| Subkrybuj kanał RSS

JAKIE ZMIANY W SYSTEMIE OŚWIATY-ECHA SESJI.

16 lutego 2017 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Łękińsko


Obejrzałem cały materiał z sesji dotyczący reformy oświaty w gminie. Chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami i wnioskami, z tego co zostało tam ustalone.

Przed sesją było spotkanie komisji z udziałem dyrektorów szkół. Niestety do tego nie mamy wglądu i nie wiem w jaki sposób tam wypracowano opinie. Ogólnie podjęta została uchwała, w której nie ma innej lokalizacji dla klas 7 i 8. Zgodnie z tym muszą one pozostać w budynkach szkoły podstawowej w Kleszczowie i Łękińsku Dyrektorzy gminnych szkół obecni na sesji, byli co tego zgodni.

Co przemawia za takim rozwiązaniem? Sama ustawa zakłada ośmioklasowe szkoły podstawowe i tego wcześniej, czy później i tak nie unikniemy. Obecne klasy szóste przebywają już 6 lat w murach szkoły, są zintegrowane z tym środowiskiem i szkoda faktycznie byłoby je przenosić do nowego środowiska, gdzie od nowa musieliby się aklimatyzować na pozostałe dwa lata nauki. Myślę, że są to wystarczające powody do jak najszybszego doprowadzenia do utworzenia w jednej lokalizacji ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Warto przyjrzeć się też jakie obawy przedstawiają rodzice. Z dyskusji wynika, że najbardziej podnoszone były problemy lokalowe, wyposażenie pracowni i przygotowanie nauczycieli szkoły podstawowej do prowadzenia podstawy programowej, jakby nie było na poziomie dzisiejszego gimnazjum. Co do problemów lokalowych wątpliwości Radnych zostały rozwiane przez dyrektorów szkół. Pani Dyrektor kleszczowskiej podstawówki wypowiedziała się podczas sesji, że nie widzi problemów z pomieszczeniem dodatkowych klas, a wyposażenie pracowni będzie odpowiednie do poziomu nauczania.

Rodzice są dobrze zorientowani jak to wygląda w rzeczywistości i mają raczej zasadne obawy co do tego jak to będzie wyglądało w praktyce. Nikt nie wypowiada się na razie co z „zerówkami”, które zaczynają naukę w roku 2017/2018. Czy tak jak do tej pory będą lokalizowane w budynku szkoły. Jeśli tak, to ile dzieci dojdzie i jak się planuje to rozmieścić, skoro ze szkoły nie ubędzie żaden uczeń a za rok dojdzie kolejna klasa.

Jakie minusy dla obecnych klas 6-tych? Z mojego punktu widzenia, to głównie nauka w znacznie ciaśniejszej szkole, pracownie nie przystosowane do podstawy programowej ( to przy dobrej woli da się nadgonić). Największą stratą dla młodzieży będzie ograniczenie oferty sportowej jaką oferuje szkoła w Solparku. Basen, siłownia, super wyposażona hala sportowa i boiska sportowe. Nie ma raczej szans, aby w innej lokalizacji zaproponować młodzieży, to co obecnie ma w ofercie kleszczowskie gimnazjum.

Czego zabrakło? Głównie konstruktywnej, rzeczowej dyskusji z rodzicami klas 5-6 oraz rodzicami dzieci przyszłorocznych „zerówek”. Można to tłumaczyć na dwa sposoby. Albo dyrekcja i urząd chcieli uniknąć przepychanek z rodzicami związanymi z reformą i zdecydowali się podjąć decyzje, stawiając wszystkich przed faktem dokonanym, albo sami nie wiedzą jeszcze jak to będzie rozwiązane i nie są w stanie przedstawić kompletnej oferty z tym związanej.

Takie spotkania powinny być prowadzone przed podjęciem uchwały. Powinno się przedstawić sposoby rozwiązania problemów lokalowych, oczekiwałbym jasnych deklaracji od szkół, UG i Rady Gminy, że będą przyznane środki na doposażenie pracowni i zapewnienie, że uda się je doposażyć do dnia rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Zabrakło wytłumaczenia co z kadrą. Czy obecna kadra szkoły podstawowej będzie prowadziła podstawę programową klas 7 i 8 , czy planuje się już stopniowe przenoszenie nauczycieli z gimnazjum do szkoły podstawowej. Wiadomo, że tam od nowego roku ubędą 4 klasy pierwsze, więc nauczycielom raczej już zabraknie etatów. Dla nich są w takim przypadku tylko dwa wyjścia. Bezrobocie, albo przeniesienie się właśnie na brakujące etaty w szkołach podstawowych lub podjęcie pracy np. w liceach, technikach. Przy przejściu do podstawówek, śmiało mogą uczyć te najstarsze klasy.

Na zakończenie warto się odnieść do tego jak został potraktowany wniosek z zebrania wiejskiego. Radny Kamil Jarząbek zapytał, czy podczas zebrania wiejskiego w Kleszczowie, były zgłaszane wnioski związane z tym tematem. Pani Wice-wójt, odpowiedziała, że tak. Był zgłaszany wniosek przez jedną panią, żeby zostawić klasy 7-8 w Solparku i został on zapisany. Później do tematu odniosła się Radna Kazimiera Tarkowska, że uczestniczyła w tym zebraniu i owszem wniosek był składany, ale trudno się do niego odnosić, ponieważ nikt z zebranych nie podjął w tym temacie dyskusji. Ja uważam, że ta Pani w swojej dyskusji i później złożonym wniosku, powiedziała wszystko, co można było powiedzieć na ten ten temat. Nie było raczej potrzeby tego dalej ciągnąć. Jednego czego w takim razie zabrakło, to głosowania nad wnioskami. Jeżeli znaczna część uczestników zebrania poparłaby ten wniosek, to nie można by już mówić, że jedna Pani. Jeżeli wniosek nie miałby poparcia to sytuacja także stałaby się o wiele jaśniejsza. Tak więc przestroga przed kolejnymi zebraniami w sołectwach.Domagajcie się Państwo głosowania Waszych wniosków składanych podczas zebrania.

Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Czy w Naszej Gminie liczy... (1)
  • Avatar użytkownikakasjer { Przykazania: Przemek pamiętaj: 1. Kasa zawsze musi być w korycie. 2. Jeżeli koryto jest za małe i kasy jest za dużo, to trzeba zbudować większe... } – sty 17, 9:29 PM
 • Gmina bez barier-prezesi się zmieniają... (3)
  • Avatar użytkownikawindiarz { Myślę, że gdyby nie ta nieszczęsna winda, to chłopak pracowałby do dziś. Ale jeżeli ciągle winda się psuje, to jak pracownik ma dotrzeć do pracy... } – sty 12, 10:30 PM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Widać kogoś interesuje, bo chłopaka niepełnosprawnego zwolnili z pracy w FRGK motywując likwidacją stanowiska pracy. Co niektórych udało się przesunąć na inne stanowiska i w... } – sty 08, 1:51 PM
  • Avatar użytkownikawindiarz { Przemku przy całym moim poparciu dla Twojej inicjatywy, to jednak radzę Ci, abyś dał sobie siana z tą windą i z tymi podjazdami. Przecież widzisz,... } – gru 27, 11:13 PM
 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM