| Subkrybuj kanał RSS

Wideo Relacja z XXV sesji Rady Gminy Kleszczów

5 października 2016 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Rada Gminy, Wideo Relacje


Na stronie Urzędu Gminy dostępna jest wideo relacja z XXV Sesji Rady Gminy Kleszczów, która odbyła się 30.10.2016 r.
Na wstępie dość gorąca dyskusja na temat statutu FRGK. Na wniosek radnego Henryka Michałka, punkt podczas którego Rada miała dyskutować na ten temat, został zdjęty z porządku obrad głosami 8:7.
Kolejne zawirowania wystąpiły przy punkcie dotyczącym działalności Przewodniczącego Rady Gminy między sesjami. Pan Przewodniczący dalej drąży osobiście temat organizacji w gminie, forum gospodarczego. Ceni się inicjatywa i chęć zaistnienia oraz promocji gminy w regionie, ale chyba nie tędy droga. Trudno wyczuć, czy to parcie na flesze aparatów, czy nie do końca przemyślane działanie Przewodniczącego. Takie tematy leżą w gestii Wójta i Urzędu. Jeżeli Przewodniczący ma chęci do działania, co mu się bardzo ceni, to powinien wyjść z taką inicjatywą podczas sesji, czy przedstawić Wójtowi ten pomysł. Nic nie stało by pewnie na przeszkodzie aby pilotował tą inicjatywę, ale koordynacja powinna być po stronie Wójta. Uwagi Radnych opozycyjnych, wydają się słuszne w tym temacie.
Następny temat, który wzbudził emocje, to konkurs na prezesa Kleszczowskiej Przychodni Salus. Radni próbowali wyciągnąć od Wójta informacje dotyczące kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu. Dowiedzieli się jedynie, że do drugiego etapu przeszło 5 osób. Nazwisk nie mogą ujawnić, ponieważ podpisano jedynie klauzulę, że dane osobowe mogą być użyte jedynie na potrzeby konkursu. Niepokojące jest tu jednak co innego. Radni oddali inicjatywę w ręce Wójta i raczej mogą się spodziewać, że nie będą mieć żadnego wpływu na to co będzie się w przyszłości działo w nowo tworzonej spółce. Już teraz Wójt dał im jasny sygnał, że nie są stroną w temacie spółki.
Pod koniec sesji pan Sekretarz przedstawił niepokojącego newsa, związanego z planowaną zmianą prawa geologicznego. W sejmie szykowany jest projekt uchwały, w którym przymierzają się do pozbawienia gmin dochodów z opłaty eksploatacyjnej od wydobycia kopalin. Obecnie przymierzają się do tego, aby wpływy z opłaty dla gminy, były uzależnione od ilości mieszkańców i wstępny projekt zakłada 500 zł na mieszkańca. Gdyby to przeszło w takim zakresie to z blisko 40 mln zł zostałyby w gminie 3 mln zł. Czyżby szykowało się wcześniejsze niż zakładano zaciskanie pasa?
Wyjaśniły się także sprawy ostatnich powołań do spółek prawa handlowego z udziałem gminy. Temat dotyczy powołania na stanowisko wiceprezesa spółki Ekoregion pana Mariusza Pękali. Jak zwykle odbyło się to transparentnie i przejrzyście. Wójt próbował się częściowo wymiksować z tematu, bo to nie On a Rada Nadzorcza, tak zdecydowała. Ciekawe jakie mieli wyjście skoro Wójt bez konkursu zaproponował tylko jednego kandydata. Czy jego zdaniem on ma najlepsze referencje w tej gminie? Należy dodać, że obecnie pan Mariusz Pękala zajmuje także stanowisko wiceprezesa Rady Nadzorczej spółki Energoserwis Kleszczów. Gdzie te obietnice o nie łączeniu stanowisk.
Zmiany nastąpiły także w Radzie Nadzorczej spółki Solpark. Z powodu kończącej się kadencji członków RN, powołano nowe osoby. Jest to pan Marcin Bębnowski, oraz pani Barbara Gwoździk. Tu także ciekawe powołanie, ponieważ pan Marcin Bębnowski zasiadał już w RN Solparku. Kiedy był odwoływany, Wójt argumentował właśnie tym, że nie powinno się łączyć funkcji kierownika referatu z zasiadaniem w RN i będzie unikał takiego łączenia stanowisk. Coś szybko poglądy się zmieniają :) Jest to jedyna furtka prawna w takich przypadkach, ponieważ jedynie dopuszcza się takie rozwiązania w przypadku spółek prawa handlowego, w których samorządy posiadają powyżej 50% kapitału zakładowego, lub 50% akcji. Zgodnie z prawem jest, ale czy moralnie i transparentnie?

Jedna odpowiedź do wpisu “Wideo Relacja z XXV sesji Rady Gminy Kleszczów”

 1. Kazio Odnowiciel napisał(a):

  To może poczekajmy jeszcze troszkę, bo myślę, że bliżej wyborów coś się zmieni. To jeszcze tylko 2 latka – szybko zleci. Wtedy się wszystkim przypomną przedwyborcze obietnice. No i zobaczymy czy wszyscy święci zostaną :)


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM
 • Pierwsze efekty "grzebania" w statucie. (11)
  • Avatar użytkownikaKika { Przemku, czemu masz nadzieję że któryś radny ruszy temat na sesji. Czemu sam nie zapytasz swojego radnego z okręgu? Czemu oficjalnie nie wystąpisz do któregoś... } – lis 20, 8:01 AM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Trzeba pytać Rady Fundacji, która na kolejnym "utajnionym" posiedzeniu obradowała w poniedziałek. Wiedzieli co robią uchwalając taki statut. Ponoć w FRGK "pożar" a mieszkańcy nie... } – lis 18, 11:07 PM
  • Avatar użytkownikaJerzy { Czy już wiadomo kto dostał posadkę i kiedy ruszą ta filia } – lis 18, 10:42 PM
 • Komercja w gminnej służbie zdrowia? (3)
  • Avatar użytkownikafalus { No i fajnie, jak to mówią w reklamie. Rada gminy tak chciała, to teraz płaćcie mieszkańcy. A jak mieszkańcy za rok nie wypieprzą tych radnych... } – paź 30, 9:21 PM