| Subkrybuj kanał RSS

Nowy regulamin przyznawania stypendium za wyniki w nauce z środków FRGK

6 czerwca 2016 | Autor:
Kategoria: FRGK, Kleszczów


Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów zaprezentowała na swojej stronie internetowej nowy regulamin przyznawania stypendium, dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów.Regulamin wchodzi w życie jeszcze w tym roku szkolnym i akademicki tj.2015/2016

Kilka tematów jest dla mnie mało zrozumiałych. Termin składania wniosków jest chyba „małym” nieporozumieniem, ponieważ w czerwcu nie na wszystkich uczelniach kończą się zaliczenia sesji. Z regulaminu wnioskuję, że nie tyle średnia na indeksie, czy świadectwie, będzie miała decydujący wpływ podczas pracy komisji, a w głównej mierze wybitne osiągnięcia i udział w różnego rodzaju projektach, potwierdzony przez uczelnię. W ubiegłym roku ze stypendium skorzystało około 60 studentów. Teraz będzie maksymalnie 12. Dochodzi jeszcze granica wieku 25 lat. a co ze studentami medycyny, którzy kończą studia w wieku 26 lat?

W szkołach podstawowych będzie nagradzanych sześciu najlepszych uczniów z terenu całej gminy, w gimnazjum trzech a w szkołach ponadgimnazjalnych sześciu uczniów. Są to wartości maksymalne, bo regulamin zastrzega, że w przypadku braku wybitnych osiągnięć, liczba nagrodzonych może być mniejsza.

Gdzieś przecież cięć trzeba szukać, jak to powtarza ciągle nowa władza, tylko dlaczego akurat w tej grupie. Po podatkach przyszła kolej na młodzież. Można przełknąć podstawówki i gimnazja, bo tu są małe koszty ponoszone przez rodziców. Darmowe książki, obiady, dojazdy i szkoła na miejscu. W przypadku studenta, to jest jednak niemały koszt samego utrzymania. Dojazdy na uczelnię, wynajem mieszkania lub akademik. Taki zastrzyk pieniędzy często pokrywał prawie roczne koszty mieszkania. Teraz niejeden zastanowi się, czy nie podjąć pracy i wybrać kierunków zaocznych. Po prostu nie wszystkich stać na kształcenie dzieci, przy obecnych zarobkach. Czy to wpłynie na ich wykształcenie pozytywnie? Szczerze w to wątpię.

Warto jeszcze nadmienić, że program Rządowy 500+ jest kierowany tylko do młodzieży w wieku 17 lat. Studentów już nie obejmuje, a wiadomo, że w przypadku studiów stacjonarnych, całe obciążenie utrzymania studenta spada na rodziców. Czy jednak ta decyzja nie była zbyt pochopna? Ciekawi mnie jak głosował Zarząd za zmianą regulaminu.Jest tam dwóch młodych członków w Zarządzie, którzy pewnie też mieli okazję korzystać z tego wsparcia. W takim razie, chyba dobrze wiedzą, co znaczy taki „zastrzyk” gotówki. Co na te zmiany Rada Gminy, jako organ nadzorczy nad Fundacją?

Jeżeli już FRGK jest taka biedna, to dlaczego nie próbowano pójść innym tropem? Są różne według mnie lepsze rozwiązania. Można było obciąć trochę sumę wypłacanych środków, lub podnieść trochę średnią o jakieś 0,1-0,5, aby nagradzać naprawdę już tych najlepszych. Zastanawiam co się stanie jak 20-30 studentów wykaże się podobnymi osiągnięciami. Na jakiej podstawie komisja odrzuci tych 18 studentów? Oby to nie były preferencje dla znajomych i rodziny „króliczka”. Pytań jest wiele. Zapraszam do dyskusji w komentarzach, szczególnie młodzież i rodziców, którzy z pewnością odczują te zmiany. Co Państwo o tym myślicie?

Regulamin dostępny jest na stronie http://www.fundacja-kleszczow.pl/mieszkancy.html

Regulamin

Odpowiedzi: 14 do wpisu “Nowy regulamin przyznawania stypendium za wyniki w nauce z środków FRGK”

 1. student napisał(a):

  Kto czytał nowy regulamin nagradzania najwybitniejszych uczniów i studentów z FRGK, ten wie, że od teraz takich nagród nie będzie (chyba, że ktoś jest geniuszem na miarę Einsteina). Drugim zabezpieczeniem przed wypłatą takich nagród jest kryterium terminu składania wniosków (30-06), a wiadomo, że na niektórych uczelniach jeszcze w lipcu trwa sesja. Poza tym regulamin ma błędy merytoryczne w treści, np. odnośniki do punktów, których nie ma (zobacz § 7) 🙂
  Wszyscy uczniowie i studenci bardzo dziękują i podziwiają pana Prezesa Mazura za geniusz ułożenia regulaminu.
  Już wiadomo komu przyznać dodatkową nagrodę 500 zł oraz tytuł „Talent Roku”. Można będzie teraz robić śniadanka biznesowe codziennie.
  A uczniakom powiem krótko: kto chodzi lub nie chodzi do szkoły i tak kopie doły. 🙂
  Niezorientowanych po szersze info odsyłam na stronę fundacja-kleszczow.pl


 2. student napisał(a):

  Cieszę się Przemek, że swoim wątkiem zwróciłem wreszcie Twoja uwagę, bo aż zrobiłeś nowy temat na forum – brawo.
  Jednak muszę jeszcze napisać parę słów wyjaśnienia, bo po Twoim artykule wnoszę, że nie kumasz o co chodzi w tym regulaminie. Poza tym nie masz rozeznania, ile kosztuje roczny wynajem mieszkania w łodzi, Wrocławiu, Krakowie, czy nawet takiej głupiej Warszawie (uważasz, że do tej pory nagrody z FRGK to pokrywały?). Aha i zastanawia Cię co się stanie jeśli 20-30 studentów wykaże się podobnymi osiągnięciami ? Pytam się Ciebie jakimi wybitnymi osiągnięciami ? Zrobią habilitację na studiach, czy napiszą jakieś dzieło ? A może wymyślą perpetuum mobile ?
  Po pierwsze regulamin jest tak genialnie ułożony, aby prawie nikt nie dostał nagrody (chyba, że jakiś rodzynek zbierze 5 tysięcy, ale musi mieć plecy). Wiek, termin, wybitne osiągnięcia na młodszych rocznikach, mówią same za siebie.
  Po drugie ciekawi Cię jak Zarząd głosował za zmianą regulaminu? 🙂 To Ci odpowiem-Zarząd ten regulamin wymyślił i uchwalił i chociaż jest tam 2 młodych ,którzy kiedyś (jak piszesz) mogli korzystać, to teraz mają to gdzieś. Wiesz ile teraz biorą wypłaty, jako Zarząd ? Tak, że wyluzuj, bo ma nie być nagród i basta.
  Ja tylko podpowiem uczniom i studentom – pamiętajcie kto Wam zabrał nagrody z FRGK i dlaczego.
  Osobiście poprę każdego radnego, który usunie ten Zarząd i przyznam mu nagrodę Talent Roku oraz zaproszę na śniadanko biznesowe.


 3. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @student, co do kosztów mieszkania, to zależy czego się szuka. W Łodzi bez problemu znajdziesz od 350 do 400 zł. Co do tych osiągnięć w regulaminie, to chyba tylko pomysłodawcy wiedzą w czym rzecz. W podstawówkach, gimnazjach, liceach, można się chociaż wykazać udziałem w olimpiadach przedmiotowych. W przypadku studenta, trzeba by pewnie przystąpić do jakiegoś programu badawczego na uczelni i zakończyć go sukcesem. Na politechnikach podejmują takie działania.
  Ten nowy „twór” ma tyle znaków zapytania, że nie da się na nie odpowiedzieć. Podpierają się nawet takimi zapisami, jak w pkt.5

  5. Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich nagród pomimo przewidzianych na ten cel środków w przypadku braku wybitnych osiągnięć dla poszczególnych kategorii szkół.
  W przypadku nieprzyznania nagrody dla złożonych wniosków komisja nie przedstawia uzasadnienia.

  Czyli student uważa, że osiągnął wybitne osiągnięcie, a komisja ma inne zdanie i nie ma zamiaru się z tego tłumaczyć. Ciekawe rozwiązanie.

  A we wstępie przeszli sami siebie.

  Przez wybitne osiągniecie naukowe należy rozumieć osiągnięcie wyróżniające się na tle innych osiągnięć w danym roku szkolnym czy akademickim z uwzględnieniem prestiżu określonych olimpiad, konkursów, projektów czy zdobytej ponadprzeciętnej i udokumentowanej wiedzy w danej dziedzinie. W tym rozumieniu fakt posiadania świadectwa z wyróżnieniem czy sam udział we wspomnianych konkursach nie jest automatycznie traktowane jako wybitne osiągnięcie. Wybór laureatów oraz kolejność przyznanych przez komisję miejsc ma charakter uznaniowy.

  I tu przychylam się do Twojego toku rozumowania, że chyba trzeba wynaleźć rakietę, co bez paliwa doleci na Marsa, albo kolejny pierwiastek do tablicy Mendelejewa. Jakby to Pawlak powiedział „Toż to siok”

  W tym miejscu trzeba przyznać, że regulamin tworzony przez poprzedni zarząd był dużo bardziej sprawiedliwy i przynajmniej czytelny. Nagradzano jedynie kierunki ścisłe, na które jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy, ale nagrody były przyznawane na przejrzystych zasadach.

  Przychylam się do Twojego poparcia dla radnych, którzy odważą się „wysypać” obecny zarząd, pod jednym warunkiem, że w nowym zarządzie zasiądą kompetentni ludzie wyłonieni w drodze konkursu, a nie z nadania. Kasa jest na tyle konkretna, że pewnie znajdą się chętni. A jeśli stawiamy na standard, że nie chcemy aby to był ktoś z poza gminy, to zrobić nabór wewnętrzny poprzez rozmowy kwalifikacyjne. Dla mieszkańców byłoby przejrzyste jakby wybrali z 8-10 w rozmowach i dopełnili selekcji podczas sesji. Sesje są nagrywane, więc przejrzystość wyboru byłaby zachowana.


 4. Szkoda słów napisał(a):

  Jedyne co można powiedzieć to szkoda słów.
  Koszty utrzymania w większym mieście Warszawa/Kraków/Gdańsk wynoszą nie mniej niż 900 zł ( przy czym zakładam mieszkanie w akademiku(400-500 zł, marne wyżywienie(300 zł miesięcznie ) dojazdy i inne rzeczy. Nie chodzi już nawet o to, żeby utrzymać się za to stypendium bo ale zawsze to był miły dodatek chociażby na kulturę (kino, koncert itd). Czy te 60 osób, które otrzymałoby stypendium w wysokości 1500 zł rocznie to tak wiele? Według mnie nie, aczkolwiek jak widać władza ma inne ważniejsze wydatki. Pomijam już fakt, że za pierwszym razem w regulaminie znalazł się zapis o nagrodzie dla studentów za średnią 6.0 co świadczy wyłącznie o niekompetencji osób, które go układały. Do tego dochodzi ten termin, 30 czerwca.. śmiech i jeszcze raz rozpacz. Nie tędy droga do obcinania budżetu. Swoją drogą chętnie zapoznałbym się z raportem finansowym fundacji za ostatni rok i sam poszukał cięć. Jeżeli ktoś wie gdzie się takowy znajduję i czy jest do publicznego wglądu proszę o informację.


 5. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @Szkoda słów. Łatwo policzyć. Stypendium średnio wychodziło ponad 2000 tys, czyli roczny koszt to około 12-15 tys.zł dla studentów. Dużo większa kasa chyba szła na pozostałe szkoły. Podstawówka miała chyba średnią 5, gimnazjum 4,5 a licea 4,0. W tych grupach sporo osób się łapało. Sprawozdanie finansowe na 100% w FRGK i możliwe, że u Wójta, bo co rok FRGK składa sprawozdania do gminy. Tylko pytanie czy te papiery podlegają pod udostępnienie informacji publicznej. Można się pewnie też pewnych informacji domagać od Rady Gminy, jako organu nadzorczego nad FRGK. Chyba to nie jest utajnione skoro na zebraniach przedwyborczych KWW „Razem Dla Gminy Kleszczów” rzucano konkretnymi kwotami wydanymi przez poprzedni zarząd na poszczególne cele.


 6. Szkoda słów napisał(a):

  Jeżeli chodzi o podstawówki i gimnazja to sprawa według mnie jest również absurdalna. No bo załóżmy, że nie każdy wyróżnia się w nauce. Jedni odnajdą się w sporcie, inni w nauce a jeszcze inni w np. konkursach wiedzy pożarniczej.. Wrzucanie wszystkich pod jedną kategorie jest głupie i nieuzasadnione. To tak jakby oceniać małpę i rybę tylko i wyłącznie według kryterium czy uda im się wspiąć na drzewo.
  Studenci zrozumieją ten system ale dla dzieci może wydawać się to niesprawiedliwe.


 7. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @Szkoda słów. To z założeniami tego nowego tworu, ma rozstrzygać komisja kwalifikacyjna. Ciekawe jak podejdą do takiego tematu w przypadku gimnazjum, gdzie są tylko trzy nagrody. Przypuśćmy, że wnioski składają uczniowie z podobną średnią. Są wśród nich uczestnicy olimpiad na szczeblu powiedzmy powiatowym. Są tu różne dziedziny, historia, polski, matematyka, itp. oraz wspomniane przez Ciebie tematyczne, jak z wiedzy pożarniczej, pierwszej pomocy, recytatorskie. Na dodatek z kilka osób z osiągnięciami sportowymi na poza gminnym szczeblu. Współczuję tej komisji, która ma ocenić, komu się te pierwsze trzy miejsca należą. Matma królowa nauk, polski i historię skreślić? A co ze sportem? Tam trzeba wiele potu zostawić, aby do czegoś dojść. Wytłumacz teraz takiemu młodzieńcowi w przedziale 14-16 lat, że to co robi nie ma żadnej wartości w mniemaniu szanownej komisji.

  Wystarczy wejść na stronę internetową kleszczowskiego gimnazjum. Jest wzmianka, że trójka uczniów uzyskała tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Wiedzy o Społeczeństwie. To tylko jeden przedmiot.


 8. student napisał(a):

  Ludzie czytajcie ze zrozumieniem. Za średnią i udział w konkursach i olimpiadach nagrody się nie należą. W ogóle mają się nie należeć. Jak wymyśli ktoś perpetuum mobile, to wtedy pogadamy. A słyszałem, że podobno Prezes służbowym samochodem woził dzieci do szkoły, czy to prawda i ktoś to widział ?


 9. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @student, perpetuum mobile w tej sprawie jest takie, że albo nas stać i płacimy stypendia na przejrzystych zasadach, czyli np. średnia, lub nas nie stać i nie płacimy wcale.Skoro poszły takie ruchy, to wygląda na to, że nas jednak nie stać na takie obciążenia finansowe. Zostaje pytanie gdzie jest kasa? Podobno po przejęciu Fundacji od poprzedników, na koncie było coś około 10 mln. A może są bardziej priorytetowe cele. Zostaje poczekać, aż ktoś z tej drugiej strony zabierze głos na ten temat. Może w zamian zafundują darmowe kursy dokształcające, lub kolejne śniadanka biznesowe.

  Zawsze w uzasadnionych przypadkach można się zwrócić do FRGK o pomoc finansową. Mają to w statucie i podejrzewam, że mogą nawet wypłacać okresowe stypendium na kontynuację kształcenia, osobom potrzebującym. W tym przypadku, biorąc pod wzgląd nowy regulamin, chyba lepiej wcale nie płacić, niż robić z siebie i innych wariata.


 10. Jan Przybyla napisał(a):

  A tak oto o Kleszczowie, rozdawnictwie i innych kwestiach piszą świeżo w prasie – w trochę innym tonie niż zwykle ale ile tam ziaren prawdy 😉

  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20204764,najbogatsza-gmina-w-polsce-jest-praca-nie-ma-kolejek-do-lekarza.html


 11. student napisał(a):

  Coś cicho się tutaj zrobiło, a prezio fundacji już podał się do dymisji. Ciekawe czy nowy regulamin przyznawania nagród też zostanie zdymisjonowany ?
  I jeszcze jeden news. Podobno prezio po dymisji ma zostać znowu preziem, ale już innej firmy, czy to prawda ?


 12. czytak napisał(a):

  Bardzo dobrze, że piszą, niech się cała Polska dowie, co tu na dworze słychać. Najbardziej trafna wypowiedź to ta, że jak się węgiel skończy to Kleszczów będzie kolejnym PGR-em. Ale za to biedota może w basenie pływać do woli, byleby tylko na ARIZONĘ starczyło 🙂


 13. studentka_ napisał(a):

  @Przemek, jeśli masz jakieś namiary na tak tanie mieszkanie studenckie w Łodzi (300-400zł) to ja o taki namiar poproszę. Wiem, że nie o to chodzi w artykule, ale jeśli nie ma sie rozeznania w pewnym temacie („Nie znam się, to się wypowiem…”) nie należy czegoś rozpowszechniać. Mieszkań na wynajem za 350zł w Łodzi NIE MA. Nie ma i już.
  A co do tych zabranych nagród biednym studentom – jeśli naprawdę brało się udział w jakimś projekcie, odniosło się jakieś sukcesy czy to na uczelni czy gdzieś dalej to dziekanat nie robi problemów z wystawieniem jakiegoś zaświadczenia potwierdzającego daną rzecz. I wystawi co trzeba i w marcu i we wrześniu i nawet w czerwcu.
  Pieniądze z Fundacji są odprowadzane, ale akurat to ograniczenie stypendialne nie jest złe.


 14. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  @studentka. no właśnie, jak się nie ma rozeznania to lepiej się nie wypowiadać. Ostatnie dwa lata tyle właśnie płacę za mieszkanie dla studenta w Łodzi. Trzeba było się wcześniej odezwać, bo właśnie do końca sierpnia zwalnia miejsce, ale jest już kolejna osoba, która od września będzie tam mieszkała. Dokładnie 350 zł za miesiąc bez żadnych dodatkowych dopłat za media.Tyle, że bez TV i internetu (te opłaty w własnym zakresie)


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM