| Subkrybuj kanał RSS

Czy Panu nie wstyd Panie Prezesie, tak traktować mieszkańców?

23 grudnia 2016 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Solpark


W dniu dzisiejszym dostałem „prezent pod choinkę od spółki „Solpark” Na moją pocztę elektroniczną przyszła odpowiedź na mój wniosek złożony 1 grudnia 2016 roku.

To co otrzymałem wprawiło mnie w osłupienie. Im bardziej się w to wgłębiałem, tym większe odnosiłem wrażenie, że próbuje mi się zamydlić oczy byle nie powiedzieć prawdy. Nie wiem czy sobie pomyśleli, że jak chłop ze wsi zobaczy logo kancelarii prawnej to we wszystko uwierzy i odpuści? Nie tak prędko Panie Prezesie.

Ale do rzeczy. Mój wniosek zawierał treść:

Wniosek o udostępnienie informacji

W ramach udostępnienia informacji publicznej, proszę o podanie kosztów reklamy jakie poniosła spółka Solpark Kleszczów za 2016 rok, z tytułu reklamy w gazecie „Wieści Gazeta Regionalna” oraz „Wieści Gazeta Kleszczowska.”

Pytanie to zadawałem przedstawicielowi spółki podczas Zebrania Wiejskiego w Kleszczowie, ale nie potrafił udzielić mi na nie odpowiedzi. W związku z tym ponownie zwracam się z zapytaniem do Pana Prezesa.
Odpowiedź proszę przesłać listownie lub drogą elektroniczną

No i właśnie dzisiaj w gorączce świątecznych przygotowań, przyszła odpowiedź na email. Trudno to nazwać odpowiedzią, bo email zawierał wiadomość tekstową napisaną z błędami i drukowanymi literami, oraz dwa załączniki. Wiadomość jest następującej treści: (wykropkowałem nazwę spółki wydawniczej i dane osobowe)

SZANOWNY PANIE,
W ODPOWIEDZI NA WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ W PRZEDMIOCIE PODANIA KOSZTÓW REKLAMY JAKIE PONIOSŁA SPÓŁKA „SOLPARK KLESZCZÓW” ZA 2016, Z TYTUŁU REKLAMY W GAZECIE „WIEŚCI GAZETA REGIONALNA” ORAZ ” WIEŚCI GAZETA KLESZCZOWSKA” INFORMUJĘ PANA, IŻ ŻĄDANE INFORMACJE WEDŁUG PREZESA ZARZĄDU PRZEDSIĘBIORSTWA WIOLOBRANŻOWEGO ………… SP. Z O.O., PANA ……………………. STANOWIĄ TAJEMNICĘ PRZEDSIĘBIORSTWA.

Z POWAŻANIEM
PREZES ZARZĄDU
„SOLPARK KLESZCZÓW” SP. Z O.O.
PIOTR STAWSKI

W ZAŁĄCZENIU:
1. OPINIA PRAWNA W SPRAWIE ZAGADNIENIA PRAWNEGO: CZY SPÓŁKA „SOLPARK KLESZCZÓW” MA OBOWIĄZEK UDZIELENIA ŻĄDANEJ INFORMACJI W TRYBIE PRZEPISÓW USTAWY O DOSTĘPIE DO INFORMACJI PUBLICZNEJ?
2. ODPOWIEDŹ PREZESA ZARZĄDU PRZEDSIĘBIORSTWA WIOLOBRANŻOWEGO …………… SP. Z O.O.

Nie wiem jak takie coś można uznać za odpowiedź. Ja nie pytałem Pana X z wydawnictwa, co on o tym sądzi, tylko Pana Prezesa Spółki Solpark, który nie określił jasno jakie jest jego zdanie. Niedopatrzenie czy zwykłe cwaniactwo? Po pierwsze termin odpowiedzi określony jest prawem i wynosi 14 dni. Ja czekałem 21 dni, aby otrzymać dziwne stanowisko nie wiadomo do końca czyjego autorstwa. Odpowiedź bez pieczątki, podpisu i wyraźnego stanowiska Prezesa, że nie może mi udzielić wyczerpującej odpowiedzi na wniosek. Kogo mam teraz skarżyć za odmowę podania kosztów reklam? Pana X bo według niego te informacje stanowią tajemnicę wydawnictwa? Skoro pisałem do Prezesa Solparku, to powinno to być chyba jego stanowisko i on powinien za nie ponosić odpowiedzialność przy postępowaniu przed sądem powszechnym?

Biorąc pod uwagę, że tego nie można z żadnej strony uznać za odpowiedź, rozważam obecnie skierowania sprawy za opieszałość spółki do WSA w Łodzi. Po kilku pokrętnych odpowiedziach na moje wnioski, czas chyba pokazać jak się powinno traktować mieszkańca w przestrzeni publicznej. Skoro nie można tego wyegzekwować po „dobroci” to trzeba będzie poprzez właściwe do takich rozstrzygnięć instancje. Skoro w firmie zatrudniającej około 100 osób, nie wyrabiają się z odpisywaniem na wnioski mieszkańców, to może warto zatrudnić jeszcze jedną kompetentną osobę mającą pojęcie o uregulowaniach prawnych w tym temacie.

Teraz temat drugi dotyczący załączników. Ja o te pisma nie prosiłem i nic mnie one nie interesują. Oczekiwałem odpowiedzi lub prostego pisma, że odmawiają mi podania tych danych ze względów X. Ale skoro już przysłali te załączniki, to trochę się nad nimi „pochyliłem.

Załącznik nr 1 opinia prawna. Zastanawiam się czy stanowisko Prezesa powstało na podstawie tej opinii. Dla mnie to nie jest żadna opinia a papier nie będę pisał do czego. Cztery strony PDF bez żadnej pieczątki i podpisu. Czy Pan Prezes nie wie, że nie podpisana opinia prawna nie jest wiążąca i można ją wrzucić do śmieci? Papier z logo kancelarii prawnej z Łodzi. Widocznie temat niewygodny skoro się prawników do prostego wniosku angażuje. Ktoś się w uzasadnieniu nieźle napocił. Dołączono nawet wyrok w podobnej sprawie, gdzie stowarzyszenie domagało się udostępnienia kosztów reklamy i umowy. Tyle, że to w moim przekonaniu trochę inny temat. Ja nie żądam szczegółów umowy i kosztów pojedynczych reklam a jedynie pełnych kosztów poniesionych w 2016 roku. W tamtym przypadku przy apelacji stowarzyszenie domagało się dalej umowy i to mogła być częściowo przyczyna ich porażki.Podsumowując, opinia bez podpisu, więc tak jakby jej nie było.

Załącznik nr 2-opinia przedstawiciela wydawnictwa, też się przyjemnie czyta. Szczególnie w punktach, gdzie piszą, że mają notkę służbową, że sprawy ceny reklamy będą niejawne. Pan Prezes składał im takie oświadczenie ustnie w biurze i uważają je za wiążące. Ciekawe standardy takich uregulowań panują w naszej gminie. Wystarczy obiecać z ręką na piersi, że się słowa nie piśnie i po kłopocie. Ciekawe, czy Solpark ma też taką notkę służbową w dokumentach, że Prezes na słowo obiecał.

Podsumowując, to władze spółek mają Nas mieszkańców gdzieś i rządzą się tak jakby były na prywatnych posadach. Kilka razy pisałem już o nie jawności działania spółek w gminie i to się teraz naocznie potwierdza. W KRS wpisane własność samorządu, a żadnej konkretnej informacji dotyczącej gospodarności podmiotu nie można uzyskać. Spółka wydaje pieniądze na reklamę w gazecie, która jest rozprowadzana tylko na terenie gminy i uważa, że to jest gospodarne wydawanie pieniędzy? A od czego mamy IK, trafiający do każdego domu. Czyżby tam od nadmiaru słodyczy zabrakło miejsca na reklamę gminnych spółek?

Nie zamierzam tak tego w tej chwili zostawić, szczególnie po tym jak mnie potraktował Pan Prezes Spółki „Solpark” Zamiast oficjalnego pisma dołączonego jako załącznik, wiadomość tekstowa email pisana jak do „nieprzyjaciela” i to drukowanymi literami żeby czegoś nie przegapił. Ot nowe standardy „nowej jakości”. To jest ta obiecana w kampanii przejrzystość działań i szacunek do mieszkańca.

Poniżej opinia Pana X z wydawnictwa, stwierdzająca, że ujawnienie kosztów reklam jest według niego niejawne i nie wyraża zgody na udostępnianie tej informacji. Nie wiem jakie zapytanie im wysłali, ale ja z pewnością nie pytałem ile rabatu udzielili na poszczególne reklamy i powiem szczerze wcale mnie to nie interesuje, ponieważ uważam, że ta reklama była całkiem zbędna. To pismo ma się nijak do zapytania w moim wniosku.
Bez tytułu

Jedna odpowiedź do wpisu “Czy Panu nie wstyd Panie Prezesie, tak traktować mieszkańców?”

 1. czytak napisał(a):

  Notatka służbowa z ustnej deklaracji Prezesa 🙂 🙂 🙂
  Albo cyt: „w prawdzie” przecież pisze się razem 🙂 🙂 🙂
  Do podstawówki z tym pisaniem. To jest Prezes ?
  Kto to w ogóle pisze ? Nie ma jakiejś sekretarki po liceum ?
  Szkoda słów i żenada.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM
  • Avatar użytkownikaJacek { Jeszcze dodam co mi się nasuwa teraz, Otóż z politycznego punktu widzenia (chociaż nie cierpię polityki i polityków), obecny wójt to raczej PO a pomysł... } – Oct 28, 12:24 AM