| Subkrybuj kanał RSS

Porażająca szczerość na zebraniu wiejskim w Kleszczowie.

25 lutego 2017 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Ogólne


Tak zgodnie z projektem miała wyglądać część parku przy pomniku Jana Pawła II. Czy tak będzie? Czas pokaże.

park1

Przez pewne decyzje władzy gminnej, zostałem zmuszony, aby powrócić do jednego tematu z zebrania wiejskiego w Kleszczowie.

W wideo relacji z zebrania w 1 godz. 23 min.17 sek nagrania, zadałem panu Kierownikowi Referatu Inwestycji pytanie, czy zostały już wykonane, zgodnie z ustaleniami Radnych Kleszczowa i Rady Sołeckiej, poprawki do projektu terenów zielonych od ulicy Osiedlowej do starej remizy strażackiej. Padła odpowiedź, że nie, jeszcze tego nie wykonano.

No tak, po co to było wykonywać, skoro władze bez uzgodnienia z Radnymi i Radą Solecką, zrezygnowali całkiem z realizacji tego zadania.

Dla niewtajemniczonych naznaczę trochę historię tej sprawy. Tereny zielone przy pomniku Jana Pawła II i naprzeciw ośrodka zdrowia, miały być przebudowane zgodnie z opracowanym projektem podczas przebudowy ulicy Głównej. W styczniu 2016 roku Rada Sołecka z Kleszczowa została zaproszona na wspólne spotkanie z Radnymi Kleszczowa i przedstawicielami UG w celu wypracowania wspólnej koncepcji tych terenów i ewentualnych zmian w projekcie.

Wspólnie wypracowano, że tereny przy pomniku Jana Pawła II, będą przebudowane zgodnie z projektem z dopuszczalną zmianą materiałów do wykończenia nawierzchni, z płyt granitowych, na tańsze zamienniki, ale dobrej jakości. Także sugerowaliśmy, że nie ma konieczności kupowania tam ławek po 10 tys zł za sztukę, bo można na rynku nabyć dobrej jakość ławki parkowe w znacznie niższej cenie. Ponieważ projektant zaprojektował większość terenu pod nawierzchnię granitową, wyszliśmy z sugestią, aby tą drugą część parku od ulicy Osiedlowej do starej remizy strażackiej, przeprojektować tak , aby tam powstało więcej zieleni.

Później mieliśmy jeszcze jedno wspólne spotkanie, na którym przedstawiono nam materiały do wykonania nawierzchni w parkach i na chodnikach przy ulicy Głównej. Wybrana została dobrej jakości kostka z posypką granitową, która uzyskała akceptację Radnych i Rady Sołeckiej.

Ostatnio w BIP pojawiło się ogłoszenie o zamówieniu publicznym na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu pełniącego nadzór nad realizacją zadania pn. Rozbudowa drogi powiatowej w Kleszczowie wraz z infrastrukturą, Stąd moje pytanie o projekt parku, bo skoro się zatrudnia inżyniera kontraktu, to przecież powinien mieć na czym pracować.

Po zebraniu przysiadłem do przeglądania specyfikacji zamówienia, żeby sprawdzić jak podeszli w tym dokumencie do nadzoru nad przebudową terenów zielonych. I tu ZONK. Pod koniec opracowania specyfikacji zamówienia, podano z czego inwestor, czyli gmina, rezygnuje, i gdzie planowane są zmiany w projekcie. Stoi tam jak „byk”
Teren D – Teren parku wraz z terenem przed ośrodkiem zdrowia. Zamawiający rezygnuje z wykonania tego elementu. W związku z powyższym istniejące elementy zagospodarowania terenu należy połączyć – dowiązać do zaprojektowanego zakresu ulicy Głównej i Osiedlowej.
Teren E – Teren publiczny w rejonie kościoła.
Branża architektoniczna, drogowa i zieleniarska.
Zamawiający rezygnuje z wykonania tego elementu. W związku z powyższym istniejące elementy zagospodarowania terenu należy połączyć – dowiązać do zaprojektowanego zakresu ulicy Głównej i Osiedlowej.
Rezygnuje się z wykonania fontann i ich instalacji na całym zakresie. Teren należy zagospodarować zielenią.

Zastanawiam się po co były prawie trzy godziny spędzone w UG, aby konsultować te projekty, skoro wszystkie ustalenia, decyzją nie do końca wiadomo czyją, poszły do kosza. Jak zwykle tak zwany „stary” Kleszczów został wystrychnięty na dudka, bo ktoś oszczędności szuka. Ważniejsze są teraz „zielone serduszka”, planowane modernizacje parku w Łuszczanowicach na kwotę 450 tys zł. niż estetyczne zagospodarowanie terenu koło kościoła, gdzie w związku z uroczystościami kościelnymi, pojawia się mnóstwo ludzi z zewnątrz. Zresztą popatrzcie Mieszkańcy Kleszczowa, jak w innych miejscowościach wyglądają place zabaw dla dzieci, jak powstają inne atrakcje typu miasteczko ruchu drogowego. Czy nie czujecie się lekko zapomniani w tym natłoku inwestycji?

Rada Sołecka w dniu 24 lutego 2017 złożyła wniosek do Wójta Gminy Kleszczów i Rady Gminy, w którym wyrażamy sprzeciw przeciwko podjętej decyzji i domagamy się w jak najszybszym terminie spotkania Rady Sołeckiej z Radnymi Kleszczowa i przedstawicielami UG, w tej sprawie. Zostaje czekać na kolejne decyzje. Zastanawiam się czy dalej będziemy mieć wsparcie ze strony kleszczowskich Radnych. Czy wszyscy odważą się „postawić” Wójtowi?

Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Dożynki Gminne 2019 w Wolicy (1)
  • Avatar użytkownikaMłody { Witam ciekawi mnie kiedy podadzą że w naszej gminie są agenci CBA czy dalej będą mówić że jest wszystko ok. Kolejna sprawa to kto zarządza... } – Oct 07, 10:10 PM
 • Wyniki II tury wyborów na... (1)
  • Avatar użytkownikaJacek { remont ulicy ogrodowej? Ostatnio zaczął się remont ulicy Ogrodowej. Rozumiem, że był nieodzowny?. Czyżby się coś działo - nie zauważyłem niczego jeżdżąc tam ale widzę,... } – Nov 09, 12:06 AM
 • Kleszczowski dylemat? Wręcz przeciwnie! (2)
  • Avatar użytkownikaJacek { Miejmy nadzieję, że coś się zmieni. Niezależnie od tego czy Pan Michałek wygra trzeba trzymać rękę na pulsie. } – Nov 04, 7:44 PM
  • Avatar użytkownikaKarol { Poświęciłem chwilę i zrobiłem takie zestawienie, po którym dość wyraźnie widać czy i jak szanujemy w Gminie pieniądz: Rewal, który jest w rankingu najbogatszych gmin... } – Nov 02, 10:06 AM
 • KWW Przymierze dla Gminy Kleszczów... (4)
  • Avatar użytkownikaMieszkaniec { Myślę że nie Jarek może się pakować bo to co ludzie mówiom to chyba Arek będziesz musiał się pakować razem ze swoim góru Slawkiem. Ludzie... } – Oct 29, 6:56 PM
  • Avatar użytkownikaArek { Jarek,pakuj się!!!!! Chojnowski zrobi z tobą porządek już niedługo. Poczyści ze spółek łudzi którzy nie byli lojalni!!! Mam nadzieję, że tak będzie!!!! } – Oct 28, 10:09 PM