| Subkrybuj kanał RSS

Komercja w gminnej służbie zdrowia?

24 października 2017 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Zdrowie.


Poprawiło nam się w gminie poprzez usługi spółki Salus. Wczoraj skorzystałem z usługi szczepienia na grypę. Koszt tej usługi ze szczepionką przychodni, to 50 zł. Podrążyłem trochę temat, dotyczący tej ceny i okazuje się, że cena tej samej szczepionki w aptece w Kleszczowie, to 20 zł. 30 zł kasuje Salus za wizytę osoby zdeklarowanej do przychodni, za przebadanie pacjenta, czy jest zdrowy i może przyjąć szczepionkę, oraz za wstrzyknięcie zawartości strzykawki.

Spytałem panią Prezes na zebraniu wiejskim w Kleszczowie, jak to jest, że kupując u nich szczepionkę płacę dodatkowo za usługę medyczną, a przynosząc swoją szczepionkę nie ponoszę żadnych kosztów poza jej ceną z apteki. Pani Prezes odpowiedziała, że to jej niedopatrzenie i wycenią tą usługę, wprowadzając taki cennik.

Tak źle to w tej gminie dawno nie było. Przez ostatnie 10 lat, gdzie co roku przyjmowałem szczepionkę w działającym wtedy NZOZ, nie płaciłem ani złotówki więcej ponad koszt szczepionki. Przecież z punktu widzenia spółki Salus, powinno im zależeć na tym by pacjenci korzystali z profilaktyki szczepień na grypę, ponieważ zmniejsza to później liczbę pacjentów odwiedzających przychodnię w sezonie grypowym. Pieniądze biorą za każdego zdeklarowanego bez względu na to czy pojawi się u nich w ciągu roku. Trudno sobie wyobrazić ile trzeba będzie oczekiwać na wizytę u lekarza POZ podczas takich epidemii, skoro teraz zapisują do lekarza pierwszego kontaktu z terminem oczekiwania nawet do trzech dni.

Czy opłata 30 zł nie jest przypadkiem także zbyt wygórowana? Większość przychodni w rejonie wykonuje tę usługę w gratisie dla osób zdeklarowanych. My w najbogatszej gminie w Polsce mamy widać tak dobrze, że uznano iż obciążenie pacjenta kosztem 30 zł. jest dla niego śmiesznym wydatkiem. Nie wiem czy do końca, bo w większości z tego szczepienia korzystają osoby starsze z nie najwyższą na te czasy emeryturą.

Radni szczodrą ręką przyznali spółce 2 mln zł z publicznych, czyli Naszych wspólnych pieniędzy i dalej dokładają spółce jak np. ostatnio na zakup aparatu RTG. Skoro spółka zaczyna kroić pacjentów finansowo za oferowane usługi to powinno być ją stać na finansowanie takich zakupów, z których później pewnie też będą ciągnąć kasę, bo nie sądzę aby aparat rentgenowski miał pełne obłożenie w 5-cio tysięcznej gminie.

Skoro spółka wychodzi frontem do pacjenta, to mam propozycję do Radnych Gminy Kleszczów, aby w przyszłości wyszli frontem w kierunki spółki i skończyli wspomagać ten dziwny twór publiczną kasą. Niech szukają finansowania w bankach, z pewnością przy takiej polityce spółki, szybko im się to zwróci.

salus0001

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Komercja w gminnej służbie zdrowia?”

 1. Jacek napisał(a):

  W większości przychodni w regionie np. w Radomsku koszt szczepienia wraz z kwalifikacją to 25,00 zł bez względu na przynależność do POZ-tu. U nas w gminie wszystko musi być największe, najdroższe…


 2. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Pani Prezes na zebraniu wiejskim powiedziała, że jadą na minusie. Na kimś trzeba się odbić. Szkoda, że akurat odbijają się na ponad 85 letnich emerytach.


 3. falus napisał(a):

  No i fajnie, jak to mówią w reklamie. Rada gminy tak chciała, to teraz płaćcie mieszkańcy. A jak mieszkańcy za rok nie wypieprzą tych radnych w wyborach, to rachunki powinny być po stówie. Taki jestem mściwy, a co chcieliście to macie :)


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM
 • Pierwsze efekty "grzebania" w statucie. (11)
  • Avatar użytkownikaKika { Przemku, czemu masz nadzieję że któryś radny ruszy temat na sesji. Czemu sam nie zapytasz swojego radnego z okręgu? Czemu oficjalnie nie wystąpisz do któregoś... } – lis 20, 8:01 AM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Trzeba pytać Rady Fundacji, która na kolejnym "utajnionym" posiedzeniu obradowała w poniedziałek. Wiedzieli co robią uchwalając taki statut. Ponoć w FRGK "pożar" a mieszkańcy nie... } – lis 18, 11:07 PM
  • Avatar użytkownikaJerzy { Czy już wiadomo kto dostał posadkę i kiedy ruszą ta filia } – lis 18, 10:42 PM
 • Komercja w gminnej służbie zdrowia? (3)
  • Avatar użytkownikafalus { No i fajnie, jak to mówią w reklamie. Rada gminy tak chciała, to teraz płaćcie mieszkańcy. A jak mieszkańcy za rok nie wypieprzą tych radnych... } – paź 30, 9:21 PM