| Subkrybuj kanał RSS

Wideo Relacja z XXVI sesji Rady Gminy Kleszczów

30 października 2016 | Autor:
Kategoria: FRGK, Kleszczów, Rada Gminy, Wideo Relacje


Na stronie Urzędu Gminy dostępna jest wideo relacja z XXVI Sesji Rady Gminy Kleszczów, która odbyła się 26.10.2016 r.
Przedstawiam kilka słów refleksji dotyczących pierwszej części wideo-relacji. Przewodniczący Rady Gminy postanowił zmienić sposób głosowania. W związku z tym, że przy głosowaniu elektronicznym, większość Radnych nie podnosi ręki, zaproponował aby wyniki głosowania pojawiały się na tablicy przy nazwisku Radnej/Radnego i aby w protokole zapisywać imiennie kto jak głosował. Wszystko to dla przejrzystości działania Rady Gminy i aby mieszkańcy mogli się dowiedzieć, kto w jaki sposób popierał poruszane na sesjach tematy.

Ceni się tak inicjatywa, bo faktycznie sporo osób chce wiedzieć, jakie stanowisko przy głosowaniach, zajmują poszczególni Radni. Tylko czy tędy droga? Dyskusja była długa i burzliwa, z groźbami skarg do Wojewody Łódzkiego oraz Premiera o łamanie ustawy o samorządzie, Nie chcę w tu wnikać kto ma w tym temacie rację, tylko wypowiedzieć się jak to się ma do mieszkańca obserwującego działania władz samorządowych.

Oglądając wideo relację nie ma możliwości dopatrzenia się kto za, a kto przeciw, ponieważ faktycznie część Radnych nie podnosi ręki podczas głosowania, tak jak to się odbywało podczas tradycyjnych głosowań. Więc Radni, imiennym głosowaniem, zaproponowali mi zapoznanie się z wynikiem głosowania poprzez protokół z sesji.

I tu się zaczynają przysłowiowe schody. Protokołów nie ma w BIP i trzeba się pofatygować do Urzędu Gminy, lub wysłać drogą elektroniczną prośbę, aby wystąpić o ich udostępnienie. Nie wiem jak to wygląda w Naszej Gminie i czy przypadkiem za udostępnienie w formie papierowej nie trzeba ponieść kosztów kserokopii. Na przeglądanie w biurze Rady Gminy, nie każdy pewnie znajdzie czas. Ciekawy jestem ile rocznie wpływa wniosków o udostępnienie protokołu z sesji.

Uważam, że te pół godziny debatowania i niepotrzebnych emocji, było zupełnie niepotrzebne i zbytnio tej przejrzystości nie poprawi. Jeżeli mogę zasugerować, to jest dużo prostszy sposób, aby na „gorąco” analizować wyniki głosowania. Skoro na ekranie mają się pojawiać wyniki przy nazwiskach, to wystarczy na kilka sekund skierować kamerę na te wyniki i będzie po krzyku. W dodatku zaoszczędzi się czasu i papieru związanego z udostępnianiem protokołów w biurze Rady Gminy.

Wątek drugi dotyczący statutu FRGK, zaczynający się od początku części trzeciej. Obawiam się o dalszy los tego tworu i jego finanse po uchwaleniu nowego statutu. Punkty statutu jak np. wspieranie finansowe renowacji małej i średniej architektury, bez ograniczenia działań do terytorium gminy moim zdaniem nie do końca są trafione. Podobnie nowy twór zwany Radą Fundacji, w którym mają zasiadać wszyscy Radni oraz Wójt z 4 głosami na posiedzeniu. Na wszelkie możliwe sposoby wycina się możliwości działania opozycji w gminie Pytanie czy wszyscy Radni będą zainteresowani zajmowaniem tej zaszczytnej społecznej funkcji, bo zmusić ich chyba do tego nie można. Kolejny absurd, to w uchwalonym podczas sesji statucie, ogranicza się Zarząd FRGK do trzech osób. Obecnie po rezygnacji pana Radosława Bujacza z członka zarządu pozostają tam trzy osoby. a na sesji powołuje się czwartą. Przyznam szczerze, że zaproszony kandydat nie przekonał mnie w swojej wypowiedzi, że to on jest ten, który ruszy fundację i strefy do przodu. Samo jego pojawienie się w gminie za protekcją przewodniczącego Michała Michałka, do czego sam się przyznał, jest zastanawiające. Tu sugestia do wszystkich zdolnych i ambitnych. Jak chcecie Państwo dobrą pracę na trenie gminy, to wiecie do kogo „uderzyć”. Pytanie kto poleci po uprawomocnieniu się uchwały zatwierdzającej statut, no bo przecież ktoś musi „polecieć”.

Bardzo trafne pytanie i z tego tytułu brawa dla Radnej Ewy Tarkowskiej, padło w 6 części wideo relacji 1godz.8 min. Zwróciła się do Przewodniczącego RG, czy badał lokalny rynek, pod względem znalezienia chętnego, na stanowisko menadżera do spraw pozyskiwania inwestorów w Naszej Gminie. Trochę jestem zdziwiony, że Pani Radna nie zareagowała ostrzej, bo od kiedy to Przewodniczący Rady Gminy, jest „kadrowcem” w FRGK. Jeszcze ciekawsza jest odpowiedź Przewodniczącego. Niby wszyscy w gminie wiedzą, że FRGK nie ma obecnie prezesa i nikt się do niego nie zgłaszał z propozycją podjęcia tego wyzwania.

Czy ja śnię? Interesuję się gminną polityką od dłuższego czasu, ale nigdy nie wpadł bym na pomysł aby pędzić do Przewodniczącego Rady Gminy z taką propozycją. Jak już to może rozmowa z Zarządem FRGK, czy oficjalne pismo do Rady Gminy w celu rozpatrzenia kandydatury. Tylko jako aktywny obserwator gminnego „podwórka”, nie miałem do dzisiaj pojęcia, że szukają menadżera oraz kolejnego Członka Zarządu. Do dnia kiedy odbyła się sesja, chyba tylko wtajemniczeni wiedzieli, że pan Radosław Bujacz rezygnuje z funkcji członka zarządu i będą szukać kogoś na to miejsce. Czyżby Pan z Wolborza wiedział o tym wcześniej od mieszkańców gminy? Nawet Radni byli zdziwieni, że ten Pan pracuje już obecnie w FRGK na stanowisku menadżera od spraw pozyskiwania inwestorów. Fundator a zarazem organ kontrolny nie ma pojęcia jakie ruchy kadrowe są prowadzone w podległej Fundacji? Nie było żadnego ogłoszenia o takiej ofercie pracy w Fundacji, Rada Gminy nie ogłaszała publicznie, że szuka kandydata na członka zarządu FRGK, a tu nagle bum….Wylądował ktoś z zewnątrz bo Przewodniczący uznał go za wartościowego człowieka i skierował do Fundacji.

Faktycznie wszystko jak w programie wyborczym RDGK. Transparentnie i przejrzyście i w pierwszej kolejności mieszkańcy gminy. Tylko pogratulować takiego sposobu rządzenia i doceniania umiejętności i wykształcenia mieszkańców. Po wypowiedzi Pana Przewodniczącego mam coraz większe przekonanie, że minął on się ze swoim powołaniem. Ostatnio stara się przebić wszystkich i stać się najbardziej decyzyjną osobą w gminie. Zostaje życzyć powodzenia w dalszych działaniach. Ciekawe jakie „trzęsienie ziemi” nawiedzi jeszcze naszą gminę w obecnej kadencji pod rządami RDGK?

Dobrnąłem do końca i szkoda komentarza. To trzeba obejrzeć i wysnuć własne wnioski. Walka polityczna wkracza w etap „do ostatniej kropli krwi” i część wypowiedzi nadaje się bardziej do baru, niż na publicznie dostępną sesję RG.
Wideo relacja dostępna na stronie UG i YouTube.

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Wideo Relacja z XXVI sesji Rady Gminy Kleszczów”

 1. praktykant napisał(a):

  Napiszę tylko 4 zdania w odniesieniu do Twojego wątku:

  1. Myślę, że nie trzeba było kupować radnym tabletów,(których do tej pory niektórzy jeszcze nie umieją obsługiwać) wtedy każdy widziałby kto i jak podnosi rękę.
  2. Mówisz, że wycina się możliwości działania opozycji w gminie ? W 2018 roku wytniesz Rządzących 🙂
  3. Wielkie brawa dla nowego członka FRGK (ciekawe czy przywróci nagrody dla uczniów i studentów).
  4. Czyżby rada gminy schodziła na psy ?

  I do siego roku 🙂 Wiesz którego ? 🙂


 2. andrzej napisał(a):

  A jak się sprawy mają z nową ustawą PiS dotyczącą służby geologicznej? Zostały podjęte jakieś działania przez miejscowych działaczy tej partii?


 3. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  A o to to trzeba już Przewodniczącego koła pytać. Z relacji z sesji wynika, że tylko Urząd Gminy się do tego odniósł, a jak nie wystarczy to będą niby działać szerzej. Jestem więcej niż pewny, że PIS i tak to przepchnie w takiej postaci. To ma działać na zasadzie policji geologicznej, a funkcjonariusze służby mają być uzbrojeni po zęby. Ktoś musi wyłożyć kasę na ich wyposażenie. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Powstanie-Polska-Sluzba-Geologiczna-Straznicy-beda-mieli-karabiny-i-paralizatory-7477745.html Ciekawe co kombinują. Będą strzelać do wydobywających węgiel w bida szybach?


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM