| Subkrybuj kanał RSS

Remont Ośrodka Zdrowia-odpowiedź na wniosek.

29 listopada 2016 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Techniczne, Wójt


W związku zawirowaniami po publikacji postów na temat remontu Ośrodka Zdrowia w Kleszczowie, wystąpiłem z pisemnym wnioskiem do Urzędu Gminy, z prośbą o wytłumaczenie pewnych kwestii. Poniżej zamieszczam pytanie wraz z odpowiedzią UG.

Pytanie:

„W planowanym budżecie na rok 2016, figurowały dwa zadania inwestycyjne tj. remont budynku z planowaną w budżecie kwotą 6,5 mln zł oraz zadanie drugie, modernizacja budynku, z planowaną w budżecie kwotą 8,5 mln. zł. Obecnie w realizacji jest zadanie Remont Ośrodka Zdrowia z kwotą ofertową z przetargu 7,59 mln. zł.
1) Proszę u udzielenie informacji, czy zadanie Modernizacja Ośrodka Zdrowia będzie realizowane w późniejszym okresie i czy zaplanowana na to zadanie kwota 8,5 mln zł. została w budżecie na 2016 rok, czy została może przesunięta na kolejne lata, czy może zrezygnowano całkiem z tego zadania.
Jeżeli zrezygnowano z tego zadnia, lub połączono je z obecnym tj. Remont Ośrodka Zdrowia, to proszę o informację dlaczego i ewentualnie skąd wzięła się taka różnica w kosztach między zaplanowaną na dwa zadania łączną kwotą 15 mln zł a kwotą 7,59 mln zł jaką gmina poniesienie za obecną realizację. Czy jest to wynik przeszacowania w planowaniu budżetu, czy może zrezygnowano z części prac lub zastosowano tańsze materiały? W tym przypadku proszę o podanie z jakich prac zrezygnowano, lub jakie zastosowano zamienniki względem pierwotnego projektu. Natomiast jeżeli zadanie Modernizacja Ośrodka Zdrowia, zostało przesunięte w czasie, to proszę o informację, kiedy będzie realizowane i jaki zakres prac jest planowany dla tego zadania.
Proszę także o udzielenie informacji odnośnie tego, jaki rodzaj tapet został wykorzystany do wykończenia ścian wewnętrznych, oddanej już do użytku części obiektu.”

Odpowiedź:

„ORG.1431~,1[2016
Kleszczów, dnia 24.11.2016 r.
W odpowiedzi na Pana wniosek o udostępnienie informacji publicznej z dnia 14 listopada 2016 r., poniżej przedstawiam wyjaśnienia dotyczące poszczególnych pytań:
Ad. 1
Inwestycja prowadzona w ośrodku zdrowia zawiera w sobie zarówno prace remontowe, jak i modernizacyjne. Dlatego ze względów księgowych już na etapie projektowania wydzielono osobno prace remontowe (czyli te, które nie zwiększają wartości budynku) i prace modernizacyjne (czyli te, które zwiększają wartość budynku). Stąd w budżecie gminy widnieją dwa zadania: „remont OZ Kleszczów” i „modernizacja OZ Kleszczów”.
Zaplanowane na ten cel kwoty (6,5 mln zł i 8,5 mln zł) wynikały z kosztorysów inwestorskich, wykonanych przez biuro projektowe.
Gmina przeprowadziła postępowanie przetargowe na całość inwestycji, tj.: remont i modernizację. Wybrany został wykonawca, który zadeklarował wykonanie remontu za kwotę 3 427 227,34 zł i modernizacji za kwotę 4 166 161,36 zł w jednym zamówieniu(razem 7,59 mln zł brutto). Znacznie niższa kwota łącznego wynagrodzenia wynika z oferty wykonawcy, projekt nie był zmieniany. Obecnie całość zamówienia jest realizowana przezwykonawcę, a środki w budżecie Gminy 2016 zostały zdjęte z w/w zadań do wysokości potrzebnej na pokrycie wynagrodzenia dla wykonawcy za zakres prac wykonanych w roku 2016.
Na rok 2017 Gmina w projekcie budżetu zabezpieczyła niezbędne środki pieniężne do wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, zgodnie z podpisaną umową i realizowanym projektem budowlanym. W roku 2017 gmina Kleszczów nie planuje kolejnych robót budowlanych w budynku GOZ.
Na zapytanie o rodzaj zastosowanych tapet informujemy, że są one zgodne z projektem.
Są to tapety winylowe firmy VESCOM.”

Wszystko jasne oprócz jednego. Kosztorys inwestorski, zgodnie z tą odpowiedzią opiewał na kwotę 15 mln. W przetargu udało się zbić cenę do 7,59 mln zł. bez żadnych zmian w projekcie. Jak w takim razie podejść do kosztorysu przewartościowanego o około 7,5 mln zł.? Gdy pytałem o koszt budowy przedszkola, także padała odpowiedź, że koszty są zgodne z kosztorysem i tu jakoś z tych 15 mln nie dało się prawie nic urwać.
Jak biuro robiące kosztorys mogło się „rąbnąć” o 7,5 mln przy inwestycji wartej według nich 15 mln., zostanie już chyba zagadką, bo nie sądzę aby firma robiła remont po kosztach, czy nawet na stratach, patrząc na te sumy. Solidne biuro powinno wyliczyć koszt materiałów prawie co do złotówki, a taki błąd przy szacowaniu robocizny wydaje się mało prawdopodobny.
Ciekawe, czy ktoś w UG weryfikuje te kosztorysy, bo na tym przykładzie widać wyraźnie, że warto,

Jedna odpowiedź do wpisu “Remont Ośrodka Zdrowia-odpowiedź na wniosek.”

 1. student napisał(a):

  Ale biuro projektowe 🙂 Prawdopodobnie biorą wynagrodzenie od wartości kosztorysu, który opracowują. Dlatego tak przeszacowują, aby wydoić krowę. Takie biuro to w kosmos. Ale dobrze by było, aby najpierw się ujawniło, co to za biuro, żeby drugi raz się nie naciąć. Spróbuj Przemek dowiedzieć się co to za biuro, może jakoś powiązane ???


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Zakład termicznego przekształcania odpadów medycznych... (1)
  • Avatar użytkownikaNowy mieszkaniec { Hej, jestem nowym mieszkańcem i temat tych śmieci mnie wyjątkowo smuci. Kto w ogóle tutaj dopuścił takie działalności w strefach? Od kiedy mamy z tym... } – Sep 30, 10:25 PM
 • Przebudowa Głównej- bezradność, niemoc i... (2)
  • Avatar użytkownikaMieszkanka { Podobno pani od sprzątania przesiaduje ostatnio w gminie, to masz taki nadzór nad czystością. } – Sep 30, 10:08 PM
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Witam,nie koniecznie temat związany z ulicą główną. Jestem bardzo zaniepokojony sytuacją jaka dzieje się w Solparku od kilku tygodni. Jestem ojcem dziecka, które uczęszcza do... } – Sep 28, 10:12 PM
 • Co z odpadami na Głównej? (2)
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Pewnie nietrudno, o ile Ekoregion zgłosił w Urzędzie, że nie odbierze odpadów z tego odcinka drogi. Jeżeli zgłosili, to widać w urzędzie nie ma nikogo... } – Aug 15, 11:16 PM
  • Avatar użytkownikaEfka { Tak trudno było w porozumieniu z Komunalką dla tych kilkudziesięciu posesji zorganizować dowiezienie pojemników ze śmieciami do miejsca dostępnego dla śmieciarki z Eko-Regionu? Przemek tym... } – Aug 15, 3:10 PM
 • Kleszczów kontratakuje! (2)
  • Avatar użytkownikaKika { A nie pisałam!!! Radny wrócił z urlopiku i juź to dzięki niemu rada podjęła uchwałę no i oczywiście jego ruchowi na Facebooku. Źałosne to trochę.... } – Jul 15, 11:42 AM