| Subkrybuj kanał RSS

WIDEO RELACJA Z XXIV SESJI RADY GMINY KLESZCZÓW

3 września 2016 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Rada Gminy, Wideo Relacje


Na stronie Urzędu Gminy w Kleszczowie zamieszczono wideo-relację z Sesji Rady Gminy Kleszczów, która odbyła się 30 sierpnia 2016 roku.

Kilka słów komentarza odnoszącego się szczególnie do I części relacji.

Nie tak dawno pisałem, co się może wydarzyć z źle zarządzanych i niedostatecznie nadzorowanych spółkach. W punkcie o działaniach Wójta między sesjami poszła informacja, że rozstrzygnięto przetarg na zakup pięciu autobusów i najpóźniej w lutym 2017 roku powinno się pojawić na placu Zakładu Komunalnego pięć lśniących Volvo za blisko 6 mln zł.

Radni opozycyjni zarzucili Wójtowi, że zakup takiego taboru w jednym przedziale czasowym jest bezzasadny i jest to nieracjonalne wydawanie pieniędzy. Radni zarzucali, że nie ma szans na amortyzację tego taboru, bo autobus powinien zrobić minimum 1 mln kilometrów w ciągu 10 lat.

Po odpowiedzi Wójta zapaliła mi się kontrolka ostrzegawcza. Wójt nie będzie się wypowiadał, czy to jest, czy nie jest racjonalne. Był prezes i przedstawiał Wam zasadność zakupu, a to Wy podejmowaliście decyzję, czy zakupić, czy nie. Zaplanowaliście to w budżecie, a ja tylko ten budżet wykonuję i jak nie dokonam zakupu, to będziecie mnie atakować, że nie wykonałem budżetu.

To w takim razie skoro Wójt nie wie, czy to jest racjonalny wydatek, to dlaczego pozwala spółce na taki zakup? O ile się orientuję, to nadzór właścicielski z ramienia urzędu nad spółkami gminnymi ma wyłącznie Wójt. To on pierwszy powinien być zaznajomiony ze strategicznymi planami spółki i biznesplanem.Fakt, że Wójt się z tego zakupu stara wymiksować, zwalając całą odpowiedzialność na Radę Gminy, daje dużo do myślenia. Co się wyprawia w spółkach skoro ich właściciel nie wie, czy dana decyzja inwestycyjna przyniesie jakiekolwiek zyski? Jak „komunalka” zawnioskuje o zakup samolotu, a Rada przyklepie, to Wójt też go kupi, nie pytając prezesa po co mu samolot?

Przegłosowano powstanie kolejnej spółki z o. o., która ma nam oferować usługi medyczne. Z wyjaśnień urzędu jasno wynika, że trzeba będzie w nią pompować publiczne pieniądze. A co jak to będzie kolejna bomba z opóźnionym zapłonem. Też Wójt powie, że ja w tym udziału nie brałem, to Radni podjęli taką decyzję?

Sekretarz przedstawiał podczas sesji argumenty, że spółka ma znacznie szersze horyzonty niż inne podmioty i może prowadzić różnoraką działalność poza usługami medycznymi. Jeden z głównych atutów, to możliwość zakończenia roku na minusie :) , a Rada może wtedy podjąć decyzję, aby spółkę „dopompować” licząc, że w kolejnym roku będzie zysk i to im się odda. A co jak ciągle będą straty. Cały czas będziemy pompować. Nikt wprost nie wypowiedział się co z budynkiem ośrodka zdrowia po remoncie. Czyżby szykowany był aportem do majątku spółki? Wtedy mogą rzeczywiście zacząć inną działalność polegającą na dzierżawieniu pomieszczeń dla GOPS i będzie się przelewać kasę między rubrykami budżetu, jak ma to miejsce w przypadku Solparku i szkół dzierżawiących pomieszczenia od spółki.

Podsumowując, to trochę przykro patrzeć jak główny gospodarz gminy boi się przyjąć „na klatę” odpowiedzialności za tego typu posunięcia prowadzone przez podległe mu spółki.

Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Czy w Naszej Gminie liczy... (1)
  • Avatar użytkownikakasjer { Przykazania: Przemek pamiętaj: 1. Kasa zawsze musi być w korycie. 2. Jeżeli koryto jest za małe i kasy jest za dużo, to trzeba zbudować większe... } – sty 17, 9:29 PM
 • Gmina bez barier-prezesi się zmieniają... (3)
  • Avatar użytkownikawindiarz { Myślę, że gdyby nie ta nieszczęsna winda, to chłopak pracowałby do dziś. Ale jeżeli ciągle winda się psuje, to jak pracownik ma dotrzeć do pracy... } – sty 12, 10:30 PM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Widać kogoś interesuje, bo chłopaka niepełnosprawnego zwolnili z pracy w FRGK motywując likwidacją stanowiska pracy. Co niektórych udało się przesunąć na inne stanowiska i w... } – sty 08, 1:51 PM
  • Avatar użytkownikawindiarz { Przemku przy całym moim poparciu dla Twojej inicjatywy, to jednak radzę Ci, abyś dał sobie siana z tą windą i z tymi podjazdami. Przecież widzisz,... } – gru 27, 11:13 PM
 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM