| Subkrybuj kanał RSS

1 Marca – Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2015 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Kultura, Ogólne, Wydarzenia


Z roku na rok w Polsce mamy coraz więcej uroczystości i są coraz liczniejsze. Cieszy rosnąca świadomość tematu wśród rodaków.
Tylko jakoś w Kleszczowie znowu nic oficjalnego w tym temacie nie udało się zrobić. Nie piszę tego by komuś konkretnie robić zarzut. Zarzut jest ogólny do naszej gminnej społeczności. Niewielu dostrzega konieczność organizowania obchodów.
Twój Kleszczów co prawda od 2013 roku zawsze informuje o tym dniu:
http://twoj-kleszczow.pl/2013/03/01/1-marca-narodowy-dzien-zolnierzy-wykletych/
http://twoj-kleszczow.pl/2014/03/01/1-marca-narodowy-dzien-zolnierzy-wykletych-2/

Oprócz tego zorganizowaliśmy spotkanie z badaczem i historykiem losów Żołnierzy Wyklętych Panem Leszkiem Żebrowskim:
http://twoj-kleszczow.pl/2014/04/06/spotkanie-z-historykiem-i-publicysta-ciekawy-temat/

Ale zabrakło sił, chęci, determinacji, by zorganizować jakieś oficjalne obchody w naszej gminie.
Na stronach gminnych parafii próżno szukać mszy świętych w intencji Żołnierzy Wyklętych. Ze strony Urzędu Gminy i Rady Gminy (była sesja przed 1 marca) też nie widać żadnej inicjatywy. Istniejące organizacje społeczne w gminie również sprawę zaniedbały. Nie wiem czy w szkołach temat został potraktowany wyjątkowo, czy odbył się jakiś apel?
Świetne, wyeksponowane miejsce w Kleszczowie jakim jest rondo… właśnie… HDK, mogło zostać nazwane imieniem Żołnierzy Wyklętych, albo konkretnego żołnierza, np. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Obiektywnie pisząc uważam, że HDK samo się broni i każdy z nas wie jak wspaniała i dużo dobrego robiąca jest to organizacja, ale czy potrzebuje wydobywania z niepamięci tak jak Żołnierze Wyklęci? Moim zdaniem nie. Miło by na sercu się robiło wiedząc, że każdy odwiedzający naszą gminę przejeżdżałby przez Rondo im. Żołnierzy Wyklętych, a tym samym dostrzegał, że mieszka tutaj świadoma ważnej historii społeczność.

Nigdy nie jest za późno aby coś w końcu zrobić w tej sprawie. Z tego miejsca – wiedząc, że jest czytane przez decydentów różnych instytucji w gminie – chciałbym prosić abyśmy spróbowali uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych pomnikiem, tablicą pamiątkową. Myślę, że miejsce i fundusze się znajdą. Warto poszperać w historii tutejszych terenów, może mamy na terenie gminy miejsce bezpośrednio związane z działalnością Żołnierzy Wyklętych? Było by to w konsekwencji naturalne miejsce uroczystych obchodów organizowanych co roku 1 marca.
Widząc co się dzieje na Ukrainie myślę, że warto afirmować i pielęgnować postawy patriotyczne, honorowe. Warto w zgodzie z takimi wartościami wychowywać nasze dzieci, a nie w duchu „Róbta co chceta” tudzież innych relatywizmów moralnych.

Odpowiedzi: 4 do wpisu “1 Marca – Dzień Żołnierzy Wyklętych”

 1. cichy napisał(a):

  Juz myslalem ze zapomniales o dzisiejszej dniu panie Jaroslawie ale mnie mile zaskoczyles, plus dla Ciebie.Lepiej pozno niz wcale.Co do swiadomosci naszej spolecznosci,pojechalem dzisiaj do Polo i wiesz ile widzialem wywieszonych „bialo-czerwonych”po drodze? Az 1(jedna),szkoda slow .
  Na ternie naszej gminny dzialal chyba przez jakis czas odzial Danielaka.
  Czy planowany jest jeszcz jakies spotkanie z panem Zebrowskim? Moze cos o walce „lesnych” z UPA.Temat na czasie w swietle jakze chetnego bratania sie naszych”elyt” z Ukraincami.


 2. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Prezydent RP przeszedł wczoraj sam siebie. Ciekawe, czy się „rąbnął”, czy rzeczywiście tak myśli. Coś po tej Japonii złapał „czarną serię”. Wpadka za wpadką.
  https://www.youtube.com/watch?v=X_TbcwjQLV8

  @cichy, co do Danielaka masz rację. Jego oddział działał na terenie naszej gminy. Brali nawet udział w akcji na miejscowy posterunek milicji. Co prawda jest to postać dość kontrowersyjna i ta akcja też różnie jest odbierana przez mieszkańców, którzy pamiętają tamte czasy.


 3. czytelnik napisał(a):

  Poziom hejtu marny.


 4. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Wszystkim zainteresowanym problematyką „Żołnierzy Wyklętych” polecam do obejrzenia dokument o kapitanie Stanisławie Sojczyńskim pseudonim „Warszyc”, który był najbardziej związany z naszym regionem. Szczególnie głośna była akcja odbicia przez KWP, 50 więźniów z aresztu bezpieki w Radomsku (noc z 19/20 kwietnia 1946 roku).

  https://www.youtube.com/watch?v=7-JprdRkr5I


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM