| Subkrybuj kanał RSS

Gmina bez barier-prezesi się zmieniają a dla niepełnosprawnych po staremu.

20 grudnia 2017 | Autor:
Kategoria: inwestycje, Kleszczów


Od dwóch lat walczymy o usprawnienie wjazdu osób niepełnosprawnych do starej części hotelowej Solparku i siedziby Fundacji Rozwoju Gminy Kleszczów. Jedynym obecnym rozwiązaniem umożliwiającym dostanie się niepełnosprawnej osoby do budynku, jest winda wymagająca obsługi personelu recepcji hotelu Solpark. Cały proces rozkładania i wjazdu trwa około 5 min. pod warunkiem, że z windą wszystko jest OK.

I tu jest to właśnie to ale, że rzadko się zdarza, że jest OK. Gmina przepycha temat na spółkę Solpark jako dzierżawcy budynku, ale czy to nie właściciel powinien zapewnić dzierżawcy wszelkie wymagane udogodnienia? Z tego co widzę to Solpark robi co może, aby przejęte nietrafione rozwiązanie utrzymać w sprawności i podejrzewam, że koszty napraw i konserwacji windy, śmiało przerosły koszt budowy najlepszego z możliwych rozwiązań, tj, podjazdu dla niepełnosprawnych.

Pasowałoby zapakować nasze gminne Władze na wózki i zaprezentować im jak się podchodzi do problemu w najbogatszej gminie w Polsce. Jakby postali tak jak my dzisiaj z pół godziny pod schodami hotelu, czekając aż obsługa usprawni nie działające urządzenie, to może zrozumieliby w końcu problem. Pół godziny bezskutecznego oczekiwania, bo winda jednak nie ruszyła, przy takiej aurze jak dzisiaj, z pewnością w przypadku osoby na wózku nie należy do przyjemności. Ja ruszając się zdążyłem zmarznąć, to co ma powiedzieć osoba nie mająca takiej możliwości.

Drugi bubel pod Salusem także nie został usprawniony zgodnie z wnioskiem z zebrania wiejskiego. Zima się jeszcze dobrze nie zaczęła, a już podjazd pokazuje swoją funkcjonalność. Trochę mrozu i śniegu i zamienia się on w ślizgawkę, która ze względu na bezpieczeństwo osób poruszających się tym podjazdem, w ogóle nie powinien być dopuszczony przy takich warunkach pogodowych, do użytku.

Nie wiem, czy to aż tak skomplikowana inwestycja, że co remont to bubel powstaje, czy może brak chęci pochylenia się nad tematem przez gminnych urzędników. Buduje się drogo i w granitach, żeby było ładnie, ale podjazdy raczej nie mają być ładne, a funkcjonalne i latem i zimą. Nad tym już niestety nie ma komu pomyśleć i rozejrzeć się wokół jak to w innych gminach i miastach jest rozwiązane.

Miejmy nadzieję, że ktoś się w końcu obudzi w naszej gminie, a nowy Prezes Solpark, uzgodni z gminą kto w końcu ma się tym badziewiem przy schodach zająć. Cierpliwość się powoli kończy i pomimo, że nie jestem zwolennikiem „rozsławiania” gminy w TV, to jednak przy braku reakcji, taka reklama wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Gmina bez barier-prezesi się zmieniają a dla niepełnosprawnych po staremu.”

 1. windiarz napisał(a):

  Przemku przy całym moim poparciu dla Twojej inicjatywy, to jednak radzę Ci, abyś dał sobie siana z tą windą i z tymi podjazdami. Przecież widzisz, że nikogo to nie interesuje. Radni i urzędnicy gminni mają to głęboko w d….
  Proponuję Ci, abyś wstrzymał się na rok do wyborów z tymi tematami. Następnie zorganizował wydalenie dotychczasowych poborców diet z Kleszczowa i okolic oraz mianowanie nowych radnych, którym te tematy będą bliskie. Innej rady nie ma. To jak walenie łbem w ścianę. Powodzenia i do siego 2018 roku :)


 2. Przemysław Grzegorczyk napisał(a):

  Widać kogoś interesuje, bo chłopaka niepełnosprawnego zwolnili z pracy w FRGK motywując likwidacją stanowiska pracy. Co niektórych udało się przesunąć na inne stanowiska i w tym samym czasie przyjąć dwie kolejne osoby do pracy w FRGK. Teraz winda już niepotrzebna. Ciekawe na ile dym o jej działanie, miał wpływ na zwolnienie chłopaka. Gmina przyjazna, tylko komu?


 3. windiarz napisał(a):

  Myślę, że gdyby nie ta nieszczęsna winda, to chłopak pracowałby do dziś. Ale jeżeli ciągle winda się psuje, to jak pracownik ma dotrzeć do pracy ? A jeżeli ciągle się spóźniał, to według pracodawcy łatwiej zwolnić, niż ciągle naprawiać psującą się windę.
  Może lepiej byłoby wybudować zwykły betonowy podjazd dla niepełnosprawnych ? Ale z tymi podjazdami, to też masz już swoje wyrobione zdanie. Widziałem już Twoje opinie o podjazdach.


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Czy w Naszej Gminie liczy... (1)
  • Avatar użytkownikakasjer { Przykazania: Przemek pamiętaj: 1. Kasa zawsze musi być w korycie. 2. Jeżeli koryto jest za małe i kasy jest za dużo, to trzeba zbudować większe... } – sty 17, 9:29 PM
 • Gmina bez barier-prezesi się zmieniają... (3)
  • Avatar użytkownikawindiarz { Myślę, że gdyby nie ta nieszczęsna winda, to chłopak pracowałby do dziś. Ale jeżeli ciągle winda się psuje, to jak pracownik ma dotrzeć do pracy... } – sty 12, 10:30 PM
  • Avatar użytkownikaPrzemysław Grzegorczyk { Widać kogoś interesuje, bo chłopaka niepełnosprawnego zwolnili z pracy w FRGK motywując likwidacją stanowiska pracy. Co niektórych udało się przesunąć na inne stanowiska i w... } – sty 08, 1:51 PM
  • Avatar użytkownikawindiarz { Przemku przy całym moim poparciu dla Twojej inicjatywy, to jednak radzę Ci, abyś dał sobie siana z tą windą i z tymi podjazdami. Przecież widzisz,... } – gru 27, 11:13 PM
 • Co się dzieje w Fundacji? (1)
 • Stało się. Jedno z najdroższych... (1)
  • Avatar użytkownikafalus { Brawo, brawo, brawo niech żyją inwestycje i nadworny inżynier. Nie ma to jak budować w Kleszczowie :) Ciekawe, czy chociaż zdążą oddać przedszkole przed wyborami.... } – lis 24, 4:25 PM