| Subkrybuj kanał RSS

Warsztaty zdrowego gotowania w przedszkolu w Łuszczanowicach

22 lutego 2015 | Autor:
Kategoria: Ogólne, Wydarzenia


We wtorek 10 lutego 2015 w przedszkolu w Łuszczanowicach z inicjatywy pani dyrektor Ewy Bindas oraz jednej z mam przedszkolaka, odbyły się warsztaty kulinarne połączone z wykładem dotyczącym zdrowego gotowania dla dzieci. Warsztaty prowadzone były przez panią Annę Krasucką, założycielkę Akademii Odżywiania dla Zdrowia PIĘĆ SMAKÓW, która jest placówką kształcenia ustawicznego wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta Stołecznego Warszawa. Szkolenie skierowane było do dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy, pań intendentek oraz pań kucharek pracujących w tych placówkach.

SONY DSC
[Kliknij aby powiększyć.]

Przez prawie pięć godzin grupa około 25 osób wspólnie przygotowywała zdrowe, naturalne potrawy, według przepisów i wskazówek Anny Krasuckiej. Kilkuosobowe zespoły przygotowały między innymi zapiekankę jaglaną, pastę z ciecierzycy, kotlety marchewkowo-ziemniaczano-jaglane, tartę jabłkowo-śliwkowo-daktylową czy słodkie kuleczki jaglano-bakaliowe. Po wspólnym gotowaniu przyszedł czas na degustację i ocenę potraw.

SONY DSC
[Kliknij aby powiększyć.]
SONY DSC
[Kliknij aby powiększyć.]

Większość uczestniczek bardzo pozytywnie zaskoczyła pasta z ciecierzycy, która z racji wysokiej zawartości białka świetnie zastępuje wszelkie wędliny na kanapce dziecka – pasta jest sycąca i bardzo smaczna. Furorę zrobiła zapiekanka jaglana, która jest doskonałym, pełnowartościowym i rozgrzewającym śniadaniem dla małego człowieka, szczególnie w porze zimowej. Kasza jaglana, gruszki, jabłka, szczypta cynamonu, daktyle i wiórki kokosowe lub płatki migdałów to składniki tej zapiekanki, dzieci wręcz przepadają za takim śniadaniem. Największą niespodzianką okazała się jednak tarta jabłkowo-śliwkowo-daktylowa, bo przecież jak można upiec ciasto, nie dodając ani grama cukru czy innej substancji słodzącej? Można, a tarta została gwiazdą wieczoru, panie kucharki z bardzo długą praktyką w kuchni surowo podeszły do oceny tego ciasta i wspólnie zawyrokowały, że jest po prostu przepyszne.

Po degustacji rozpoczęła się część teoretyczna warsztatów, pani Krasucka przybliżała zasady zdrowego, naturalnego gotowania dla dzieci, stosowania sezonowości w komponowaniu menu tak by wzmacniać i odżywiać młody organizm dziecka, oraz analizowała przykładowy tygodniowy jadłospis przedszkolny.  Myślę, że warsztaty zapewniły cenną i dużą dawkę wiedzy i umiejętności praktycznych dla wszystkich uczestników, dodatkowo dzięki osobie prowadzącej oraz zaangażowaniu uczestników okazały się przyjemnym spotkaniem życzliwych sobie osób, otwartych na nowe doświadczenia.

O Annie Krasuckiej

Anna Krasucka – doradca żywieniowy, dietetyk TCM

Zwolenniczka holistycznego podejścia do człowieka i jego edukacji w zakresie rozumienia własnego organizmu. Jest propagatorką profilaktycznego podejścia do zdrowia i naturalnej diety.

Interesują ją zagadnienia długowieczności, metody zachowania zdrowia i urody zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej metodami naturalnymi.

Stworzyła Akademię Odżywiania dla Zdrowia ‘Pięć Smaków’ (www.piecsmakow.com.pl), w ramach, której od lat prowadzi praktyczne warsztaty zdrowego i smacznego gotowania, wyjazdy pro zdrowotne, w tym rodzinne oraz wykłady na temat zdrowego żywienia. Akademia jest placówką kształcenia ustawicznego wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta Stołecznego Warszawa.

Anna Krasucka w swojej kuchni czerpie inspiracje z natury, z polskiej tradycji kulinarnej, z zasad dietetyki tradycyjnej medycyny chińskiej (kuchnia pięciu przemian) oraz swoich licznych podróży (m.in. do Laosu, Kambodży, Indonezji, Tajlandii, Syrii, Jordanii, Izraela, Tanzanii). Prowadzi szkolenia dla firm, w szkołach i przedszkolach na temat zdrowego odżywiania. W Warszawie prowadzi konsultacje indywidualne.

Jest absolwentką „Dietetyki Leczniczej” u Iny Diolosa, sygnowanej przez niemiecko – francuski Avicenna Instytut. Swoją edukację dietetyczną ciągle kontynuuje (wiedza jest potężna i ogromnie interesująca) m.in. w zakresie medycyny żywienia (badania naukowe wskazujące na skuteczność leczenia dietą).

Ukończyła studia magisterskie „Komunikacja interpersonalna” w Niemczech oraz we Francji. Jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego.

Jako ekspert w zakresie odżywiania dla zdrowia jest autorką popularnych artykułów w czasopismach o tematyce zdrowotnej, bywa także gościem w radiu i TV.

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Warsztaty zdrowego gotowania w przedszkolu w Łuszczanowicach”

 1. Stefan napisał(a):

  No super… Widzę, że jak ktoś coś dobrego zrobi, itp. to już żadnego dobrego komentarza się doczekać nie może. No bo tylko psioczyć najlepiej i wytykać 🙂

  Dlatego ja gratuluję wszystkim zaangażowanym w ten projekt: pomysłu, chęci i działania na rzecz zdrowego żywienia naszych dzieci… To ważne! Brawo!


 2. Andrzej Głowacki napisał(a):

  Projekt bardzo dobry, bo w dzisiejszych czasach jedzenie czasami przypomina tablicę Mendelejewa. Powinno być jak najwięcej takich inicjatyw i promowania zdrowego odżywiania, dzięki Madziu


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM