| Subkrybuj kanał RSS

Wideo relacja z XIX sesji Rady Gminy Kleszczów

1 kwietnia 2016 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Ogólne, Rada Gminy, Wydarzenia


Na stronie internetowej Urzędu Gminy, dostępna jest już wideo relacja z XIX sesji Rady Gminy Kleszczów, która odbyła się 30.03.2016 r.
Główny punkt porządku obrad sesji dotyczył odwołania radnego Sławomira Ślugi z funkcji przewodniczącego RG. Wniosek złożyła grupa ośmiu radnych. W tajnym głosowaniu obecny przewodniczący został odwołany w stosunku 8:6 i jednym głosie nieważnym.

Radna Kazimiera Tarkowska poprosiła wnioskujących o uzasadnienie tej decyzji. Tu w moim odczuciu zaczął się prawdziwy kabaret. Większość z wspomnianej ósemki twierdziła, że główną przyczyną było to, iż Przewodniczący nie potrafił zjednoczyć Rady Gminy i zachęcić do wspólnego działania. Według nich nowa kandydatura ma to zmienić. Potwierdził to kandydat szykowany na to stanowisko, radny Michał Michałek. Dołożył jeszcze od siebie, że będzie się starał przyspieszyć inwestycje gminne. Trzymam za słowo.

Od dłuższego czasu obserwuję życie polityczne w gminie i śmiem twierdzić, że pierwszy punkt jest raczej nie do zrealizowania. Po tej sesji raczej już nie da się zjednoczyć Rady Gminy. Co do drugiego punktu, to zobaczymy jaki wpływ będzie miał nowy przewodniczący na sprawność działania władzy wykonawczej w osobie Wójta i podległych mu urzędników.

Ciekawe uzasadnienie padło też z ust radnego Andrzeja Zięby. Jednym z powodów podpisania się pod wnioskiem, było to, że obecnie wnioski składane przez radnych są realizowane opieszale lub wcale. Panie Radny, od kiedy sprawuje Pan mandat radnego? Jaki wpływ ma przewodniczący rady na szybkość realizacji wniosków. Czy przetrzymywał jakieś wnioski lub „zamiatał je pod dywan”? Obowiązkiem przewodniczącego jest przekazać wnioski w regulaminowym terminie, odpowiednim organom i na tym jego rola się kończy.

Szkoda, że zabrakło Radnym odwagi, by przyznać że decyzja o odwołaniu jest czysto polityczna. Bynajmniej ja to tak odbieram. Potwierdzeniem przypuszczeń jest wypowiedź radnego Konrada Krawczykowskiego, który jako jeden z zarzutów postawił wypisanie się przewodniczącego Ślugi, ze Stowarzyszenia Razem Dla Gminy Kleszczów.

A cóż pozytywnego można powiedzieć o tych rewolucyjnych zmianach w Radzie Gminy, dokonanych może w sposób kabaretowy?
No cóż, wobec tego zastoju, niemocy i braku „nowej jakości” każdą zmianę należy jednak przywitać z nadzieją, że coś się rzeczywiście zmieni w kwestii funkcjonowania władz samorządowych w naszej gminie. Może to jest jakieś przebudzenie sumień części radnych, może zaczyna docierać do części z nich, że tak naprawdę marnują duże zwycięstwo wyborcze i pokładane w nich nadzieje? Jeśli takie są motywacje grupy, która dokonuje tego „szarpnięcia” w samorządzie to obiektywnie i szczerze należy trzymać kciuki. Kiepsko wykonany, nie do końca przemyślany w kwestiach personalnych, ale zrozumiały ruch.

To by było na tyle w temacie. Zostaje oczekiwać na owoce tej zmiany i lepszą jakość, a zamierzam się z wielką uwagą przyglądać dalszym poczynaniom Rady Gminy z nowym przewodniczącym na czele.

W dalszej części sesji dyskutowano nad zmianami w budżecie na 2016 rok. W trzeciej części prawie całość poświęcona jest podjęciu uchwały w sprawie określenia kierunków działania Wójta Gminy Kleszczów. Chodzi tu o tak zwane zielone światło w temacie zagospodarowania terenów wokół Solparku na podstawie niedawno opracowanej rekomendacji. Jak zwykle przy tym temacie dyskusja była dość burzliwa tyle, że dalej nic ona nie wnosi w uporządkowanie tamtych terenów. Uchwałę podjęto większością głosów i miejmy nadzieję, że w końcu coś się tam ruszy. Obawiam się tylko o przejrzystość tych działań dla nas czyli mieszkańców. Co prawda Wójt zapewnia, że nic bez Rady i bez Nas, ale życie już nie raz pokazało, że takie slogany często idą w zapomnienie. Oby to „zielone światło” nie oślepiło urzędu.

Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Zakład termicznego przekształcania odpadów medycznych... (1)
  • Avatar użytkownikaNowy mieszkaniec { Hej, jestem nowym mieszkańcem i temat tych śmieci mnie wyjątkowo smuci. Kto w ogóle tutaj dopuścił takie działalności w strefach? Od kiedy mamy z tym... } – Sep 30, 10:25 PM
 • Przebudowa Głównej- bezradność, niemoc i... (2)
  • Avatar użytkownikaMieszkanka { Podobno pani od sprzątania przesiaduje ostatnio w gminie, to masz taki nadzór nad czystością. } – Sep 30, 10:08 PM
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Witam,nie koniecznie temat związany z ulicą główną. Jestem bardzo zaniepokojony sytuacją jaka dzieje się w Solparku od kilku tygodni. Jestem ojcem dziecka, które uczęszcza do... } – Sep 28, 10:12 PM
 • Co z odpadami na Głównej? (2)
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Pewnie nietrudno, o ile Ekoregion zgłosił w Urzędzie, że nie odbierze odpadów z tego odcinka drogi. Jeżeli zgłosili, to widać w urzędzie nie ma nikogo... } – Aug 15, 11:16 PM
  • Avatar użytkownikaEfka { Tak trudno było w porozumieniu z Komunalką dla tych kilkudziesięciu posesji zorganizować dowiezienie pojemników ze śmieciami do miejsca dostępnego dla śmieciarki z Eko-Regionu? Przemek tym... } – Aug 15, 3:10 PM
 • Kleszczów kontratakuje! (2)
  • Avatar użytkownikaKika { A nie pisałam!!! Radny wrócił z urlopiku i juź to dzięki niemu rada podjęła uchwałę no i oczywiście jego ruchowi na Facebooku. Źałosne to trochę.... } – Jul 15, 11:42 AM