| Subkrybuj kanał RSS

Posiedzenie wspólne Komisji Rady Gminy Kleszczów – wątki budżetowe

17 czerwca 2015 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Rada Gminy, Wideo Relacje


W dniu 10.06.2015 r. Odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rady Gminy Kleszczów. Dzięki pomocy i poświęceniu Andrzeja Gajdy udało nam się sfilmować większą część tego spotkania.
Porządek obrad obfitował w wiele ciekawych tematów. Na początek przedstawiamy te związane z budżetem naszej gminy.

Wójt po Absolucie

Dyskusja i zatwierdzenie sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2014, jest to tzw. absolutorium dla Wójta. Skarbnik gminy, Pani Maria Cłapka szczegółowo omawia wykonanie budżetu za rok 2014. Wątek, który najmocniej w tym punkcie wybrzmiał dotyczy mniejszych o 7 mln zł niż prognozowano wpływów z tytułu opłaty wydobywczej. Czy to jest stały trend i zaczynamy już wchodzić w czasy gdy te przychody będą z roku na rok maleć? Ruszają prace nad Strategią Rozwoju Gminy na lata 2016-2030, należy oczekiwać, że problem spadających dochodów budżetowych zostanie poważnie potraktowany.

Dofinansowanie dotacji

Kolejny punkt, którzy w tym wpisie przedstawiamy dotyczy programu dofinansowywania instalacji odnawialnych źródeł energii. Środki zaplanowane na ten rok zostały już wyczerpane i Radni zaopiniowali pozytywnie wniosek Urzędu by powiększyć pulę na ten cel o dodatkowe 10 mln zł. Początkowo Urząd wnioskował o dodatkowe 5 mln zł, ale w toku dyskusji wyszło, że i to braknie. Zdecydowano „dosypać raz, a porządnie”, żeby już do tematu nie wracać za kilka tygodni. Temat wywołał refleksję u radnego Henryka Michałka co do modelu realizacji tych dofinansowań jaki przyjęto w naszej gminie. Stare powiedzenie brzmi, że „Mądry Polak po szkodzie”, tak i tutaj po czasie zorientowano się, że zebranie wniosków przez gminę, a następnie zorganizowanie dużego przetargu mogłoby obniżyć koszty tego programu. No, ale z drugiej strony dzisiaj każdy z mieszkańców prywatnie decydował się na markę, model danego źródła odnawialnej energii. W modelu zbiorczym wszyscy mieliby to samo.

Inne wątki budżetowe

Przesunięto budowę żłobka na osiedlu Zacisze, 8 mln zł na lata 2016 i 4 mln zł na 2017.
Wprowadzono zmiany w wysokościach oraz zasadach przyznawania stypendiów dla studentów.
Podniesiono stawki tzw. „suszowego” i „mrozowego”.
Zmieniono zasady przyznawania dofinansowań dla odnawialnych źródeł energii. Chodziło o wprowadzenie możliwości korzystania z tych dofinansowań przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. Trwają również prace nad wprowadzeniem dofinansowania do ociepleń budynków.

Odpowiedzi: 11 do wpisu “Posiedzenie wspólne Komisji Rady Gminy Kleszczów – wątki budżetowe”

 1. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Szkoda, że urząd i RG ma gdzieś mieszkańców. Na zebraniu wiejskim w Kleszczowie około 150 osób głosowało wniosek w sprawie zamieszczania wideo relacji z komisji. Jak grochem o ścianę odbił się ten wniosek. Znowu ktoś musi społecznie poświęcać swój czas aby można było zobaczyć jak pracują Radni wybrani przez mieszkańców, mający reprezentować interesy gminy i mieszkańców od których otrzymali mandat zaufania. Co takiego mają do ukrycia? Może wewnętrzne spory zwycięskiego ugrupowania są niewygodne i bronią się jak mogą by tego nie pokazać.


 2. gaguś napisał(a):

  Panie Rzeźnik,znowu udaje pan niemowlę ,albo robi nas pan w „wała”. Podobno pana człowiek nagrywał cała komisję, więc dlaczego nie udostępni pan tego nagrania na swoim portalu. Ponoć pani Tarkowska K. poruszyła w ostrych słowach temat budowy drogi przez wkop,może pozostali radni też coś mówili, może wreszcie zrozumieli jak była pani wójt, swoją głupotę i są za tym że tą drogę powinno wybudować PGE za swoje pieniądze, bo zniszczyli pięć innych dróg.Powoli prawda wychodzi na wierzch, że Chojnowski i reszta jego popleczników nie mieli racji, jak przyszło płacić „rachunki” za swoją i waszą głupotę czy frajerstwo. Oni co swoje ugrali, podobno zatrudnili im ponad 10 swoich osób i to w PGE, a nie w spółkach, o innych rzeczach nie wspominając, tylko że Gminę będzie to ponoć w całości kosztowało ponad 70 mln. zł.Czego się pan obawia panie Jarosławie, chyba jednak rację mają ci co mówią że pan Chojnowski, Rzeźnik,Ciągło, Stawski i radni którzy są z „Razem dla Gminy” to ta sama klika tylko udawają skłóconych, aby dojść do pełni swoich zamierzeń.U nas w Łuszczanowicach głośno mówią ,że dołączył do was nasz radny Michałek M., który podobno na każdej komisji i sesji liże d… Chojnowskiemu i na jego polecenie wygaduje niesamowite głupoty. Ponoć rozpanoszył się jak „dziadowski bicz”,a wnioski które składa to podobno pomysły Chojnowskiego na wyprowadzanie kasy z Gminy, których „wójt” wstydzi albo boi się składać i znalazł sobie do tej roboty idiotę ,który szasta pieniędzmi jakby były jego.Jak pan nie ma w tym żadnego interesu, to dlaczego pan tego nie pokazuje, przecież pan też wprowadzał „nową jakość” rządzenia do Kleszczowa, a może pan się teraz wstydzi, bądź ukrywa,licząc że ludzie już zapomnieli co pan wcześniej głosił. To nic nie da panie Rzeźnik, trzeba było myśleć wcześniej z kim się pan zadaje, mleko się rozlało, a prawda zawsze wygrywa.Pokaż chociaż gram odwagi i honoru panie Jarku !


 3. V. napisał(a):

  Ktoś tu znowu uciekł ze szpitala…
  „…może pozostali radni też coś mówili…” – nie oglądając komisji jakoś dziwne mam przeczucie, że chodzi o dokładnie jednego radnego, prawda Panie Henryku? 😉
  – ah te twoje @Gaguś zakamuflowane próby pokazania z dobrej strony pana radnego H.M. czyt. siebie.
  W poprzedniej kadencji płaciliście grubą kasę „redaktorowi” Kornackiemu to mieliście nagrania sesji, komisji i inne wywiady, a teraz co? Za darmo to się nie chce pójść na komisję, stracić cały dzień, czasami wziąć urlop i dla mieszkańców zrobić nagranie sesji? Nie, lepiej do Twojego Kleszczowa i Rzeźnika mieć pretensje, przecież to jest ich obowiązek…
  Rzeźnik jak nie był jeszcze radnym to latał prawie na każdą komisję i robił nagrania. Może dawny Rozwój wreszcie pokaże jakieś starania, a nie po wyborach pozaszywali się i siedzą cichutko… Siedzieć w radzie, w fundacji, w spółeczkach gminnych i brać kasę to każdy by chciał, a robić coś pro publico bono to nie ma komu.


 4. Jarosław Rzeźnik napisał(a):

  @Gaguś:
  Panie Henryku, nie żaden mój człowiek, a Andrzej Gajda, któremu się chciało i poświęcił swój czas aby wysłuchać i jednocześnie zarejestrować na wideo wspólne posiedzenie komisji.
  Nowa Jakość niestety z urzędu robić tego nie chce, tak samo jak przed nimi Rozwój.

  Jeśli Panu spieszno do nagrań to czemu nie zgłosi się Pan do mnie po oryginał i samemu, szybciej nie obrobi i nie wrzuci do Internetu?
  Ja robię co mogę, w wolnych chwilach, których nie mam dużo.

  Reszty Pana insynuacji i wywodów na temat mojej osoby nie chce mi się komentować, bo to klasyczny potok półprawd i manipulacji.


 5. ktoś napisał(a):

  Dobrze, że tym razem nikt Wam nie zakazał i tę relację zawiesiliście, choć niepotrzebnie wybiórczo. Podzielenie filmu na mniejsze części i ustawienie na noc przekazania na serwery nie jest wcale takie czasochłonne jak piszesz. Myślę, że zdecydowanie więcej, zajmuje wyszukiwanie i wycinanie wybranych fragmentów jak zrobiłeś to powyżej.

  Bezsprzecznie najwięcej czasu poświęcił tutaj operator i chwała mu za to. Nikt jednak nie zmusza was do nagrywania, a jak już nagracie to warto upublicznić. Nawet mimo niekorzystnego przebiegu wydarzeń dla wójta, a nie jak poprzednio po wielu zapowiedziach nie zrobiliście tego. Okazało się, z tego co tłumaczyłeś, że w wolnym państwie ktoś wam tego zakazał. W takich sytuacjach rzeczywiście szkoda waszego czasu na sterczenie przy tym statywie. Więc może lepiej, dla oszczędności czasu, wcześniej zapytać wójta czy sekretarza czy pozwolą wam upublicznić to co zamierzacie nagrać?

  Teraz Ty manipulujesz, bo to nie TY sam wprowadziłeś nagrywanie i upublicznianie nagrań z komisji czy sesji. Gdyby nie poparli tego pomysłu radni Rozwoju, to byłbyś jak wołający na pustyni i nic byś nie wskórał. Trzeba uczciwie oddać, że gdyby Rozwój zachowywał się jak dzisiaj RdGK, to nie byłoby żadnych nagrań do dziś i nie miałbyś, jak się chwalisz, w tym zakresie żadnego sukcesu. Nie zapominaj o tym.

  Śmiem nawet twierdzić na podstawie obserwowanej ostrej walki obecnej władzy o niepublikowanie nagrań z komisji, że obecna rada i wójt na pewno by tego nie wprowadzili. Według mnie ubolewają nawet nad tym, że z sesji niestety muszą paradoksalnie właśnie dzięki Rozwojowi, bo jak pisałem w pojedynkę tego byś nie przegłosował. Do dziś byśmy nie wiedzieli co dzieje się w ratuszu.

  RdGK pewnie najchętniej i to by zlikwidowali, ale to już byłby krok za dużo w oczach opinii publicznej i na szczęście miejmy nadzieję się nie odważą.


 6. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @ktoś, obejrzałem całą komisję i osobiście uważam, że puszczanie całości materiału jest gorszą opcją dla odbiorcy. To ponad 4 godz. nagrania, w którym część punktów jest głosowane bez żadnej zbędnej dyskusji i wraca to później na sesję. Można więc z tymi punktami zapoznać się z nagrania sesji. W tej komisji były w sumie cztery „nośne”tematy warte dodatkowego opisu. Dwa już są zamieszczone tzn. temat budżetu i absolutorium (dalszy ciąg dyskusji jest jeszcze w nagraniu z sesji) oraz temat dotacji do urządzeń ograniczających emisję z ciągle wracającym tematem dociepleń budynków.
  Wkrótce powinno nam się udać zamieścić pozostałe dwa tematy tj. sprawa drogi przez wkop, która wywołała dość burzliwą i emocjonalną dyskusję oraz temat stypendium motywacyjnego dla studentów. Ten drugi temat wrócił podczas sesji, gdzie wywiązała się dyskusja i wprowadzono zmiany proponowane przez radnego Henryka Michałka już podczas komisji. Trudno powiedzieć jakby skończyło się to głosowanie nad jego wnioskiem, gdyby nie poparcie jego koncepcji dwukrotnych wypłat stypendium (czyli tak jak dotychczas) przez radną Agnieszkę Szczęsną. Pewnie gdyby nie ten drugi głos w sprawie, to wniosek pana Michałka przepadłby na sesji ze względów politycznych.


 7. Ilona napisał(a):

  @Pzemysław Grzegorczyk zwracam się do Pana ponieważ obejrzał Pan całą relację, interesuje mnie jakie powody spowodowały przesunięcie pieniędzy na budowę przedszkola i żłobka na kolejne lata, czy było to szerzej omawiane?


 8. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @Ilona,niestety dokładne przyczyny nie zostały podane. Pytałem o to także w piśmie do Wójta, na które w dniu 05.05.2015 roku dostałem następującą odpowiedź:
  „Przesunięcie w budżecie środków na zadanie „budowa przedszkola i żłobka w Kleszczowie” spowodowane jest tym, że w bieżącym roku nie zostanie wykorzystana cała kwota. Obecnie trwa oczekiwanie na uzyskanie pozwolenia na budowę”
  Przesunięcia zostały zaprezentowane przez panią Skarbnik w taki sposób, że z budżetu za 2015 rok zdjęto 4 mln.zł z tego zadania, natomiast w budżecie na rok 2016 planowane jest zwiększenie o 8 mln. zł i w 2017 roku o 4 mln. zł.
  Patrząc na te plany można przypuszczać, że w tym roku inwestycja nie ruszy, a zakończenie pod klucz pewnie planują na 2017 rok, skoro w 2017 są jeszcze 4 mln w budżecie na tą inwestycję.


 9. ktoś napisał(a):

  @Przemysław Grzegorczyk, widzisz właśnie o tym pisałem. Gdybyście zamieścili cały materiał to taka @Iwona czy inny @ktoś mógłby materiał sobie prześledzić i ocenić samemu co jest dla nich wartościowe, a co można spokojnie pominąć. Pani @Iwona nie musiałaby zadawać pytań i opierać się na twojej opinii. Mogłaby po prostu ocenić to sama. Poza tym, jeśli tak bardzo chcecie odbiorcy pomóc się odnaleźć można zawsze dodać „legendę”, w której wystarczy podać czas/ czy przedział czasu gdzie dany temat jest poruszany.

  W kwestii tego materiału pozwolę sobie odnieść się tylko do jednej kwestii, która mnie jako mieszkańca uderzyła najmocniej. Mianowicie, widać na pierwszym filmie ogromną urzędniczą arogancję i butę. Mamy tutaj kuriozalną sytuacją kiedy zapytana przez radnego skarbniczka gminy nie potrafi odpowiedzieć konkretnie na proste i oczywiste pytanie – co było przyczyną niewykonania planu po stronie przychodów? Co było powodem ich zmniejszenia względem planu o 7 milionów? Próbuje wraz z sekretarzem udowadniać, że radny ma niewątpliwie garb i pyta o niemożliwe. Po czym skarbniczka przygotowuje się w ciągu kilku chwil, wykorzystując czas wywiązanej dyskusji pomiędzy sekretarzem, a pytającym radnym i odpowiada jednym zdaniem na jego pierwotne pytanie. Okazuje się, że można tyle tylko, że trzeba się przygotować.

  W tym miejscu nasuwa się smutna refleksja, niestety ta dyskusja i opryskliwy atak na radnego miała tylko zakamuflować nieprzygotowanie i ignorancję urzędników, w myśl zasady najlepszą obroną jest atak. W rzeczywistości na pytanie odpowiedź była banalna, tyle tylko, że nikogo to w urzędzie wcześniej nie zainteresowało i nikt wcześniej niestety nie próbował nawet o to zapytać. Czyli widać zupełny brak chęci dociekania i dbałości o finanse gminy. Gdyby wcześniej zainteresował się tym wójt czy sekretarz czy nawet skarbniczka, odpowiedź padłaby natychmiast bez tej durnej dyskusji i nerwowego wertowanie papierów, jak widać na wideo. Pokazuje bezlitosny obraz urzędniczego braku zainteresowania sprawami strategicznymi dla Kleszczowa. Byleby słupki się zgadzały, bo najważniejsze żeby RIO nie miało uwag. A brak 7 baniek? A kogo to interesuje? Strach pomyśleć jak wyglądają inne tematy. Patrząc na stan realizacji inwestycji, czy te ciągłe wymiany nowych chodników na nowsze (patrz Łękińsko), można przypuszczać, że ignorancja i bałagan jest większy niż można przypuszczać, a takie sytuacje jak ta opisana przeze mnie powyżej tylko to niestety potwierdzają. A może o to chodzi, bo jak wiemy w mętnej wodzie… itd.


 10. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @ktoś, muszę przyznać, że komentarz @Ilona przekonał nas, że trudno podzielić działanie komisji na sprawy ważne i mniej ważne. Jednego interesuje to, drugiego tamto. Przymierzaliśmy się do puszczenia komisji w częściach z komentarzami poszczególnych wątków. Niestety przypadki losowe chodzą po ludziach i trochę by się to opóźniło. Dlatego wkrótce zamieścimy całą wideo relację z komisji wspólnych. Materiał jest już częściowo zredagowany. Chwilowo ograniczamy się jedynie do opisu, w której minucie kolejnych części, poruszane są poszczególne wątki. Z powodów tzw.czasowych nie udało się nagrać komisji do końca i brakuje ostatnich dwóch punków dotyczących pozwolenia na sprzedaż ziemi przez FRGK dla dwóch spółek oraz punktu sprawy różne i wolne wnioski. Co do sprzedaży gruntów temat był też na sesji i spółka zajmująca się mieleniem plastiku dostała decyzję odmowną. Tak więc temat inwestycji odpadowych na terenie gminy chwilowo wywietrzał radnym z głowy.
  Jeszcze raz należy podziękować panu Andrzejowi, który poświęcił prawie 5 godzin swojego prywatnego czasu na nagranie tego materiału. Nagranie wideo ma ponad 4,5 godziny, a przecież w trakcie jeszcze były przerwy.


 11. gaguś napisał(a):

  @ J.Rzeźnik, „V” dziękuję że w waszym przekonaniu jestem jednym z radnych obecnej kadencji i to na dodatek tak doświadczonym radnym. Muszę was jednak zmartwić, że ja nie jestem radnym do którego mnie przypisujecie, ani żadnym innym radnym. Jeżeli twierdzicie ,że jestem bardzo podobny do pana radnego z Wolicy to czemu nie, muszę chyba wystartować w przyszłych wyboraćh skoro tak wysoko mnie oceniacie.Jedno o czym chcę was zapewnić to to ,że nie przestanę pisać o was , bo to wy narobiliście bigosu w Gminie, a teraz kity podkuliliście i cicho-sza, bo może jeszcze coś uda się wydębić od Sławka i jego kolesi. Gdzie jest teraz Tarkowska, która wam we wszystkim pomagała, a gdzie wy jesteście naiwni ,wykolegowali was jak chcieli. Nie udawajcie że nic takiego nie miało miejsca, bo wszyscy dobrze wiedzą co wam proponowali, a co dostaliście, wam wszystkim chodziło i chodzi tylko o kariery i apanaże osobiste, a Gmina i jej dobro obchodzi was tyle co konia jak się qwóz przewróci. cześc gaguś!


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM