Policją dotyczącym bezpieczeństwa w naszej gminie, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Kleszczowie był ten temat dyskutowany. Był Wójt, inni radni, policjanci z Kleszczowa i ich przełożeni z Komendy Powiatowej. Już wtedy zasugerowałem, że zamiast z tym zjawiskiem walczyć, spróbujmy je kontrolować i wykorzystać z korzyścią dla gminy! Trzeba tylko chcieć się tematem zająć z mocą urzędu Wójta! Można wybrać w kleszczowie odcinek, który byłby najmniej dokuczliwy i najbardziej bezpieczny dla mieszkańców i zachęcić jakieś klub motorowy do organizacji na tym odcinku semi-profesjonalnych wyścigów, czy to sprinterskich na 1/4 mili, czy rozważyć możliwość okrężnego ścigania się. Jestem pewien, że taka atrakcja z czasem rosłaby w siłę i przyciągała stałą, nie małą liczbę osób na teren gminy. Że za tym mogą iść nowe miejsca pracy w handlu i gastronomi to wie każdy i nie trzeba się tu o tym rozpisywać.
 10. Wniosek o precyzyjne informowanie w IK który urzędnik jest odpowiedzialny za daną inwestycję w gminie
  Jeden z lepszych wniosków zebrania. Kto go zgłosił? Nie wiem czy aby nie Pan Jan Przybyła. Otóż bardzo często inwestycje na terenie naszej gminy są zawalane, niedorabiane, usterkowe. Zawsze w takich sytuacjach, gdy już temat wypływa i władze gminy wypowiadają się na ten temat trudno jest dowiedzieć się co czy kto jest dokładnie odpowiedzialny za taki efekt końcowy.
  Publikowanie takich rzeczy z wyprzedzeniem to też szansa, że jeszcze w trakcie inwestycji osoba odpowiedzialna za nią zostanie poinformowana o czymś istotnym, co na inwestycje może mieć wpływ.
 11. Pomoc Polakom z Donbasu
  Magda Tomczewska-Olas zwróciła uwagę na to, że w obliczu wojny na Ukrainie i ewakuacji Polaków mieszkających w regionach objętych walkami gmina Kleszczów będąca jedną z najbogatszych w Polsce w ogóle nie zainteresowała się tematem. Jak zwykle widzimy tylko czubek własnego nosa.
  Najbogatsza gmina w Polsce powinna świecić przykładem i pomóc potrzebującym. I nie są trafne zarzuty, podnoszone przez pana z przodu auli, żeby uważać, bo ci ludzie zabiorą naszym dzieciom miejsca pracy. Córka tego Pana miesiącami szuka pracy, ale i firma w której Pani Tomczewska-Olas pracuje już drugi miesiąc szuka wykwalifikowanego spawacza – nie można takich uproszczonych wniosków wysuwać. Rynek pracy i poszukujących zatrudnienia jest bardzo zróżnicowany i pracy dla kobiet z wykształceniem wyższym na przykład humanistycznym na terenie gminy nie ma, ale już dla wykwalifikowanego inżyniera z doświadczeniem jest. Poza tym, gdzie nasze współczucie, chęć pomocy tym w potrzebie, czy zwyczajna ludzka życzliwość? Czy naszą społeczność nie stać na taki ludzki, ciepły gest, czy nie możemy się postarać, czy zawsze musimy robić coś tylko wtedy, gdy widzimy w tym działaniu korzyści dla siebie?

Pewnie zapomniałem o jakimś temacie, więc jeśli pamiętasz coś co ominięto to napisz to w komentarzu, a dopiszemy temat do powyższej listy.

Zachęcamy do dyskusji na powyższe tematy, w gronie rodzinnym, z sąsiadami i znajomymi czy też poniżej tego wpisu komentując go. Warto interesować się sprawami gminy, bo wtedy jest szansa, że potoczą się w dobrym dla większości kierunku.

Odpowiedzi: 13 do wpisu “Zebranie wiejskie w Kleszczowie”

 1. Ula28 napisał(a):

  i w Kleszczowie został sołtysem ktoś z opozycji, notabene były radny, któremu w wyborach zabrakło powiedzmy szczęścia, gratulacje Panie Tadeuszu!


 2. Ula28 napisał(a):

  acha i gratulacje dla Pani Magdy Tomczewskiej-Olas


 3. Jacek napisał(a):

  Zaczyna się łączenie stanowisk. Najpierw K. Tarkowska teraz szykuje się awans na stanowisko kierownicze Pani Agnieszki Rutkowskiej. Pseudo rekrutacja wewnętrzna 🙂


 4. Tomasz napisał(a):

  Panie Jarku
  Czy w ramach informacji jest możliwość zamieszczenia na stronie TK wykazu osób reprezentujących Gminę w jednostkach gdzie Gmina Kleszczów ma udziały?


 5. Jarosław Rzeźnik napisał(a):

  @Tomasz:
  Oczywiście, że można taką informację tutaj umieścić. Ale jeszcze lepszym miejscem będzie gminna strona internetowa. Tam na łatwo dostępnej podstronie taka zbiorcza informacja powinna się znaleźć. Dobry pomysł.


 6. Tomasz napisał(a):

  @Jarosław Rzeźnik
  Bardzo dziękuję. Idąc za „ciosem” – w jaki sposób można powołać go do życia?.
  „Specjalne” pismo do Rady Gminy czy do Wójta?.
  Może zrobić to osoba prywatna – mieszkaniec?, czy organizacja?
  A może wystarczy wola mieszkańców obecnych na wiejskim spotkaniu w Kleszczowie zapoczątkowana przez Pana Grąckiego.
  Temat nie łączenia stanowisk był co prawda deklarowany przez byłą Wójt na spotkaniach wiejskich przed REFERENDUM o odwołanie ze stanowiska Wójta(rok 2004)a i obecny Wójt deklarował to samo w wyborach uzupełniających.
  Moim skromnym zdaniem, byłby to gest Pana Sławka dobrej woli i wypełnienia deklaracji przedwyborczych.

  Jeśli Pan pozwoli chciałbym poruszyć jeszcze jeden temat – „Przebudowa ulicy głównej”
  Pani Różena ma chyba całkowicie rację. Nie ma sensu wydawać tylu pieniędzy na ulicę która ze względu na zwartą zabudowę, brak miejsca na ciągi komunikacji pieszej i rowerowej jest bardzo trudna do modernizacji. Jak dobrze pamiętam w uchwalonym planie zagospodarowania przestrzennego jest budowa nowego Centrum Kleszczowa. Jeśli tą inwestycję dobrze się zaplanuje, na pewno będzie „perłą” i chlubą Kleszczowa. Godną nawet szejków.


 7. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @Tomasz, powołania rad nadzorczych spółek gminnych są w gestii Wójta. Wygląda na to, że z wyjątkiem FRGK, gdzie zarząd powołuje Rada Gminy i ESK, w którym Fundacja jest udziałowcem, cała reszta zależy od tego na ile wójt będzie chciał to wykazać na stronie UG. Zawsze można się wykręcić, że to wszystko jest dostępne w KRS i nie ma potrzeby powielania tematu. Jeżeli będzie miał dobrą wolę, to i pismo od jednego mieszkańca powinno wystarczyć. Zresztą tego nie ma aż tak dużo. Poza naszym Zakładem Komunalnym i Solparkiem, to Wójt jeszcze chyba decyduje jedynie o tym, kto zostaje przedstawicielem gminy w Ekoregionie. Nie pamiętam, czy akurat taki oficjalny wniosek był zgłaszany podczas zebrania wiejskiego. Jeżeli tak to już jest wola zebranych tam około 150 mieszkańców i powinna być respektowana przez urząd.
  Co do przebudowy ulicy Głównej, to sprawa raczej nie jest tak prosta. Są już chyba gotowe projekty na jej przebudowę, łącznie z przebudową Centrum Kleszczowa. Jak się zacznie coś zmieniać, to pewnie wrócimy do punktu wyjścia. Gdzie zejść z kosztów? Z tego co kojarzę, to przebudowa całego ciągu komunikacyjnego Czyżowa, kosztowała około 30 mln. Tu za 2 km odcinek i przeróbki w Centrum, szykuje się trzy razy tyle. Czy potrzebujemy „szejkanatu”, aż takim kosztem?


 8. Jarosław Rzeźnik napisał(a):

  W kwestii remontu ul. Głównej sporo powiedziano na Komisji Budżetowej, którą sfilmowałem. Temat jak widać interesuje/bulwersuje mieszkańców mocno, a władza upiera się by nagrania z tej komisji nie publikować.

  Sprawa jest dość skomplikowana i chcąc tematem zająć się porządnie i tym razem racjonalnie to należałoby obecny projekt (który ma już wydane pozwolenie na budowę) wyrzucić do kosza i zacząć wszystko od początku. Tak radykalne posunięcie może być jedynym możliwym w związku z „kiepską” atmosferą na linii Urząd-Biuro Projektowe.

  Sam remont jest skomplikowany ponieważ wraz z nim wymieniane mają być wszystkie media, które są bardzo zagęszczone w pasie drogowym. Ryzyko wystąpienia komplikacji podczas budowy jest też bardzo duże i może okazać się tak, że np. będzie trzeba w trakcie remontu robić projekty zamienne, bo rzeczywisty obraz tego co pod ziemią nie będzie licował z tym co jest narysowane w projekcie pierwotnym. Itd. itd. Także ostateczny koszt może się również zwiększyć. Wydłużyć może się również czas w jakim „stary” Kleszczów będzie rozkopany.

  Mam nadzieję, że Wójt intensywnie pracuje nad tym tematem, analizuje wszystkie za i przeciw, a następnie podejmie racjonalną decyzję wcześniej komunikując społeczeństwu czynniki jakie sprawiły, że podjął taką, a nie inną decyzję.


 9. Andrzej Głowacki napisał(a):

  Jarku czegoś tu nie rozumiem, jak to władza upiera się by nagrania z komisji nie pokazywać? przecież każdy z nich kandydując wiedział dobrze że to funkcja publiczna za publiczne pieniądze oznacza to że prace rady i wójta winny być jawne, chyba że Gminę Kleszczów zdażyli już przekształcić w prywatną firmę? moim zdaniem żadnej łaski nie robią by udostępniać video relacje z prac komisji czy obrad sesji.
  Warto się zastanowić czy nie poinformować o tym fakcie odpowiednich instytucji i poprosić o pomoc media ogólnpolskie. Takie poczynania nowej władzy moim zdaniem zasługują na pogardę i publiczny osąd, może szybciej niż się tego wszyscy spodziewają, pozdrawiam i na koniec takie tam nowe przysłowie:
  „Lepszy szczaw Niesiołowskiego niż rządy Chojnowskiego”


 10. w. napisał(a):

  „teraz szykuje się awans na stanowisko kierownicze Pani Agnieszki Rutkowskiej. Pseudo rekrutacja wewnętrzn”
  A o co chodzi?


 11. w. napisał(a):

  „Takie poczynania nowej władzy moim zdaniem zasługują na
  pogardę i publiczny osąd, może szybciej niż się tego wszyscy spodziewają”
  I pisz e to ten co zasiadał w radzie nadzorczej i zamieszkuje w gminnym mieszkaniu. Nie tak było? Pamięć mnie zawodzi?


 12. Andrzej Głowacki napisał(a):

  no tak było to prawda ale nie widzę żadnego związku a co teraz jest to tragedia dla gminy , tak miało być? ostatnio czytałem artykuł w ” niezależnej ” wieluńskiej gazecie pt. „Przywracamy normalność” – bez komentarza


 13. Andrzej Głowacki napisał(a):

  czyli mam rozumieć panie lub pani „w.” że mam siedzieć cicho bo mieszkam w gminnych mieszkaniach? super a miało być tak pięknie a ostał się żal i smród


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM