| Subkrybuj kanał RSS

Planowana budowa Zakładu termicznego przekształcania odpadów medycznych niebezpiecznych. Komu ma to służyć?

7 czerwca 2017 | Autor:
Kategoria: Spalarnia


Nie wgłębiając się jeszcze w szczegóły pragnę wyrazić zaniepokojenie dotyczące tego, komu ma ta inwestycja służyć.

Zapoznałem się z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami na lata 2016-2022 i nie widać tam potrzeby budowy takiej instalacji na terenie naszego województwa.

Woj. łódzkie wytwarzało w 2014 roku 3600 Mg odpadów medycznych i weterynaryjnych. Na jego terenie funkcjonują dwa zakłady utylizacji odpadów medycznych i weterynaryjnych. Z danych za 2014 rok zakład w Bełchatowie z mocą przerobową 5100 Mg rocznie i zakład w Zgierzu z mocą przerobową 1014 Mg rocznie. Łączna moc tych zakładów to 6114 Mg rocznie, przy produkowanych w województwie 3600 Mg odpadów. Mamy zapas blisko 100%, więc po co nam kolejna instalacja. Skąd będą trafiały odpady do Naszej gminy?

Co ciekawsze w planie gospodarki odpadami jako główny problem dla odpadów medycznych, podaje się zbyt małą ilość zakładów przekształcania odpadów, ale nie ze względu na stosunek produkowanych odpadów do mocy przerobowych, a ze względu na kontekst logistyczny dotyczący zbyt dużych kosztów transportu.

Jaki więc sens budować kolejny zakład w promieniu 15 km skoro bełchatowski jest w stanie obsłużyć całe województwo? To chyba jedno z głównych pytań do pomysłodawców tego projektu.

W tym właśnie kontekście my mieszkańcy powinniśmy się głęboko zastanowić o co tu chodzi i wyrazić publiczną opinię, czy kosztem około 50 miejsc pracy, chcemy wpuścić takiego inwestora na teren gminy.

Ja osobiście mówię głośne NIE

Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Czy w Naszej Gminie liczy... (1)
  • Avatar użytkownikakasjer { Przykazania: Przemek pamiętaj: 1. Kasa zawsze musi być w korycie. 2. Jeżeli koryto jest za małe i kasy jest za dużo, to trzeba zbudować większe... } – sty 17, 9:29 PM
 • Gmina bez barier-prezesi się zmieniają... (3)
  • Avatar użytkownikawindiarz { Myślę, że gdyby nie ta nieszczęsna winda, to chłopak pracowałby do dziś. Ale jeżeli ciągle winda się psuje, to jak pracownik ma dotrzeć do pracy... } – sty 12, 10:30 PM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Widać kogoś interesuje, bo chłopaka niepełnosprawnego zwolnili z pracy w FRGK motywując likwidacją stanowiska pracy. Co niektórych udało się przesunąć na inne stanowiska i w... } – sty 08, 1:51 PM
  • Avatar użytkownikawindiarz { Przemku przy całym moim poparciu dla Twojej inicjatywy, to jednak radzę Ci, abyś dał sobie siana z tą windą i z tymi podjazdami. Przecież widzisz,... } – gru 27, 11:13 PM
 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM