| Subkrybuj kanał RSS

GMINA BEZ BARIER?

13 listopada 2016 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Ogólne


20161113_122422

20161113_122524

20161113_122413

20161113_122439Kilkukrotnie poruszaliśmy już temat przystosowania budynków publicznych dla osób niepełnosprawnych. Widzę, że nikt z naszego pisania nie wyciąga wniosków. Dalej robi się bezsensowne rozwiązania, które służą raczej wymogom odbiorów, a nie osobom niepełnosprawnym.

Tyle co zakończył się remont budynku Poczty w Kleszczowie i nic nie poprawiono w temacie problemów poruszanych wcześniej, dotyczących przystosowania tego budynku dla osób niepełnosprawnych.

Zafundowano podjazd z lewej strony wejścia, i drzwi otwierające się na zewnątrz w tym właśnie kierunku. Czyżby komuś brakło wyobraźni? Zostaje zaprosić projektanta, oraz Kierownika Działu Inwestycji w UG, posadzić ich na wózku i niech spróbują się tam dostać. Podest od krawędzi schodów ma szerokość około 1,5 m. Drzwi tak na „oko” 1 metr. Podjeżdżając pod drzwi wózkiem i otwierając je na pełną szerokość znajdujemy się tylnymi kołami wózka inwalidzkiego, raczej na 100%, na schodach poza podestem lub cofamy się na podjazd bez możliwości dalszego manewru.

Można jeszcze próbować dojechać do końca podestu z prawej strony drzwi, pod same barierki, ale tu jest około 0,5 m szerokości od krawędzi drzwi i raczej nie ma szans, aby dało się je otworzyć, ponieważ standardowe wymiary wózka przyjmuje się na 70 cm szer, i 120 cm. długości. Zostaje tylko życzyć powodzenia przy wykonywaniu manewrów.

Z tego co się orientuję, to w korytarzu jest znacznie więcej miejsca i można pewnie było skorzystać z rozwiązania, aby drzwi otwierały się do wewnątrz. Drugie w miarę proste rozwiązanie, to klamka w drzwiach z lewej strony. Podjeżdżając podjazdem otwieramy drzwi od siebie i dostajemy się bez problemu do środka. A co z wyjazdem, o ile uda się tam jakoś szczęśliwie dostać. Drzwi zasłonią całą platformę podjazdową. No cóż projektanci i osoby odbierające budynek wiedzą pewnie lepiej co jest praktyczniejsze. Warto jeszcze zajrzeć tam po niedzieli i sprawdzić sposób domykania drzwi. Jeżeli są zamontowane z automatem hydraulicznym samo-domykającym, to problem niepełnosprawnych jeszcze bardziej się pogłębi, ponieważ podczas karkołomnych manewrów wózkiem, drzwi będą się same domykały.

Zamieszczam kilka fotek zastosowanego obecnie rozwiązania. Oceńcie Państwo sami to rozwiązanie.

Odpowiedzi: 4 do wpisu “GMINA BEZ BARIER?”

 1. Andrzej Niewieczerzał napisał(a):

  Temat ważny, dla mnie szczególnie jako wózkowicza, dlatego pozwalam sobie na komentarz tutaj i udostępnienie powyższego spostrzeżenia na mojej tablicy facebooka.

  Sądziłem, że rozwiązanie, które nie było najlepsze zostanie naprawione wraz z remontem. Niestety …, przekonałem się o tym kilka dni temu, gdy chciałem wjechać do środka. Drzwi otwierają się dalej na lewo wjeżdżając do środka (lub w prawo wyjeżdżając ze środka). To jednak nie jest największym utrudnieniem. Niemożliwym dla wózkowicza jest otworzeniem teraz drzwi, gdy mają zamontowany mechanizm auto-zamykania. Wcześniej bez niego mimo, tzn. przed remontem drzwi otwierały się na „oścież” i dało się uważając i nie zjeżdżając ze schodów, by dostać się do środka.

  Obawiam się jednak, że cięższe otwieranie się tych drzwi, gdy wózek znajduje się krawędzi najwyższego stopnia schodów spowoduje w którymś momencie, że ktoś się stamtąd zsunie … po prostu spadnie.

  Wystarczyłoby drzwi otwierały się od środka nie jak to jest teraz w prawo, a w lewo, tj. w drugą stronę. Dzięki temu osoba wjeżdżająca na wózku uchwyt od drzwi pociągnie zanim całkowicie wjedzie po podjeździe, potem podnóżki wózka te drzwi pchną dalej i tym sposobem wózkowicz bez problemu skręci w lewo, w drzwi i dostanie się do środka. W takim przypadku nie powinno nawet szczególnie przeszkadzać auto-zamykanie drzwi.

  Sugestia, że drzwi mogłyby otwierać się do środka budynku jest złym pomysłem, ponieważ drzwi otworzą się w lewo do środka, bo o ile do siedziby Poczty da się wjechać, to do sklepu za drzwiami, które otwierałyby się do środka, to już niekoniecznie.

  Dobrze wykonany podjazd i właściwie otwierające się drzwi główne znajdują się do Gminnego Centrum Informacji (GCI) w Kleszczowie i Arreksu, tak jak powinno być to rozwiązane po remoncie w budynku, gdzie znajduje się poczta. Drzwi główne do budynku, gdzie znajduje się GCI i Arreks też mają auto-zamykane drzwi, dość ciężko się je otwiera i są umiejscowione w głębokiej futrynie, ale montaż dzwonka tych drzwiach dla osób niepełnosprawnych powoduje, że w razie problemu po naciśnięciu dzwonka któryś z pracowników GCI wyjdzie, otworzy drzwi i pomoże wjechać.

  Można? Zdecydowanie można. Przede wszystkim wystarczy dobra wola ludzi.

  A podsumowując, cieszę się, że ktoś podjął się tego „mało znaczącego’ tematu.


 2. Stefan napisał(a):

  Brak słów…
  Brak myślenia…
  Brak wyrozumiałości…
  Brak rozumu lub empatii na każdym etapie.

  Ktoś to przecież zaprojektował, zamówił, zamontował, odebrał! I jednego mądrego nie było co by głową ruszył i zadziałał w porę. No ale takie czasy… Jak ja to mówię… Nikt nikomu za myślenie nie płaci, tylko za robotę. Brawo!


 3. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Teraz będą opracowywać pewnie regulamin Kleszczowskiej Przychodni „Salus”, zawsze można wpisać, że personel i pacjenci, podczas przebywania w obiekcie, mają zakładać hełmy ochronne 🙂


 4. budowlaniec napisał(a):

  Do Andrzeja –> Drogi Andrzeju samozamykacz założyli po to, abyś już nigdy więcej nie mógł wjeżdżać na pocztę i do tego tam sklepu. Spytaj nadwornego inżyniera (RO), czy są u nas w gminie niepełnosprawni ? Zobaczysz co Ci odpowie.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM