| Subkrybuj kanał RSS

Wideo relacja z XIX sesji Rady Gminy Kleszczów

1 kwietnia 2016 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Ogólne, Rada Gminy, Wydarzenia


Na stronie internetowej Urzędu Gminy, dostępna jest już wideo relacja z XIX sesji Rady Gminy Kleszczów, która odbyła się 30.03.2016 r.
Główny punkt porządku obrad sesji dotyczył odwołania radnego Sławomira Ślugi z funkcji przewodniczącego RG. Wniosek złożyła grupa ośmiu radnych. W tajnym głosowaniu obecny przewodniczący został odwołany w stosunku 8:6 i jednym głosie nieważnym.

Radna Kazimiera Tarkowska poprosiła wnioskujących o uzasadnienie tej decyzji. Tu w moim odczuciu zaczął się prawdziwy kabaret. Większość z wspomnianej ósemki twierdziła, że główną przyczyną było to, iż Przewodniczący nie potrafił zjednoczyć Rady Gminy i zachęcić do wspólnego działania. Według nich nowa kandydatura ma to zmienić. Potwierdził to kandydat szykowany na to stanowisko, radny Michał Michałek. Dołożył jeszcze od siebie, że będzie się starał przyspieszyć inwestycje gminne. Trzymam za słowo.

Od dłuższego czasu obserwuję życie polityczne w gminie i śmiem twierdzić, że pierwszy punkt jest raczej nie do zrealizowania. Po tej sesji raczej już nie da się zjednoczyć Rady Gminy. Co do drugiego punktu, to zobaczymy jaki wpływ będzie miał nowy przewodniczący na sprawność działania władzy wykonawczej w osobie Wójta i podległych mu urzędników.

Ciekawe uzasadnienie padło też z ust radnego Andrzeja Zięby. Jednym z powodów podpisania się pod wnioskiem, było to, że obecnie wnioski składane przez radnych są realizowane opieszale lub wcale. Panie Radny, od kiedy sprawuje Pan mandat radnego? Jaki wpływ ma przewodniczący rady na szybkość realizacji wniosków. Czy przetrzymywał jakieś wnioski lub „zamiatał je pod dywan”? Obowiązkiem przewodniczącego jest przekazać wnioski w regulaminowym terminie, odpowiednim organom i na tym jego rola się kończy.

Szkoda, że zabrakło Radnym odwagi, by przyznać że decyzja o odwołaniu jest czysto polityczna. Bynajmniej ja to tak odbieram. Potwierdzeniem przypuszczeń jest wypowiedź radnego Konrada Krawczykowskiego, który jako jeden z zarzutów postawił wypisanie się przewodniczącego Ślugi, ze Stowarzyszenia Razem Dla Gminy Kleszczów.

A cóż pozytywnego można powiedzieć o tych rewolucyjnych zmianach w Radzie Gminy, dokonanych może w sposób kabaretowy?
No cóż, wobec tego zastoju, niemocy i braku „nowej jakości” każdą zmianę należy jednak przywitać z nadzieją, że coś się rzeczywiście zmieni w kwestii funkcjonowania władz samorządowych w naszej gminie. Może to jest jakieś przebudzenie sumień części radnych, może zaczyna docierać do części z nich, że tak naprawdę marnują duże zwycięstwo wyborcze i pokładane w nich nadzieje? Jeśli takie są motywacje grupy, która dokonuje tego „szarpnięcia” w samorządzie to obiektywnie i szczerze należy trzymać kciuki. Kiepsko wykonany, nie do końca przemyślany w kwestiach personalnych, ale zrozumiały ruch.

To by było na tyle w temacie. Zostaje oczekiwać na owoce tej zmiany i lepszą jakość, a zamierzam się z wielką uwagą przyglądać dalszym poczynaniom Rady Gminy z nowym przewodniczącym na czele.

W dalszej części sesji dyskutowano nad zmianami w budżecie na 2016 rok. W trzeciej części prawie całość poświęcona jest podjęciu uchwały w sprawie określenia kierunków działania Wójta Gminy Kleszczów. Chodzi tu o tak zwane zielone światło w temacie zagospodarowania terenów wokół Solparku na podstawie niedawno opracowanej rekomendacji. Jak zwykle przy tym temacie dyskusja była dość burzliwa tyle, że dalej nic ona nie wnosi w uporządkowanie tamtych terenów. Uchwałę podjęto większością głosów i miejmy nadzieję, że w końcu coś się tam ruszy. Obawiam się tylko o przejrzystość tych działań dla nas czyli mieszkańców. Co prawda Wójt zapewnia, że nic bez Rady i bez Nas, ale życie już nie raz pokazało, że takie slogany często idą w zapomnienie. Oby to „zielone światło” nie oślepiło urzędu.

Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM