| Subkrybuj kanał RSS

Czy w Naszej Gminie liczy się jeszcze człowiek, czy tylko kasa?

16 stycznia 2018 | Autor:
Kategoria: Kleszczów, Rada Gminy


W dniu dzisiejszym brałem udział w posiedzeniu Komisji Budżetu Rady Gminy Kleszczów. Postanowiłem się tam wybrać z powodu punktu obrad, dotyczącego wyodrębnienia środków na fundusz sołecki.

Wedle gminnej tradycji Wójt wnioskował o nie wyodrębnianie funduszu. Radni obecni na komisji z wyjątkiem Radnego Kamila Jarząbka podzielili jego zdanie.
Dziękuję Przewodniczącej Komisji za udzielenie mi głosu w tym temacie. Niestety moje wywody i argumenty nie wpłynęły na zmianę decyzji. Główne przeciw ze strony Urzędu i Rady, to brak zysków finansowych. Jako bogata gmina nie dostajemy wsparcia z budżetu państwa, na fundusze sołeckie. Ze strony Rady były głosy, kto to będzie rozliczał i tego pilnował. Widać w samorządzie liczy się tylko kasa, a wszelkie inne pozytywne czynniki nie są dostrzegane.

Argumentowałem, że w tym przypadku jest także ważny aspekt społeczny. Poprzez stwarzanie wspólnych projektów w ramach funduszu, aktywizujemy i integrujemy społeczeństwo. Mieszkańcy stają się odpowiedzialnymi gospodarzami aktywnie uczestnicząc w życiu gminy od samego początku tj. zgłaszania wniosku, aż do zakończenia projektu. Skoro dwukrotnie Rada odrzuciła wniosek z zebrania wiejskiego, o utworzenie budżetu obywatelskiego w gminie, to proszę o wyodrębnienie chociaż tych skromniejszych finansowo, funduszy sołeckich. Nie trafiło to do Rady.

Zastanawiam się czy nie ma tu drugiego dna. Czy ktoś się przypadkiem nie boi, że mieszkańcy mogą zgłosić bardziej konkretne propozycje niż Wójt i obecna Rada. A co jak ktoś się przy tym wypromuje, robiąc im konkurencję?
A może boją się, że zaktywizowane i zintegrowane społeczeństwo nie będzie już tak posłuszne jak „baranki” i w przypadku sukcesu projektu, nie „obrośnie w piórka”. Społeczeństwem zintegrowanym gorzej się steruje i to może być też dla władzy nie na rękę. Czy uważają nas za kompletny ciemnogród, który nie jest w stanie wymyśleć nic lepszego od nich. Wiadomo, że takim ciemnogrodem lepiej się steruje czekając, aż przyjdzie „skomleć’ na kolanach o plac zabaw, ławkę, podjazd.

Czy ich zdaniem musimy być zdani na kaprysy Wójta i Rady. Ten wniosek im pchniemy, a o tym niech zapomną. Czy nie mamy prawa decydować o tym co można zorganizować, lub co może powstać w gminie, aby wszystkim żyło się lepiej. Dlaczego nie widzą człowieka i ciągle tylko przeliczają wszystkie zyski z projektów na kasę. Stać chyba jeszcze gminę na wprowadzanie funduszy, nawet jeśli nie dają realnych zysków finansowych. Czy nie jest też zyskiem budowanie społeczeństwa obywatelskiego? Widać kasa tylko w realu się liczy.

W tym miejscu należy zadać pytanie do Wójta. Czy to jest gospodarność, że wiedząc iż nie ma przyzwolenia Urzędu i Rady, na wyodrębnianie budżetów obywatelskich i funduszy sołeckich, wysyła się w terminie 9-11 czerwca 2017 roku, 8 Radnych, 6 Sołtysów i 11 Członków Rad Sołeckich do Hotelu „Renusz” w Gdańsku-Sobieszewo na szkolenie dotyczące tylko i wyłącznie budżetu obywatelskiego i funduszy sołeckich za bagatela 31.590, 00 zł. Czyżby prowadzący szkolenie mówili, że to nie ma sensu? Nie sądzę, bo w chwili obecnej trend jest całkiem odwrotny i coraz więcej samorządów tworzy budżety obywatelskie. To nikomu niepotrzebne szkolenie to prawie koszt budowy nowego podjazdu przy starej części hotelowej Solpark, o który nie możemy się doprosić od blisko trzech lat. No tak ale po co mieszkańców integrować poprzez wspólne projekty, jak można to robić w „wypasionych” hotelach. Mając budżet, po akceptacji takiego projektu, to my mieszkańcy bylibyśmy odpowiedzialni za dotrzymanie terminów realizacji i mogę zapewnić, że w tym przypadku podjazd już dawno by powstał.

Poniżej nagranie audio z tej części komisji. Jakość trochę słaba, ale coś można z tego wyłapać.

nagranie audio z komisji

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Czy w Naszej Gminie liczy się jeszcze człowiek, czy tylko kasa?”

 1. kasjer napisał(a):

  Przykazania:
  Przemek pamiętaj:
  1. Kasa zawsze musi być w korycie.
  2. Jeżeli koryto jest za małe i kasy jest za dużo, to trzeba zbudować większe koryto.
  3. Przy korycie zawsze musi być świnia.
  4. Jeżeli przy korycie nie ma świni, to coś tu nie gra i trzeba to skorygować (dostarczyć nowe świnie)
  5. Świnia nigdy nie da ci pożreć z koryta, dopóki sama wszystkiego nie zeżre.
  6. Koryto zawsze jest za małe, żeby rozdawać żarcie wszystkim na podwórku.
  Zapomnij o funduszach sołeckich, nigdy nie dostaniesz złotówki, chyba, że siekierą ryj odrąbiesz świni od koryta.
  7. NIE KRADNIJ !


 2. młody napisał(a):

  A jak u nas w gminie będzie się obchodzić 100 lecie odzyskania niepodległości? Czy Gmina Kleszczów szykuje jakieś uroczystości?


 3. kasjer napisał(a):

  Gmina na pewno szykuje. Tylko po drodze są wybory samorządowe 2018, więc nie wiadomo, kto z obecnej ekipy jeszcze zostanie, aby świętować niepodległość Polski. :) :) :)


Zostaw odpowiedź

Ostatnie komentarze:

 • Uwaga remont ul. Głównej w... (7)
  • Avatar użytkownikaJacek { Masz rację powinno pisać się w Czyżowie. Szkoda, że dyskusja schodzi na boczne tory a nie na sprawy merytoryczne. } – kwi 23, 9:32 PM
  • Avatar użytkownikaGit { @ Jacek Warto może nadmienić, że podane przez Ciebie kwoty są netto czyli nikt za tyle nie kupi. A tak w ogóle to wydaje mi... } – kwi 23, 8:11 AM
  • Avatar użytkownikaKoterski { Nie wiem Jacek skąd jesteś ale jak już siejesz propagandę, Napisz poprawnie nazwy miejscowości pisze się Czyżów a nie czyżew } – kwi 22, 9:44 PM
 • Zadyszka, czy trzeci oddech Przewodniczącego... (7)
  • Avatar użytkownikaRobert { Niekwestionowanym liderem gminnej listy rankingowej pozostaje Pan Henryk. Na ostatniej sesji 27.03 w ciągu kilkunastu minut zdobył prawie 200 pkt. Szacun i Wielki podziw dla... } – kwi 04, 8:05 PM
 • Ja śnię, czy to się... (4)
  • Avatar użytkownikaKFC { @Kika, powiedz kto cię "rzeźbił"to Cię pomszczę. Najpierw naucz się gramatyki czyli poprawnego pisania ,najlepiej uczą tego w szkołach podstawowych, ale trzeba je rzetelnie ukończyć.... } – mar 14, 7:52 AM
  • Avatar użytkownikaKika { I co znowu cisza? Na info.bzdura.kleszczów.pl juź się zaczęło kleszczowskie piekiełko. Wzięli się za radnych z Łękińska, ale pewność stuprocentową źe kaźdemu się dostanie. A... } – mar 13, 8:23 AM